Rekuperace pro RD 2x90m2

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od molex » 25 úno 2024, 20:26

Dobrý den,
připravuji si projekt RD (jsem stavař, nicméně nejsem TZB specialista) a nyní řeším rekuperaci.
Můj RD má v přízemí ca 140m2 včetně předsazené garáže, z toho obytných cca 90m2. Obytná část, která je dvoupatrová o stejném půdorysu - tedy 2x90m2.
Dům bude zděný z akustických HELUZ cihel a dodatečně slušně zateplen (ca 250mm EPS, půda cca 500 vata). Dům bude vytápěn podlahovým teplovodním topením - nyní plyn, v budoucnu se zamění za TČ. O větrání mám představu VZT stropní jednotky s rozvody flexi potrubím D90 v podhledech (vždy 3 přívody a odvody v každém patře) - celkem tedy 6 plus 6 potrubí. Přívody do obytných místností, odtahy v technické místnosti, koupelně atd.
Chtěl bych nějakou relativně jednoduchou rekuperační jednotku umístěnou na strop technické místností.
Dle parametrů se domnívám, že největší smysl dávají jednotky maximálního výkonu kolem 400-500m3/h s tím, že pojedou cca na poloviční výkon (kolem 250-300m3/h) - tím bez problému pokrývají tlakové ztráty, rekuperace je účinnější a i příkon se mi jeví v rozumných mezích.

Chtěl bych tu od diskutujících:
1) Potvrdit, vyvrátit mé domněnky
2) Doporučit VZT jednotku splňující mé požadavky, která navíc musí být:
- podstropní
- rozebiratelná (možnost vyčistit výměník)
- blbuvzdorná / jednoduchá - tedy asi pasivní - max. elektro předehřev (vzhledem k mírným zimám mi dává největší smysl a spíš mi jde o pohodlí, čerství vzduch, relativní ticho proti větrání okny)
- spolehlivá
- s dostupnými náhradními díly

Předem mockrát děkuji za konstruktivní příspěvky.
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od molex » 26 úno 2024, 07:51

Ještě doplním schéma

Schema.jpg
Schéma VZT
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od T4A » 26 úno 2024, 10:23

Podstropní jednotka je jedna z nejhorších variant z hlediska údržby a servisu. Chápu, že je dobré bednu umístit někam, kde bude nejméně překážet, ale to si zanadáváte, až tam budete chtít vyměnit filtr, něco vyčistit, nebo se někde objeví nějaká kapající kondenzace. Až vám všechno vypadne smetí a prach na hlavu a vy budete stát na štaflích. Nemluvím už vůbec o tom, jak budou nadávat servisáci, až tam budou něco měnit.
T4A
 

od molex » 26 úno 2024, 15:54

Děkuji za připomínku, nicméně jsem celkem prostorově limitován a umístění na strop je jediné možné.
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od Atlantis » 27 úno 2024, 11:08

Když vidím tu garáž - přemýšlels nějak nad větráním té garáže? Mám relativně podobně garáž spojenou s barákem a měl jsem tam v zimě šílený problém s vlhkostí. Běžně kolem i přes 80%. Garáž je samozřejmě normálně suchá, nikde nezatýká ale ta voda se tam bere ze dvou zdrojů:
A) přijede mokrý auto ("ideálně" i s kusy sněhu, břečky...)
B) v garáži se aktivně netopí, je tam teplota kolem 10°C i bez topení průchodem tepla z domu, na aktivní temperování ještě nebyla dostatečně velká zima :D ) a jakýkoliv vzduch co se tam dostane z obytné části tam donese strašně moc vlhkosti. Po zchlazení toho vlhkého vzduchu je z něj najednou vzduch o vlhkosti 90%+. A jako opravdu tam nechci v zimě topit a to teplo hned větrat otevřeným oknem pryč celou zimu...

V těchto podmínkách strašně trpí auta. Kritická je hlavně vlhkost nad 75% (PS: tohle se dá použít na kalibraci vlhkoměrů, dej hledat "saturated salt solution humidity"). Nad tuto vlhkost totiž sůl začíná ze vzduchu absorbovat vlhkost. To způsobí že slané kapky na autě NIKDY neuschnou a případně zaschlé slané kapky (na druhém autě, na zemi..) do sebe zase zpátky natáhnou vodu a budou kapalné. Osobně vyzkoušeno, když jedno auto přes zimu skoro nejezdilo a bylo střídavě mokré, suché podle okolních podmínek.

Řešení jsem si udělal následovně:
Udělal jsem odbočku rekuperace jak na sání, tak foukání. Osadil jsem celkem 4klapky, který řídí 2x Shelly 2PM (žaluziový spínač) - vždycky dvě klapky antiparalelně k sobě. A vždycky když se otevírá směr garáž, tak se zavírá dům (jak sání, tak foukání). Automatizace to otevře na hodinu 100% garáž, 0% barák po otevření vrat (takže odjedu/přijedu z autem a vyvětrá se na plný průtok rekuperací smrad). Pro sušení garáže se otevírá 40%garáž, 60% barák pokud je absolutní vlhkost venku nižší než v garáži. Zároveň se zvýší průtok rekup., aby do baráku šlo pořád těch cca 110-130m3/h. Když se to vyladí správně, tak z/do garáže nejde žádný vzduch z/do baráku skrz dveře díky rozdílu tlaků

S letošní zimou můžu říct, že projekt je naprosto SUPER. V garáži krásně sucho a přitom tam nemusím zbytečně topit. Taky všechen smrad je vyvětrán pryč.I takový ten "zatuchlý smrad" co byl zalezlý v omítce a nešel nárazově vyvětrat.
Krásně to funguje i v přechodném období jako je třeba teď - přes den 12°C a vlhko, ale v noci bylo -1°C a suchý vzduch - přes noc se vyvětrá vlhkost pryč a na den se klapky zavřou.
Nevím jestli je to proti nějakým VZT pravidlům, ale nenapadá mě jaký by to mohlo dělat reálný problém...Rozhodně bych si nějak připravil jak to třeba v budoucnu dodělat. Ta vlhkost v garáži je fakt blbá a topit tam na 20°C asi taky nechceš...
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od molex » 28 úno 2024, 07:58

Děkuji za připomínku k větrání garáže. Uvažoval jsem o teplovodní podlahovce v garáži z důvodu temperování a také s ohledem na lepší odtávání sněhu, případně sušení po vodě... ale je fakt, že rekuperace by mohla dostatečně temperovat prostor a řešit problém s vlhkostí... V garáži je okno, které jsem měl v plánu přes léto využívat na větrání "na vyhlídku" ale určitě tam tedy zavedu dva vývody s možností uzavření...
Díky
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od jarda » 28 úno 2024, 08:50

Je možné i řešení "vše v jednom" KOMPLET FRIGOTECH
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Atlantis » 28 úno 2024, 16:41

Téda podlahovka v garáži, luxus 8-)
Jo ta rekuperace v režimu "garáž + barák" trochu temperuje, ale ten přenesený výkon nebude nic moc. Když se dívám na data, tak v garáži bylo 10°C a vzduch z rekuperace měl 15°C, průtok byl cca 100m3/h do baráku, 80m3/h do garáže. Jestli správně počítám, tak do garáže tím vzduchem šlo jen nějakých 140W tepla.
Samozřejmě čím chladněji v garáži, tím větší efekt to má (v baráku uvažuju že je pořád stejně).
Hlavní ale je odvětrání té vlhkosti, která se jinak nemá jak dostat pryč, ikdyby člověk topil na 20°C a přijel s mokrým autem...
V létě tohle asi používat nebudu - nevím jestli by to mělo kdovíjaký efekt. To budou stačit otevřený okna tak, jak jsem to měl minulý léto - v noci se aspoň trochu vyvětrá vedro.
Nebo můžu přes noc (když je rekup. v bypassu) foukat do pokojů a odsávat garáží teplý vzduch pryč. To ještě vyzkouším jak bude fungovat (ten průtok ale zase není kdovíjaký na to, aby to něco reálně vychladilo)
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od molex » 29 úno 2024, 08:04

Uvidím, podlahovku asi stejně udělám - betonový potěr se bude stejně v garáži dělat, takže je to o tom tam jen namotat trubku před zalitím - ať se již použije nebo ne, nicméně ještě tedy i zavedu VZT potrubí do garáže z důvodu větrání v zimě....

Jinak se vrátím k původním dotazu, jaké zařízení s výkonem ca 400-500 m3/h (s tím, že pojede cca na poloviční výkon) a montáží na strop byste doporučili (vč. dříve uvedených podmínek - rozebiratelnost, atd.)
Předem děkuji
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od molex » 29 úno 2024, 08:21

Celkem se mi zdá, že to splňuje např.
ATREA DUPLEX 370 EC5.CP podstropní rekuperační jednotka. Máte prosím nějaké zkušenosti / postřehy? Předem děkuji
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od molex » 01 dub 2024, 16:13

Tak jsem trochu pohledal i jsem si nechal poradit od realizační firmy (která dělá na velkých projektech s různými dodavateli) a říkali, že mají celkem dobré zkušenosti s MultiVAC Venus 300 EC. Celkem to vypadá dobře, i když lehce mě odrazuje plastová konstrukce a nevím zda je např. přístupný výměník (resp. zda je celá jednotka rozebiratelná) pro nějaké vyčištění, výměnu motorů/ventilátorů atd... :/ Nemáte někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od wojta » 01 dub 2024, 21:57

Je mi divné, že někdo dokáže postavit dům, zainvestuje do něj několik miliónů a pak hledá nejlevnější větrací jednotku? Zajímalo by mě, jestli si třeba do takového domu koupí černobílou televizi. V každým případě se na to koukat bude dát a cokoliv s ventilátorem bude foukat. Takže klidně do toho.
wojta
 

od molex » 02 dub 2024, 03:13

Dobrý den,
omlouvám se, ale nikde v žádném z mých příspěvků jsem neřešil cenu jednotky. Myslím, že mé priority při výběru jsou popsány již dříve - tedy spolehlivost, jednoduchost systému atd. Při těchto výkonech jednotky nepřepokládám nějaké závratné cenové rozdíly (ano procentuální asi ano, ale v absolutních číslech to nebude nic zásadního)

Máte případně prosím zkušenosti s výše jmenovanou jednotkou?

I zde píši, že bych raději něco snadno rozebíratelného, tedy ideálně v plechovém provedení s možností přístupu k jednotlivým komponentům pro možnost jejich výměny, opravy, čištění atd. Nicméně pár lidí mi doporučilo tuto od MultiVACu, tak se na ní ptám...
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od wojta » 02 dub 2024, 17:56

A to byste se zrovna divil. Cenové rozpětí výkonově shodných jednotek není v jednotkách procent, ale v násobcích ceny. Tato jednotka je za cca 16 000 Kč. https://www.e-vetrani.cz/rekuperacni-je ... -instalaci
a stejně foukající skoro za 100 000 Kč. https://www.tomek-home.cz/zehnder-comfoair-q350-tr/
Přitom jde v principu pořád o jedno a to samé. Jen to fouká. Jak jsem napsal dříve, černobílá televize. Film to ukáže, zvuk to má.
wojta
 

od molex » 02 dub 2024, 19:12

Dobrý den,
děkuji za srovnání, u toho Venuse co koukám já, chci ale EC motory, tyto modely jsou cca v cenové hladině kolem 50tis, po doplnění předehřevu tak již cena je kolem 60 tis... Entalpický výměník vzhledem k účinnosti spíše nechci, stejně jako pokročilé funkce (čím jednodušší systém tím lepší - myšleno čidla všech možných veličin). Stejnak mě zaráží tak velké cenové rozdíly, když to jsou prakticky jen dva ventilátory a výměník...

P.S.: Nevím jak jste se proklikal na tu cenu 15 tis. Když si dám vypsat jednotky 300m3/h tak mi tam ta Vámi uvedená nevyskočí...
Uživatelský avatar
molex
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 úno 2024, 20:06

od wojta » 03 dub 2024, 09:47

molex píše:... já, chci ale EC motory...
Rozdíl 30 000 Kč za EC motory? Co Vám tak strašného AC (DC) udělaly? Zkuste si o tom něco přečíst, třeba tady https://www.hobbygrow.cz/blog-2/ac-nebo-ec-motor/

molex píše:...Stejnak mě zaráží tak velké cenové rozdíly, když to jsou prakticky jen dva ventilátory a výměník...

To mě zaráží už 20 let, co jednotky montuji, prostě lidská hloupost nezná marketingových mezí. Nicméně jsem si jistý, že mě zase nachytají kdekoliv jinde na jiném zboží.
wojta
 


Zpět na Vzduchotechnika