Zvlhčení vzduchu v domě

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Marketa » 30 lis 2020, 23:30

Dobrý den,
dokázal by mi někdo poradit, jak nejlépe zvlhčit vzduch v domě? Máme 5 let starý patrový dům s podlahovým topením (tepelné čerpadlo Niebe země-voda) a rekuperací. Rekuperace spíná na základě časovače a jede cca 8 hodin denně. Okny větráme pouze ráno. Plánuji zakoupit vlhkoměr, protože pocitově máme velmi suchý vzduch, hlavně teď v zimě. Pokud se to potvrdí, jak nejlépe řešit jeho zvlhčení? Prošla jsem některé diskuze zde a vyplynulo mi, že kombinovat zvlhčování s rekuperací není ideální. Uvažovala jsem nad zakoupením zvlčovačů alespoň do ložnic. Raději bych ale nějaké komplexnější řešení pro celý dům.
Marketa
 

od 000 » 04 pro 2020, 11:31

Komplexní řešní je zvlhčování přiváděného vzduchu. Podle mě to vůbec není špatné řešení, ale je drahé. Nejlevnější je mokrý hadr na radiátor, ale to jednak není nic krásného a jednak u podlahového topení nerealizovatelné. Takže zbývají ty stolní zvlhčovače.
000
 

od jarda » 04 pro 2020, 14:15

Pro tento účel se používají rekuperační jednotky s entalpickým výměníkem. Mám zkušenost před i po výměně výměníku. Zvýšení vlhkosti pomáhají i květiny
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Tomáš V. » 04 pro 2020, 14:42

Záleží jakou máte rekuperaci, jestli umí dodělat i entalpii a nebo ne
Tomáš V.
 

od jirka.f » 05 bře 2021, 19:43

Ahoj, já jsem to řešil entalpickým výměníkem. Rekuperace mi jede na automat, který má vstup na CO2 senzory v ložnici a v obývacím pokoji. V pracovně jsem měl v zimě i 17% vlhkost. Po výměně za entalpický výměník mám v pracovně 45-52% vlhkosti. Investice byla sice kolem 22 tis. za entalpický výměník pro ATREA 380, ale v porovnání s tím, že bych musel dokupovat zvlhčovače vzduchu do každé místnosti, to není až tak velká investice. Jde zejména o zdraví.
Uživatelský avatar
jirka.f
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 úno 2021, 19:48


Zpět na Vzduchotechnika

cron