Skúsenosti s chladením rekuperáciou

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Ondrej » 06 črc 2021, 11:34

Dobrý deň,
počas stavby RD som sa snažil získať čo najviac informácií k téme kúrenia a chladenie za pomoci rekuperácie. V rámci toho som spoznal aj toto fórum. Informácie, ku ktorým som sa dopátral mi veľa krát pomohli, ale často boli aj protichodné. Vo svojej vízii využitia rekuperácie pre kúrenie aj chladenie som však vytrval a preto by som sa teraz rád podelil so svojimi skúsenosťami. Možno pomôžu ďalším, ktorý v tomto smere váhajú.
Za svoje prípadné preklepy v odborných termínoch sa vopred ospravedlňujem, nie som odborník v danej problematike, ale len ľahko poučený užívateľ.

Už pri projektovaní nášho RD, som chcel využiť rekuperáciu na kúrenie aj chladenie. Bolo to preto, lebo plyn sme riešiť nechceli (na našej ulici navyše ani nie je) a jednoznačne sme sa rozhodli pre TČ vzduch - voda. A keďže TČ vie okrem kúrenia aj chladiť nechcel som premrhať tento jeho potenciál. Okrem TČ sme od samého začiatku plánovali aj použitie rekuperácie.

Samotný príspevok značne presahuje maximálny počet znakov pre jeden príspevok, preto ho rozdeľujem na viac častí.
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Ondrej » 06 črc 2021, 11:34

Konštrukcia RD:
Dom má dve podlažia. Pôdorys je "štvorcový" 12,7x12,7m, pričom v JZ rohu je terasa 4,2x4,2m, zatiaľ bez nadokrytia (do budúcna uvažujeme nad pergolou s posuvnou strechou). Samotný dom má teda tvar L. Strecha je sedlová so sklonom 45°. Na JZ sú orientované aj veľké okná v snahe získania tepelných ziskov v zimnom období, doplnené o exteriérové žalúzie. Na spodnom podlaží sa nachádza zádverie 7m2, technická 7,3m2, chodba 8,5m2, kúpeľňa 6,2m2, obytná hala (obývačka + jedáleň + kuchyňa) 40m2, izba 13,4m2 a spálňa 11,2m so šatníkom 3,5m2. Na hornom podlaží (obytné podkrovie) sa nachádza chodba 13,3m2, izba I 21,2m2, izba II 23,6m2, kumbál 10,6m2 a kúpeľňa 9,8m2. Spolu pre obe podlažia to je 175,6m2. Obvodové múry a nosné steny domu sú z Porotherm 30 doplnené o 20cm Isover Graywall. Priečky sú Porotherm 14. Deka je z Miako vložiek + 17m3 betónu. Strecha je izolovaná PUR penou v hrúbke 36cm do výšky klieštin a 18cm od klieštin vyššie. Medzi klieštinami je 18cm vaty. Nad klieštinami je asi 120cm vysoká pochôdzna povala. Podlaha 1NP je izolovaná 15cm EPS v miestach kde je podlahovka (systémové dosky 3cm EPS + 2cm štuple) a 20cm kde nie je. Cementový poter je hrubý 7-8cm . Tepelné straty domu boli architektom vypočítané na 11,72kW (nerátal s rekuperáciou) a technikom z Atrea boli prepočítané na 7,45kW. Vzhľadom na prítomnosť otvoreného schodiska v obytnej hale a tiež, že chceme mať v obývačke krbovú vložku, bola vybraná rekuperačná jednotka Atrea RK5 s možnosťou cirkulácie, ktorá nasáva vzduch pri krbe (zatiaľ nie je lebo €) a z najvyššieho miesta nad otvoreným schodiskom. Výpočtová teplota bola -12°C. Objem domu 568m3. Na pokrytie TS bolo okrem rekuperácie rátané s podlahovkou iba do kúpeľne na 1NP. Napokon sme ju spravili v takmer celom 1NP okrem spálne a izby. Na 2NP je iba v kúpeľni. Rozvod vzduchu od RK5 je zabezpečený spiro potrubím izolovaným kaučukom do rovnako izolovaných rozdeľovačov (pre 1NP a pre 2NP), odkiaľ pokračuje prostredníctvom orig. plastového potrubia fí90, ktoré je navlečené v izolačnom rukáve kvôli prípadnej kondenzácii pri chladení. Do každej miestnosti je od rozdeľovačov ťahaná samostatná vetva. Množstvo potrubí fí90mm pre každú vetvu bolo vypočítané tak, aby rýchlosť prúdenia vzduchu v potrubí nebola vyššia ako 1m/s. Potrubia sú ukončené štrbinovými výustkami umiestnenými nad oknami. Vyústenie z podlahy sme zavrhli, kvôli dispozičnému riešeniu a aj kvôli chladeniu. Rekuperácia a podlahovka sú zásobované teplou/studenou vodou z 200L akumulačnej nádoby. Väčšia by bola určite lepšia, ale na takú už nikde nebolo v dome miesto. Ohrievanie/chladenie vody v akumulačke zabezpečuje TČ Mitsubishi Zubadan PUHZ-SHW80YAA (vonkajšia) + Ecodan ERST20C-VM2C (vnútorná) so vstavaným 200L vodným zásobníkom TUV.
Přílohy
2NP.png
1NP.png
Naposledy upravil Ondrej dne 06 črc 2021, 11:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Ondrej » 06 črc 2021, 11:35

Ovládanie:
Logika ovládania systému je minimálna, resp. dalo by sa povedať, že žiadna nie je. Rekuperácia sa ovláda jediným ovládačom umiestneným v obytnej hale. Podlahovka je rozdelená na päť zón s troma termostatmi: kúpeľňa 1NP, kúpeľňa 2NP a obytná hala. Zádverie a chodba sú bez termostatu. Teplota vody pre akumulačku sa nastavuje ručne na základe prietoku. Jednotlivé časti systému medzi sebou nijak nekomunikujú. Momentálne mi tento systém riadenia vyhovuje, už viem kedy a ako sa dom správa a ako do ovládania zasiahnuť, aby bolo v dome stále príjemne a manželka s deťmi nepociťovali žiaden diskomfort. Istý čas mi však trvalo nájsť správne nastavenie rozvrhu programov rekuperácie. Rekuperácia aj TČ sa dajú ovládať vzdialeným prístupom. Podlahovku tak ovládať neviem a ani mi to nechýba. Niekomu by mohlo prekážať, že nedokážeme výraznejšie ovplyvňovať teplotu v jednotlivých miestnostiach (celý dom sa správa ako jedna zóna), ale túto potrebu sme doma zatiaľ nemali. Vzhľadom na veľkú akumulačnú schopnosť domu a systém pracujúci s nízkymi teplotami, je odozva na akúkoľvek zmenu veľmi pomalá a teda rozdelenie na zóny by asi veľký prínos nemalo.

Skúsenosti1:
Systém sme začali používať od začiatku februára 2021 a nasťahovali sme sa koncom marca 2021. Krátko po spustení bolo v dome príjemne teplo a veľmi rýchlo sa vytratila vlhkosť, hoci ma všetci strašili, že prvé dva roky po nasťahovaní budeme mať v novostavbe problém s vysokou vlhkosťou. Za krátko vlhkosť v dome klesla na 30%. Preto sme na nadchádzajúcu zimu objednali entalpický výmenník, hoci som bol sám k nemu skeptický a osvojil som si vetu, že aká vlhkosť sa už len môže vracať späť od niekade, kde žiadna vlhkosť nie je. Ale výmena klasického výmenníka za entalpický u švagra (projektant VZT a robil projekt aj nám), kde priniesla veľkú pozitívnu zmenu, začala môj názor meniť. Ono predsa len to varenie, pranie a aj samotní členovia domácnosti nejakú vlhkosť vyprodukujú. Tak som zvedavý ako to bude u nás.
Menší problém sa nám prejavil na 2NP, ktoré sa počas vykurovacej sezóny prehrievalo (27°C). Je to spôsobené najmä tým, že na vstupe do rekuperácie zatiaľ nemáme zmiešavací ventil ako na podlahovke a teda voda s rovnakou teplotou, aká je v akumulačnej nádobe (45°C) ide aj do výmenníku v rekuperácií. Taktiež 2NP ešte nie je celkom dokončené a medzi miestnosťami nie sú dvere, takže teplo sa tam dobre drží a necirkuluje. Na prízemí je teplota príjemných 23÷24°C (máme dve malé deti). Akurát v izbách, kde nie je podlahovka, je cítiť chladnejšiu podlahu. V spálni nám to nevadí, ale v detskej mi je teraz trochu ľúto, že sme aj tam nenatiahli podlahovku (je orientovaná na SV). Ale dom sme primárne navrhovali tak, že predmetná izba bude ako detská izba len dočasne a keď decká budú väčšie pôjdu na poschodie do veľkých izieb a z tejto sa stane pracovňa. Teraz tam majú koberec a je to pre nich pohodlnejšie ako tvrdá podlaha.
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Ondrej » 06 črc 2021, 11:35

Skúsenosti2:
Počas krátkeho prechodného obdobia, kedy sme ešte potrebovali kúriť, bolo cítiť veľké tepelné zisky cez okná v obytnej hale. Slnko sa držalo pomerene nízko a externé žalúzie ešte namontované neboli. Hala sa nám cez deň prehrievala až na 26°C (pocitovo aj viac). Podlahové kúrenie sme nechali spustené už iba v chodbe, zádverí a v kúpeľni, nakoľko v noci stále bývali prízemné mrazy.
S príchodom nevykurovacej sezóny sme sa naďalej trápili s prehrievaním domu a vetrali sme aj oknami. To ma donútilo pohnúť si s prípravou vecí na montáž žalúzií, poriadne zaizolovať zvyšné potrubia v technickej a dopojiť odvod kondenzátu z TČ do odpadu. Hydromodul Ecodan určený na chladenie, má síce nádržku na kondenzát (umiestnená na samom spodku), ale nemá žiadne čerpadlo, čo je trochu problém vzhľadom na to, že sa jeho umiestnenie plánuje na podlahu. To sme pri objednávaní netušili. Vtedy to bol úplne nový model a ešte ani predajcovia naň neboli zaškolený a nemali sme k nemu žiadne podklady. Teda ani odpad k nemu nebol nikde nachystaný. Existuje k nemu konštrukcia, ktorá zabezpečí aby bol umiestnený vyššie a dal sa dopojiť samospádom do odpadu, ale je veľmi drahá. My sme to napokon vyriešili vložením čerpadielka kondenzátu do vnútra jednotky a dopojili sme ho do odpadu určeného pre rekuperáciu. Následne sme boli pripravení začať chladiť, ale tu sa ukázala malá kuleha. Atrea má ku rekuperáciam sólo výmenníky na kúrenie a na chladenie. My sme kúpili len ten na kúrenie lebo má väčší prietok (výkon), ale nevedeli sme, že nám to tak jednoducho fungovať nebude. Jednotka totiž dáva dva signály na spustenie dvoch obehových čerpadiel pre každý výmenník. Jeden signál v topnej a iný signál v netopnej sezóne. Dočasne sme to vyriešili tak, že v akumulačnej nádobe máme chladnú vodu, ale RK5 je nastavená v topnej sezóne a požadovaná interiérová teplota je nastavená na 28°C (tak aby ju nemohla dosiahnuť). Takto sa nám aj teraz počas 33°C horúčav darí udržať v interiéry 24÷25°C pri strednom výkone. Teplota privádzaného vzduchu je okolo 17°C, čo je podstatne príjemnejšie ako klasická klimatizácia. Vzhľadom na dimenziu potrubí nie je nikde v dome cítiť prievan alebo nepríjemné fúkanie studeného vzduchu zo štrbín. Momentálne chceme doplniť jednotku o relátka, ktoré budú spúšťať len to jedno obehové čerpadlo a to bez ohľadu na to, ktorý signál dostanú. Takto bude možné opäť ľudsky ovládať jednotku aj s jedným výmenníkom a nie chladiť pomocou topnej sezóny. Chladenie do podlahy je pustené len v chodbe a zádverí pri max. otvorení zmiešavacieho ventilu (kto o tom nevie, tak si rozdiel teplôt ani neuvedomí).
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Ondrej » 06 črc 2021, 11:35

Skúsenosti3:
Minulý týždeň nám konečne namontovali exteriérové žalúzie a teplota v dome sa okamžite znížila o ďalšieho 0,5°C v porovnaní s teplotou v rovnako horúce dni, keď sme ešte žalúzie nemali. Prišlo to vhod, pretože do akumulačnej nádoby dovtedy išla 12°C voda a jej povrch začal byť značne orosený. Na tento problém ma upozornil až vlastný nos, keď začalo byť v dome cítiť zatuchlinu. Akumulačka je izolovaná 100mm izoláciou z polyesterových vlákien a tá začala byť nasiaknutá vodou. Po nainštalovaní žalúzií som zdvihol teplotu vody na 14°C, problém s kondenzáciou prestal, akumulačka vyschla a chlad v dome zostal rovnaký. Pokiaľ by to nepomohlo, musel by som akumulačku zaizolovať kaučukom a do toho sa mi teda vôbec nechce, pretože je natlačená pod schodami a je okolo nej veľmi málo miesta. Chyba bola, že som to nespravil ešte pred jej montážou a dôveroval som jej vlastnej izolácii.
A čo hluk? Paradoxne najhlučnejšie sa prejavuje cirkulačná vetva, ktorá je takmer celá z pozinkovaného potrubia a len cca 1,5m na začiatku a 1,5m na konci je z izolovaného flexi potrubia fí250mm. Pri strednom výkone ju je počuť, pokiaľ je v dome úplné ticho. Za bežného dňa to človek vôbec nevníma. V noci je výkon na minime a počuť ju vôbec nie je. Zároveň je pri strednom výkone vetrania počuť rekuperáciu na 2NP, ale tam je chyba na mojej strane. Spiro potrubie od rekuperácie som dopojil priamo až do rozdeľovača, bez použitia flexi potrubia ako tlmiča. Toto chcem ešte upraviť, presunutím rozdeľovača na povalu a jeho dopojením flexi potrubím. Na 1NP, kde to je takto vyriešené, nie je rekuperáciu vôbec počuť. Nikde na potrubiach nie sú použité klasické tlmiče, takže ak by pri nejakej zvláštnej konštelácií neskôr dochádzalo k hluku, tak sa dá pristúpiť ešte k ich inštalácií. Aj z tohto dôvodu sme v technickej ešte neriešili podhľad. Ten sa dokončí o rok/dva až keď budeme mať istotu, že všetko je na svojom mieste a už nič sa nebude upravovať.
Objemy vzduchu máme nastavené nasledovne: cirkulácia min 500, norm 700, max 900m3/hod a vetranie min 100, norm 175 a max 250m3/hod. Používame výkony iba norm/min alebo min/min. Maximálne výkony sme doteraz okrem testu nepoužili, takže rezerva výkonu jednotky mi príde ako veľkorysá.
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Ondrej » 06 črc 2021, 11:37

Záver:
S odstupom, aj keď len krátkeho, času neľutujem ani jediné € vynaložené na toto riešenie. Celková suma za TČ, VZT, podlahovku 80m2, všetkých rozvodov a materiálov, doplnkov a práce dosiahla takmer 18.500€. Komfort v dome je na veľmi vysokej úrovni. Zatiaľ to však neviem ekonomicky posúdiť, nakoľko systém stále nie je ideálne vyregulovaný a kopa vecí v a na dome stále chýba.
Dôležité je, že s tým bolo počítané od tvorby samotného projektu RD a teda všetko tomu bolo prispôsobené. Napr. svetlá výška 1NP v štádiu hrubej stavby bola 3,25m, kvôli skladbe podlahy a podhľadu, aby zostala zachovaná svetlá výška hotových miestností na 2,7m. Taktiež jeden veľký preklad uprostred obytnej haly, bol naprojektovaný ako obrátený a teda trčí do 2NP, kde je na ňom postavená nosná stena a teda neprekáža VZT rozvodom na 1NP.
Taktiež za veľmi dôležité považujem, že celý systém bol navrhnutý odborníkmi a ich návrhy som sa nijak nesnažil obísť vlastnými „zlepšovákmi“ v rámci šetrenia. Spomenuté nedostatky a chyby, ktorých sme sa pri projektovaní a inštalácii dopustili nepovažujem za nejak závažné a povedal by som, že boli spôsobené aj preto, že toto riešenie s chladením je pomerne zriedkavé a skúseností je málo.

Súčasne musím vysloviť veľkú vďaku otcovi s bratom, ktorý mi TČ zapájali a spúšťali a švagrovi, ktorý nám vypracoval projekt VZT a cez ktorého som nakupoval zariadenia a materiály priamo od výrobcov bez marže. Celková cena tak bola rovnaká, ako keby som získal štátnu dotáciu. Chápem však, že takto sa normálne biznis robiť nedá. Ale práve vďaka tomuto som sa nemusel uchyľovať k rôznym alternatívnym riešeniam, ktoré často vedú k nespoľahlivosti systému a k averzii k tomuto riešeniu.

Dúfam, že týmto mojim siahodlhým príspevkom aspoň niekomu pomôžem. Pri najhoršom aspoň pri nespavosti.
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od jarda » 08 srp 2021, 15:48

Vše o čem píšete se dá obsloužit jedním KOMPLET zařízením (sofistikovaný český výrobek) s rekuperací s entalpickým výměníkem i s dvouteplotním ohřevem vzduchu pro vytápění i klimatizaci v jedné skříni s tepelným čerpadlem vzduch-voda pro ohřev vody pro vytápění i pro domácnost i klimatizaci s EC ventilátory s AKU-IZT nádrží 2x160l, včetně čerpadel a řídících ventilů v automatickém režimu s dálkovým ovládáním s jednoduchou montáží. Na tato zařízení jsou dotace jak na vzduchotechnickou část - rekuperaci tak i na tepelné čerpadlo.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od MarkusAurelius2 » 07 pro 2021, 17:07

Zdravim,
Vdaka za zdielanie skusenosti. My akurat staviame doma a 1NP bude tvarniaca a podlaha 2NP a cele 2NP bude drevostavba. Aktualne existuje iba 1NP Rozmyslam podobne ako ty avsak ja to chcem bez podlahoveho kurenia. Kedze technicka miestnost je mala tak jabtam ratam s Nilan Compact K so silnejsimi ventilatormi + krbove kamna Haas+sohn PISA RLU s vykonom 5kw.
Zaujali ma tie rozvody. Nemam navrh rozvodov a neviem ci ich treba uz pri stavbe 2NP aby stavitel vedel ako pojdu.
Inac zaujalo ma to riesenie od Jardu. Vedel by si mi ho priblizit? Ked to vie aspon to co Nilan a je to lacnejsie a zmesti sa to do miestnosti 1,3mx1,3m tak by to stalo za zvazenie.
Nas dom bude na vychodnom slovensku a orientacia vychod a juh. Slnko od rana do cca 15:00.
Ondrej. Vies si predstavit ze by si podlahove ani nezapinal a mal by si teplo v dome?
MarkusAurelius2
 

od MarkusAurelius2 » 08 pro 2021, 12:48

Zdravim,

pozrel som tu Atreu R5. Ked to chapem tak to zariadenie ma väcsi vykon ako Nilan Compact + musi sa doplnit o chladenie a kurenie. Moja otazka je. Ak is obohatil R5 o chladenie a kurenie tak sa zdvihne spotreba energie pre dany pristroj. To bol dovod preco si kupoval aj TC? Ten Nilan nema vysoky vykon. Chladiaci max 2,3kW a topiaci okolo 2kW. Vysledok ale je ze naklady na dane zariadenie na mesiac odhadujem na cca 40€/mesiac (vratane TUV). Ak R5 ma vyssi vykon tak potom aj spotrebu bude mat vyssiu. Ale to je iba moja uvaha.
MarkusAurelius2
 

od Ondrej » 08 pro 2021, 14:58

Ahoj,

Atreu sme obohatili iba o jeden vodný vymeník, ktorý slúži pre kúrenie aj chladenie. Systém však nedisponuje vlastným kompresorom ako Nilan (ten má vlastne to TČ integrované) a preto nevie sám kúriť či chladiť a teda potrebuje na funkciu iný zdroj tepla/chladu. V našom prípade je to TČ s 8kW topným výkonom a 7kW chladiacim. To celé je doplnené o 200L akumulačnú nádrž, nakoľko sa nám väčšia nezmestila. Ďalej sme doplnili jedno obehové čerpadlo, ktoré zabezpečuje cirkuláciu topnej vody medzi rekuperáciou a akumulačkou. Spotreba energie pre samotnú RK5 sa teda nijak nemení, ale spotrebu vytvárajú spomenuté ďalšie zariadenia.

Pozrel som si ako funguje ten Nilan aj so Zirkon boxom. Osobne by som ho v tvojom prípade považoval za potrebný, vzhľadom na konštrukciu stavby. Ako píšeš 1NP bude murované a 2NP drevostavba. To spôsobí veľký rozdiel v akumulácií tepla jednotlivých poschodí, kedy murovaná časť bude držať teplo/chlad, ale 2NP len minimálne a bude sa buď rýchlo ochladzovať alebo prehrievať. Preto bude potrebné vzduch cirkulovať aby sa teploty medzi poschodiami vyrovnali a aby sa nový dom nesprával ako dom z minulého storočia, kde boli tieto rozdiely bežné.

Ale pozor! Daj si k tomu spraviť projekt od niekoho, kto sa v tom vážne vyzná alebo priamo v Nilane. Pokiaľ to necháš len na stavebníka, ktorý má skúsenosti len s rekuperáciou, ale nie s teplovzdušným kúrením alebo dokonca ani s rekuperáciu, tak sa môžeš škaredo popáliť a po pár mesiacoch budeš chcieť celý systém vyhodiť a budeš naň nadávať kadiaľ budeš chodiť. Vzduch je najhoršie médium na prenos tepla (veď sa používa ako izolant). Preto pri tomto systéme kúrenia/chladenia potrebuješ preháňať po dome naozaj veľké kubíky vzduchu a s tým je spojená aj hlučnosť systému. Takže nech ti to niekto poriadne prepočíta a nadimenzuje.

K tvojej otázke ohľadom podlahovky. Ja si neviem predstaviť, že by som vypol podlahovku. Máme laminátovú podlahu a v dvoch miestnostiach na 1NP, kde ju nemáme je riadna zima od nôh. Pokiaľ by sme však mali drevenú palubovku, tak si to viem predstaviť, nakoľko to poznám aj od iných ľudí, ktorí majú drevenú podlahu a nemajú podlahovku a chlad vôbec nie je cítiť.
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od MarkusAurelius2 » 11 pro 2021, 18:42

Zdravim,
Takze volal som so stavitelom. Dam urobit navrh VZT nilanu CZ + rozvody povedu drevenym stropom (35cm medzera) 1NP do izieb a povalou 2NP nad ktorymi bude este 40cm izolacie.
Ozval som sa aj Atrey ohladom tej R5 ci je to nieco co by vedelo nahradit ten Nilan. Zatial to vyzera xe vykon R5 je cca o 30% vyssi. Uvidime.
MarkusAurelius2
 

od T4all » 12 pro 2021, 00:03

Obě zařízení nelze dost dobře srovnávat, protože každé funguje na jiném principu a vlastně je každé o něčem jiném. Z hlediska čistě větracího, vyvětrají zařízení kvalitativně stejně, může být rozdílný ve větracím výkonu, ale obě vyhovují. Tím však srovnávání patrně končí. Pak se obě vydají jiným směrem. Co se týče rekuperace, má RK5 pouze pasivní výměník, nemá aktivní část (tepelné čerpadlo) kterým by mohla využívat odpadní energii například pro ohřev TUV. Compact od Nilanu takové integrované čerpadlo má, dokáže ochlazovat v létě přívodní vzduch a získané teplo ukládat do nádrže na TUV, stejně tak v zimě ještě ochladí odpadní teplo za deskovým výměníkem a ještě dočerpá zbytkovou energii a to buď pro dohřev vzduchu nebo ohřev TUV. To je úplně jiný princip. Zároveň nelze srovnávat cirkulaci RK5 a Zirkon boxu. Zirkon box můžete připojit ke každé jednotce a ani to nemusí být Nilan. Výkonově je ale závislá na výkonu dané jednotky, RK5 má již tento box uvnitř jednotky a to je zase konstrukční odlišnost od nilanu, zároveň pro cirkulaci používá poměrně výkonný ventilátor. Systém cirkulačního větrání s přimícháváním čistého vzduchu je principiálně úplně něco jiného. Zirkon box buď cirkuluje a nevětrá nebo větrá a necirkuluje. Musíte si rozhodnout, co vám vyhoví, osobně nejsem zastáncem žádné cirkulace vzduchu. Uvědomte si, co neustálé protáčení vzduchu v domě může způsobovat a jestli je to vždy žádoucí. Další odlišnosti jsou ve výkonu. RK5 bez dalšího zdroje nemá žádný chladící ani topný výkon! Opět se srovnává nesrovnatelné. Nemůžete při srovnání postavit proti sobě samotný vlek za auto a třeba pickup Toyota Hilux. Vlek může mít větší ložnou plochu může mít větší hostnost, ale reálně mu přepravní vlastnosti dodá až tažné auto. Hilux má třeba menší korbu, ale už něco odveze a také za něj můžete něco připojit. V našem případě Ondřej píše, že výkon pro RK5 zajišťuje Zubadanem. To byste musel ke Compactu připojit třeba AIR 9 nebo Anacondu a pak můžete porovnávat výkony. Ani to ale nebude přesné. RK5 bude rozvádět teplo vzduchem a AIR 9 nebo Anaconda nebo GEO atd. budou potřebovat teplovodní rozvod - podlahovku.
T4all
 


Zpět na Vzduchotechnika