Izolace potrubí vzduchotechniky

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Zdeneka » 28 úno 2011, 13:03

Jsem ve vzduchotechnice laik a nerozumím izolaci potrubí. Jak je možný, že zaizoluju barák 20cm polystyrenu a když přivádím vzduch tenkým plechovým potrubím asi 3m celkem, mám v projektu jen 2 cm vaty. Nevytvářím nějaký tepelný most?
Uživatelský avatar
Zdeneka
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 úno 2011, 12:59

od mirek » 28 úno 2011, 18:43

...protoze u potrubi se jedna o par desitek cm ctverecnich, kdezto u domu to jsou stovky metru. Mam na nevytapene pude zatim take par metru hadice sono bez dodatecneho zatepleni a na ucinnosti se to moc neprojevi. Uvidime jaka bude ucinnost, az dodelam vsechny tyto detaily - nyni jsem na ucinnosti kolem 77%.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od MIRAS » 01 bře 2011, 22:59

mirek píše:...protoze u potrubi se jedna o par desitek cm ctverecnich, kdezto u domu to jsou stovky metru.

To se mi jako argument moc nezdá. Když do domu pujde roura s venkovním vzduchem, bude mi přeci ochlazovat technickou místnost a při špatný izolaci to bude ještě kondezovat. Když se mi vzduch v rouře přihřeje, zase přicházim o účinost rekuperace.
MIRAS
 

od mirek » 01 bře 2011, 23:33

Nikdo tu nemluvi o uplne absenci izolace.
Co bude dany prostor ochlazovat vic? 30cm2, nebo 30m2??? Okna maji take mensi tepelny odpor jak zateplene zdivo. Cim je to okno mensi, tim ma mensi tepelne ztraty.
Pokud se vratim k puvodnimu dotazu, tak skutecne 2cm izolace na potrubi je malo - minimum bych dal 10cm.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Racochejl » 01 bře 2011, 23:36

mirek píše:Pokud se vratim k puvodnimu dotazu, tak skutecne 2cm izolace na potrubi je malo - minimum bych dal 10cm.

Myslíš 10cm kolem přívodní roury? Co výfuky a rozvody? Já mám v projektu přívod 6cm, výfuk taky, odtah z místností nic(?) a přívod do místností termoslív 2cm. Co ty na to?
Racochejl
 

od mirek » 01 bře 2011, 23:52

Predpokladam, ze mas rozvody a jednotku ve vytapenem prostoru. Spise se zeptej p. Sperla, ten je odbornik. Ja mam jednotku na nevytapene pude, takze zatepluji privod/odvod z domu z/do jednotky - to mam zatepleno 14cm polysem. Privod cerstevho vzduchu mam ze sona, a dodatecne ho izolovat nema v tomto pripade smysl. Odvod zatim nemam zadny - z jednotky vzduch proudi primo na pudu :-)
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Racochejl » 01 bře 2011, 23:56

Přímo na půdu? Nesráží se tam něco?
OT: Mám spolužáka Mirka Nováčka,už jsem se chtěl ptát, jestli nejsi z Písku. Pak jsem si všim, že to neni příjmení. :D
Racochejl
 

od mirek » 02 bře 2011, 00:15

To resime s p. Sperlem zde viewtopic.php?f=18&t=15&start=20
Zatim mam rekuperaci par dni a jede me nonstop. Ale vyzkousim co se bude dit po vypnuti v mrazu.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od LadaSt » 07 bře 2011, 09:15

S tím vyfukováním na půdu bych byl opatrný. Měl jsem to taky tak a od -10°C se začaly dělat kapky na folii a od toho to teklo do trámu.
LadaSt
 

od Martin Šperl » 07 bře 2011, 09:43

LadaSt píše:S tím vyfukováním na půdu bych byl opatrný. Měl jsem to taky tak a od -10°C se začaly dělat kapky na folii a od toho to teklo do trámu.

Souhlasím s Láďou, opatrně s výfukem na půdu. Píšete, že je to dočasné, ale i "dočasná" kondenzace dokáže nadělat nevratné škody.
Martin Šperl
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody