Digestoř v domě s rekuperací

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Kamca78 » 21 úno 2011, 01:38

Připojuji ještě jeden dotaz týkající se digestoře. Náš projektant tvrdí, že v domě s rekuperací digestoř mít nemusíme. Jaké jsou zkušenosti?
Kamca78
 

od Leon » 21 úno 2011, 10:17

Kamca78 píše:Připojuji ještě jeden dotaz týkající se digestoře. Náš projektant tvrdí, že v domě s rekuperací digestoř mít nemusíme. Jaké jsou zkušenosti?

Divnej projektant. Digestoř zachycuje mastnoty a částečně pachy. Když se bude odsávat rovnou do potrubí, zůstane ten blebajz uvnitř. Lidi se hroutěj strachy, jak budou čistit potrubí a tenhle projektant by jim do toho hnal mastnej vzduch. To ani náhodou.
Leon
 

od Kamca78 » 21 úno 2011, 14:49

Můžete mi říct, jaký výkon by měla mít ta digestoř? Odečítá se něco za vzduchotechniku.
Kamca78
 

od mirek » 26 úno 2011, 10:12

Je nutne aktivni uhli v cirkulacni digestori v dome s rekuperaci? Nestaci na digestori pouze ten standardne dodavany tukovy filtr zespodu? Tuky zachyti filtr, tudiz se rozvody nebudou zanaset mastnotou z vareni a pachy odvede rekuperace. Je ma domenka spravna?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od jarda » 26 úno 2011, 11:00

Při vaření je vhodné (na dobu nezbytně nutnou - např. smažení) zvýšený výkon odtahu vzduchotechniky i při použití cirkulační digestoře
cirkulační digeatoř musí mít dostatečný výkon (min 600-700m3/hod udávanou výrobcem, ve skutečnosti vždy menší daný konstrukcí a použitím filtrů).
nikdy nesmí být odvod z digestoře do vzduchotechnického zařízení.
i při použití odtahového větrání cirkulační digestoře nemusí být úplně pachy odstraněny, proto při použití uhlíkového filtru se může tento nedostatek snížit.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od mirek » 26 úno 2011, 14:44

Omlouvam se, ale posledni vete moc nerozumim. Jde me o to, zda pouzit uhlikovy (neboli pachovy) filtr u cirkulacni digestore, kdyz pachy stejne odvede vzt. Diky
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od jarda » 26 úno 2011, 14:55

psal jsem že nikdy není odvod ideální
teoreticky není pachový filtr potřeba
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Leon » 26 úno 2011, 18:02

Mám takovou zkušenost, že velkýmu smradu z vaření nepomůže žádná digestoř, ani s odtahem ven. Cirkulační digestoř je pak úplně nanic. Udělal jsem to tak, že jsem úplně vyhodil uhlíkový filtry, digestroř o hodně ztichla. Mastnosta se chytá to mřížky z tahokovu a odtah z rekuperace celkem stíhá.
Leon
 

od mirek » 27 úno 2011, 01:49

Panove, dekuji, necham na digestori pouze tukovy filtr :-)
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Milan » 27 úno 2011, 12:14

Leon píše:Mám takovou zkušenost, že velkýmu smradu z vaření nepomůže žádná digestoř, ani s odtahem ven. Cirkulační digestoř je pak úplně nanic. Udělal jsem to tak, že jsem úplně vyhodil uhlíkový filtry, digestroř o hodně ztichla. Mastnosta se chytá to mřížky z tahokovu a odtah z rekuperace celkem stíhá.



Mám to chápat tak , že máte digestoř napojenou na rekuperaci,nebo cirkulační digestoř bez uhlíku a sání rekuperace poblíž ?
Uživatelský avatar
Milan
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 úno 2011, 11:21

od Leon » 27 úno 2011, 14:34

Milan píše:Mám to chápat tak , že máte digestoř napojenou na rekuperaci,nebo cirkulační digestoř bez uhlíku a sání rekuperace poblíž ?

2 Milan: Mám cirkulační digestoř s vyhozenýma uhlíkovýma filtrama a kus vedle odtah do rekuperace. Digestoř není přímo napojená na vzduchotechniku, je samostatná, jen jsem z ní vyndal po asi čtvrt roce uhlíkové filtry. Jak píšu, nic zásadního se nezměnilo, jen se snížil hluk. Takže si myslím, že ty uhlíkový filtry v tom z hlediska zápachu nehrajou žádnou roli.
Leon
 

od Mia » 02 bře 2012, 14:01

Chtěla jsem se zeptat, co říkáte na možnost umístění rekuperační jednotky do linky nad digestoř a přímo pomocí motoru ve vetrací jednotce odsávat i špinavý vzduch z vaření? Nabídli nám to ze stavení firmy a mně se to docela líbí.
Mia
 

od Leon » 02 bře 2012, 16:28

Mia píše:Chtěla jsem se zeptat, co říkáte na možnost umístění rekuperační jednotky do linky nad digestoř a přímo pomocí motoru ve vetrací jednotce odsávat i špinavý vzduch z vaření? Nabídli nám to ze stavení firmy a mně se to docela líbí.

Chtělo by to typ jednotky.
Když chci v domě šetřit, neni dobrý vypouštět vzduch z digestoře přímo ven. Viděl jsem několik typů jednotek Systemair, který to mají takhle dělaný. Považuju to za slepou uličku. Vzduch z digestoře jde ven bez rekuperace a to je nehospodárný. Navíc motor, který zajišťuje větrání i odtah z digestoře nemůže stíhat nebo musí i zbytečně převětrávat. Vysvětlim. Když z domu jde 150 m3/h a do domu 150m3/h, je vše OK. Sepnutím digestoře jde polovina odtahu rovnou mimo výměník. Když se jenom rozdělí stávající výkon, je odtah z digestoře nedostatečný (ono nestačí ani těch 150m3/h, mělo by se odtahovat 12-15x násobek objemu kuchyně). Motor taky může přidat, ale to znamená zbytečně zvýšený přívod do místnosti a velké ztráty tepla. Rozhodně je lepší mít samostatnou výkonou digestoř pro zachycení mastnoty a samostatnou rekuperační jednotku. Umístění rekuperační jednotky do kuchyně to je otázka. Přívod vzduchu do jednotky je potřeba silně izolovat, nevím, jestli by tam bylo dost místa a jestli to neubere prostor pro v horních skříňkách. Problém může být s kondenzátem, hlukem, přístupem k filtrům atd.
Leon
 

od dramm » 24 dub 2012, 12:52

Leon píše:
Mia píše:Chtěla jsem se zeptat, co říkáte na možnost umístění rekuperační jednotky do linky nad digestoř a přímo pomocí motoru ve vetrací jednotce odsávat i špinavý vzduch z vaření? Nabídli nám to ze stavení firmy a mně se to docela líbí.

Chtělo by to typ jednotky.
Když chci v domě šetřit, neni dobrý vypouštět vzduch z digestoře přímo ven. Viděl jsem několik typů jednotek Systemair, který to mají takhle dělaný. Považuju to za slepou uličku. Vzduch z digestoře jde ven bez rekuperace a to je nehospodárný. Navíc motor, který zajišťuje větrání i odtah z digestoře nemůže stíhat nebo musí i zbytečně převětrávat. Vysvětlim. Když z domu jde 150 m3/h a do domu 150m3/h, je vše OK. Sepnutím digestoře jde polovina odtahu rovnou mimo výměník. Když se jenom rozdělí stávající výkon, je odtah z digestoře nedostatečný (ono nestačí ani těch 150m3/h, mělo by se odtahovat 12-15x násobek objemu kuchyně). Motor taky může přidat, ale to znamená zbytečně zvýšený přívod do místnosti a velké ztráty tepla. Rozhodně je lepší mít samostatnou výkonou digestoř pro zachycení mastnoty a samostatnou rekuperační jednotku. Umístění rekuperační jednotky do kuchyně to je otázka. Přívod vzduchu do jednotky je potřeba silně izolovat, nevím, jestli by tam bylo dost místa a jestli to neubere prostor pro v horních skříňkách. Problém může být s kondenzátem, hlukem, přístupem k filtrům atd.


Úvahy o rekuperačních digestořích jsou chvályhodné, ovšem podívejte se na danou věc ekonomicky. Digestoř s rekuperací nepoběží stále, navíc množství vzduchu (cca 150 m3/hod), které digestoř odsává, je energeticky velmi malé.
Pokud porovnáte celkové náklady (investice + provoz), pak cena digestoře s rekuperací na straně jedné a na straně druhé digestoř bez rekuperace (s prostým výfukem ven) + náklady na ohřev 150 m3/hod po danou dobu. Náklady na ohřev vzduchu 150 m3/hod při každodenním chodu 1 hod činí za rok cca 500 až 750 CZK.

Vyplatí se digestoř s rekuperací ?
Uživatelský avatar
dramm
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 24 dub 2012, 12:36

od Peggin » 24 dub 2012, 14:21

Pozor na rozdíl mezi digestoří s rekuperací (určitě se vyplatí pro větší kuchyně) a digestoří ,která má odtah do rekuperační jednotky. Tam totiž velmi často k rekuperaci nedochází a využívá se jen odtahový ventilátor.
Peggin
 

od Jandák » 20 čer 2018, 18:05

Zdarec, řešil jsem podobnou věc a já doporučuji se poradit s odbornou firmou, my jsme to řešili přímo se studiem které nám vybavovalo kuchyň protože aby to člověk koupil špatně, to se při dnešních cenách fakt nevyplatí.
Jandák
 

od mirek » 20 čer 2018, 18:22

A výsledek?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Ferin » 21 čer 2018, 11:36

Jandák píše:my jsme to řešili přímo se studiem které nám vybavovalo kuchyň protože aby to člověk koupil špatně, to se při dnešních cenách fakt nevyplatí.


A při včerejších cenách se to vyplatilo? ;)
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Ester » 03 čer 2019, 09:09

Dobrý den,
přiživím se také s dotazem. Líbí se mi podle referencí na netu tato https://www.arecenze.cz/digestore/bosch-dfr-067a50/ digestoř. Přesto, že nepatří mezi nejdražší tak jim podle toho srovnání celkem zdatně konkuruje. Můžu se na to spolehnout a věřit tomu nebo mi doporučíte prosím jinou od Bosche, která bude kvalitní v poměru ceny ku výkonu?

Děkuji a přeji hezký den.
Ester
Ester
 

od Tomáš Fuk » 03 čer 2019, 09:51

Zvláštní je, že recenze má jiné údaje oproti jiným prodejcům stejného modelu.
Uvádí výkon 730 m3/h při hlučnosti 41 dB.

Zde https://www.okay.cz/odsavac-par-bosch-d ... #parametry
stejně tak zde
https://www.zbozi.cz/vyrobek/bosch-dfr067a50/

uvádějí výkon 740 m3/h (to je zanedbatelný rozdíl), ale hlučnost 55 dB a to už je znát!

A zajímavé parametry uvádějí zde:
https://www.euronics.cz/bosch-dfr067a50 ... #parametry

1) výkon normální 400 m3/h s hlučností 55 dB(A) re 1 pW (41 dB(A) re 20 µPa akustický tlak)
2) výkon intenzivní 740m3/h s hlučností 68 dB(A) re 1 pW (54 dB(A) re 20 µPa akustický tlak)

Nevím, jak moc nezávislá a odborná arecenze je, ale nezapomeňte, že internet je stoka všeho.
Tomáš Fuk
 

Další

Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron