řízené větrání v podkroví, co s přízemím?

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od dan » 08 kvě 2011, 22:25

Dobrý den,
řeším následující problém... Po pár měsících bydlení v novostavbě jsem zjistil, že byla chyba nedat řízené větrání.
Budu ho dodělávat, zřejmě svépomocí. Plánuji umístit jednotku na půdu, zateplit rozvody a roztahat je v půdním prostoru a udělat stropní výústky. Co ale s přízemím? Nemám kudy se do něj dostat, v podstatě celé patro je poseté podlahovkou a průraz stropu nepřipadá v úvahu.
Pořídit lokální rekuperaci?
V patře mám wc, koupelnu, tři pokoje. Plánuji odtah z koupelny a wc a přívod do tří pokojů. Vzhledem k neomezené možnosti instalace na půdě uvažuji o umístění jednotky zhruba v polovině, abych to měl na všechny strany zhruba stejně a nemusel moc řešit různé tlakové ztráty v přívodu vzduchu do místností. Uvažuju správně?
Uživatelský avatar
dan
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 kvě 2011, 22:19

od mirek » 09 kvě 2011, 06:57

Jednotku a rozvody mam tez na pude, nejprve jsem udelal vyustky pouze v patre z podkrovi stropem a rekuperaci takto par dni provozoval. Pokud budete casto nechavat otevrene dvere v patre a v prizemi, tak se vam provetra bez problemu cely dum vc prizemi. Cerstvy vzduch je o neco chladnejsi, tudiz bude klesat dolu az do prizemi a teply vydychany vzduch pujde zase na horu.
Jinak ja jsem resil nejake odtahy plochym kanalem zasekanym z venku ve zdi a pak cely dum poradne zateplil.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od metball » 03 čer 2011, 11:54

mirek píše:... otevrene dvere v patre a v prizemi, tak se vam provetra bez problemu cely dum vc prizemi...


Ave PTrea,
korektní postup "zneužití schopností páně Archiméda".
iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 03 čer 2011, 12:30

dan píše:... umístit jednotku na půdu ... celé patro je poseté podlahovkou a průraz stropu nepřipadá v úvahu.


Ave dan,
toto už je teoreticky zajímavý problém.
Něco zkusím "hodit do placu" ...

dan píše:... Pořídit lokální rekuperaci?

Pak i ta půdní bude jen lokální. Menší, levnější, ale ...
Není to moc peněz za málo muziky?

dan píše:... V patře ... odtah z koupelny a wc a přívod do tří pokojů... Uvažuju správně?


... ať na rekuperace koukám odkudkoliv, pořád mi vychází mizerná účinnost ve vztahu k pořizovací ceně.
Svůj názor podpořím i znalostí,
že jen prostým GEOMETRICKÝM zmenšováním zařízení prakticky vždy
klesá (významně) účinnost.
CENA NIKOLIV.
Nebo musí nastoupit jiná technologie, obvykle řádově dražší.
Proto se taky učí, že rekuperace "je povinná při n = 2.0 [ 1 h^-1] a více.
Ale takovej fučák nechcete ani v peněžence, natož v baráku, neééé :twisted: ?

Ceny rekuperací půjdou dolů, ale teprve tehdy, když ty drahé bude někdo kupovat ...,
proto si tu tak trochu "řežu haluz pod zadkem".

Můj návrh spočívá v "triviální fligně".
V přízemku prostě pomožte panu Archimédovi.
A stále se dál chovejte dle původního plánu, došolichaného mirkem.

Nepatrně zvyšte statický tlak v přízemnmích místnostech
(minimalisticky - díra ve zdi, filtr, venťas,
+ rozvody do bodů, kde budete potřebovat hl. v létě za bezvětří trochu čerstvého vzduchu
a, nebojím se to říct na plnou hubu,
i přiměřeného průvanu).

Až zjistíte, jakou díru do rozpočtu Vám dělá absence rekuperace v přízemí V TOPNÉ SEZÓNĚ,
vyhodíte ventilátor a dáte jednotku,
nebo za posílený venťas vrazíte výměník podpořený kompresorem pro chlazení a ohřev = TČ, nebo ...)

Prosím PT praktiky, aby se vyjádřili k nevýhodám tohoto Step by Step postupu.
Pokud "do placu hodí i nějaké cenéčky", budeme (LuftFóraři) jen rádi.

Ď.předem.
iGoNY

P.S.:
Jako obvykle - syntéza je o kompromisech.
Kompromis (z definice) může být jen blbý, blbější a zcela mimózní.
Jinak to není kompromis, ale brutální vydrbávka s geometrií a fyzikálními zákony.
Např. ve 4D prostoru bychom ty vydrbávky zvládli každý levou zadní ...
Skáknul bych si do roku 2100,
přivezl si odtud za hubičku "výběhovou technologii" z roku 2095
a tady to za "těžký love střihal jak Baťa cvičky".

Tož tak.
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od nickNO » 28 čer 2015, 12:27

Možná je to na samostatný téma, možná se to hodí i sem. Montážní firma tvrdí, že plochý rozvody vzduchu musejí být v maximálním poměru stran 1:4 , u mě je to 200x50 mm. Co ale škvíra pod dveřma? Poměr 1:4 by se rovnal dveřím do saloonu. Jak tohle řešíte? Díky.
nickNO
 

od nickNO » 29 čer 2015, 08:37

DOkážete říct, jakou by to mohlo mít tlakovou ztrátu?
nickNO
 

od Jana Pánková » 11 bře 2021, 21:35

Zdravím, je tady prosím někdo, kdo tento problém řešil u takové novostavby a zdárně vyřešil? Jsou zde už udělané nějaké ventilace, ale bohužel tomu vůbec nerozumím. Na co se mám prosím zaměřit a případně na koho se v Praze obrátit? Máte tip na nějakého ověřeného řemeslníka, co se zabývá vzduchotechnikou?
Jana Pánková
 

od 000 » 12 bře 2021, 11:22

1. Zdárně to vyřeší projektant, nikoliv řemeslník.

2. V hotovém to nikdy nebude ono, na to chtělo myslet před stavbou. Ono jak se říká jde všechno, ale bude to dražší a horší než když se na to myslí předem.
000
 

od petrdolezal » 17 zář 2021, 23:36

Zdravím Vás,
ani nevíte, kolik starostí nám tohle přineslo. Dlouho jsme to řešili s odborníky. Naštěstí se to dalo řešit například v rámci tepelného čerpadla. Nevím, jak je to u Váš, ale v našem bytě je to ideální možnost, my bydlíme od této firmy: https://www.eurobydleni.cz
Tak hodně štěstí, Petr. :/
petrdolezal
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody