Přehled rekuperačních jednotek

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Martin Šperl » 18 úno 2011, 11:22

Cílem tohoto příspěvku je srovnání nabídky kvalitních rekuperačních jednotek srovnatelných parametrů na českém trhu.

Požadavky: větrací jednotka s pasivní rekuperací (výkon cca 300m3/h, EC ventilátory, účinnost nad 80%, ceny jsou za kompletní funkční jednotku s ovládáním bez DPH):

NILAN ECO 300 cena: 27.400 Kč
DANTHERM HCV3 cena: 40.290 Kč
VALLOX 90SE cena: 42.827 Kč
VX-TSK-MULTI-80 cena: 43.400 Kč
EHR 280 D Akor Standard cena: 44.951 Kč
ATREA DUPLEX 330 EC cena: 47.500 Kč
DANTHERM HCV 5 cena: 49.725 Kč
DANTHERM HCH5 cena: 50.490 Kč
NILAN COMFORT 300 CTS 600 cena: 52.000 Kč
STIEBEL ELTRON LWZ 270 cena: 52.800 Kč
VENA 3 cena: 53.400 Kč
DANTHERM HRV 5 cena: 57.222 Kč (rotační)
HELIOS KWL 300 Pro cena: 2463,32 € (61.583 Kč)
VORT Prometeo HR 400 cena: 62.104 Kč
HELIOS KWL 370 Pro cena: 2630,73 € (65.768 Kč)
PAUL SANTOS 370 DC cena: 68.520 Kč
PAUL NOVUS cena: 72.920 Kč
Naposledy upravil Martin Šperl dne 19 úno 2011, 13:04, celkově upraveno 1
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 18 úno 2011, 11:26

Rozhodl jsem se přesunout na toto fórum svůj příspěvek z tzb-info, neboť na svém původním místě je zcela zasypán OT příspěvky, doufám, že zde bude probíhat solidní administrace a nesouvisející příspěvky přesunovány jinam nebo mazány. Děkuji. MŠ
Martin Šperl
 

od Yco » 19 úno 2011, 11:46

Dobrý deň, pán Šperl,

tak ste tou fotografiou v profile odhalili verejne svoju identitu... ;)
Srdečne Vás pozdravujem.

Čo poviete na HERU S EC?
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Yco » 19 úno 2011, 11:56

A čo vyššie rady od Vallox -u: Vallox 121 SE či Vallox 150 Effect SE? Páči sa mi ich riešenie nezamŕzania výmenníka, montáž a servis by som mal v mieste bydliska, a 90 -ka asi na 180 m2 dom stačiť nebude. Je to v zásade rovnaká rada s rovnakými vlastnosťami ako Vallox 90 SE, "len" vyšším výkonom? Ďakujem.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Yco » 19 úno 2011, 12:16

A do tretice:

Soler & Palau EHR 280 - čo Vy na to? "Zaslúži si" pridať do Vášho zoznamu? ;)
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Martin Šperl » 19 úno 2011, 12:35

Yco píše:Čo poviete na HERU S EC?

Dobrý den, díval jsem se na HERU a popravdě řečeno, neznám. Na první pohled to vypadá jako slušně zpracovaná jednotka, ale s rotačním výměníkem. Rotační výměníky mají svá velká plus (nezamrzají, přenášejí vlhkost), ale také svá velká mínus (jednotky netěsní a po čase se netěsnosti stále zvětšují). Problémy způsobuje občas i zpět šířený specifický odér, neboť ve výměníku se zachycuje prach a různé další mikročástice, při otočení chodu tou samou cestou je nasáván čerstvý vzduch a to je někdy specificky cítit. Každý výměník je vřazeným odporem a každý vyžaduje údržbu, deskový je potřeba také občas vyčistit. Představte si, že výměník se stane jakýmsi kvazi filtrem a Vy byste skrz filtr hnal chvíli vzduch sem a chvíli zpět. Není to nic zásadního, ale je to nevýhoda těchto strojů. Do seznamu ho klidně zařadím, ale neznám cenu.
..
Jen taková poznámka mimo. Díval jsem se na jejich stránky a mají poměrně velké "zastoupení" v Číně. Nevím, jestli to má nějakou souvislost a dopad na kvalitu, to je jen čistá spekulace, ale trochu mě to znejistí. Je to podobné, jako když prodali švédové Volvo. Zatím je snad vše OK, jen se teď i na Volvo dívám trochu opatrněji.
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 19 úno 2011, 12:55

Yco píše:A čo vyššie rady od Vallox -u: Vallox 121 SE či Vallox 150 Effect SE? Páči sa mi ich riešenie nezamŕzania výmenníka, montáž a servis by som mal v mieste bydliska, a 90 -ka asi na 180 m2 dom stačiť nebude. Je to v zásade rovnaká rada s rovnakými vlastnosťami ako Vallox 90 SE, "len" vyšším výkonom? Ďakujem.

Vallox na seznamu je a pokud jsem dobře porozuměl principu "nezamrzání" výměníku, jedná se elektrický předehřev. To je v pořádku, ale trochu bych to celé zapojil jinak, neboť je zbytečné, aby celý rok běhala jednotka skrz předehřev (zbytečně vřazený odpor+ další rizika), když je potřeba jen na cca měsíc v roce.
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 19 úno 2011, 13:03

Yco píše:A do tretice:

Soler & Palau EHR 280 - čo Vy na to? "Zaslúži si" pridať do Vášho zoznamu? ;)

Vždyť tato jednotka už v seznamu je, v Česku ji distribuuje (nevyrábí) Elektrodesign. V ceníku je několik variant v cenách 44.951 - 45.511 Kč.http://www.elektrodesign.cz/web/cs/rekuperace-tepelna-cerpadla/produkty/rekuperacni-jednotky-a-rekuperatory/ehr-ekonovent-rekuperacni-jednotky/rekuperacni-jednotky-ehr-280-akor
Martin Šperl
 

od Yco » 20 úno 2011, 09:05

Martin Šperl píše:... Na první pohled to vypadá jako slušně zpracovaná jednotka, ale s rotačním výměníkem.


To som si ani nevšimol. Vďaka za upozornenie.

Martin Šperl píše: Jen taková poznámka mimo. Díval jsem se na jejich stránky a mají poměrně velké "zastoupení" v Číně. Nevím, jestli to má nějakou souvislost a dopad na kvalitu, to je jen čistá spekulace, ale trochu mě to znejistí. Je to podobné, jako když prodali švédové Volvo. Zatím je snad vše OK, jen se teď i na Volvo dívám trochu opatrněji.


Dnes je všetko v Číne. Ale chápem Váš pohľad na vec.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Yco » 20 úno 2011, 09:12

Martin Šperl píše:Vždyť tato jednotka už v seznamu je, ...


Musel som ju prehliadnuť.
Aké máte skúsenosti s jednotkami od španielskeho Soler & Palau?
Zatiaľ som sa stretol iba so "severskými" (a nemeckými) výrobcami. Na Juhu sa môžu na vec z technologického hľadiska pozerať inak a vôbec to nemusí byť na škodu. Len je to na prvý pohľad trochu zvláštne. Ich inštalácie ma ale milo prekvapili. Vyzerá, že sú naozaj "veľkí".
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Martin Šperl » 20 úno 2011, 13:18

Yco píše:
Aké máte skúsenosti s jednotkami od španielskeho Soler & Palau? ... Vyzerá, že sú naozaj "veľkí".
Neznám jejich výrobky nějak do hloubky, takže si netroufám na seriózní rozbor. Pokud mi ale dovolíte trochu více osobní, tak já mám ze Španělska nejraději fotbal.
..
Co se týče velikosti, asi máte pravdu. Zadal jsem několik hesel do Googlu a zjistil jsem, že Soler-Palau vlastní Kruger Asia Holding s manufakturami po celé Asii. Zase se pouštím do čisté fabulace, ale tyhle signály mě vždy tak trochu znejistí. Čínské komponenty zejména v mechanické části jsou zatím mizerné kvality. Obchodníci se někdy čínskou produkci snaží zamaskovat tak, že část firmy "usídlí" v Evropě, nebo zdejší firmu využijí jen proto, aby mohli naturalizovat čínské zboží, kde ho mnohem levněji vyrobí. Cenu pak nijak nesnižují a lidé nakupují s tím, že se jedná o zboží z EU. Viděl jsem i označení MADE for EUROPE. To pro ty méně pozorné. Hezké je také označení MADE in PRC ( People's Republic of China). Za takovým označením by Čínu hledal jen málokdo.


Příspěvěk byl dočasně odstraněn z důvodu možného porušení pravidel.


Martin Šperl
 

od kilvah » 26 úno 2011, 23:00

Vážení, jsem zde poprvé, protože stojím před otázkou volby rekuperační jednotky pro větrání bungalovu cca 210 m2. Dostal jsem nabídku na Sentinel Kinetic od Regulusu. Tento přístroj jsem nenašel v porovnání. Je to kvalitní jednotka nebo raději volit EHR-280-H ?
Uživatelský avatar
kilvah
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 26 úno 2011, 22:52

od Martin Šperl » 27 úno 2011, 00:27

Dnes jsem zjistil na veletrhu, kde měli výrobci otevřené jednotky, zajímavou věc, že v jednotkách Akor EHR 280 a Nilan ECO používají úplně shodné typy deskových výměníků recair.
Martin Šperl
 

od MIRAS » 27 úno 2011, 21:50

Byl jsem se také podívat a zjištění je foakt dost dobrý, někdo si z nás asi dělá srandu. Ke skupině jednotek se stejnými výměníky patří i PAUL Santos, Akor HR 280, 150, Nilan ECO. Zřejmě i další. Fakt nechápu, jak může stejný výměník někdo deklarovat s různou účinností. Hluboce smekám před panem Šperlem,který již jednou vtipně přirovnal tyto jednotky ke hrábím. Pánové, prodejci nás drbou a drbou a my si to necháme líbit.
HOL1.jpg

EHR 280 Akor

HOL2.jpg

PAUL Santos

HOL3.jpg

EHR 150 Ekonovent


Příspěvěk byl dočasně odstraněn z důvodu možného porušení pravidel.


MIRAS
 

od Leon » 28 úno 2011, 13:12

MIRAS píše:Byl jsem se také podívat a zjištění je foakt dost dobrý, někdo si z nás asi dělá srandu. Ke skupině jednotek se stejnými výměníky patří i PAUL Santos, Akor HR 280, 150, Nilan ECO. Zřejmě i další.

Nevíte, jaký jsou v těch jednotkách motory? Já se díval jen do HR280 a tam bylo vidět jenom černý plastový kolo s lopatkama.
Leon
 

od Leon » 01 bře 2011, 16:41

Můžete se někdo z majitelů HR280 Akor podívat na štítek motoru, kontaktoval jsem Elektrodesign a nikdo není schopen mi sdělit typ ventilátoru. Napsal jsem "španělskému" výrobci, až budu mít odpověď, dám sem. Podle neověřených informací tam vůbec nejsou EC ventilátory.


Příspěvěk byl dočasně odstraněn z důvodu možného porušení pravidel.


Leon
 

od shampoo » 01 bře 2011, 20:21

Neviem či práve EC ale podla odberov zo siete áno...

Citujem z iného fóra :

AKOR EHR 280
Dobrý den, používáme od 09/2009 k naprosté spokojenosti.Ohledně spotřeby el.energie:nejvyšší otáčky 178W,střední 24W, minimální 7W; účiník 99%, Uvstup 228V. Nastavení otáček trimry na jednotce při měření spotřeby: vysoké otáčky-nastaveno max; nízké otáčky - nastaveno min.
Ohledně účinnosti katalogově 92-97% + dálší ztráty na rozvodech.

Ja mám AKOR HR - 002
čo je vlastne to isté

A na štítku mám :
-325 m3/h
-150pA
cos phí -0,56
-180W
-1,4A
shampoo
 

od MIRAS » 01 bře 2011, 22:53

shampoo píše:A na štítku mám :
-325 m3/h
-150pA
cos phí -0,56
-180W
-1,4A

Je tam nějaký typ nebo výrobce toho motoru? Jde mi o to, že s jedním kolegou z práce řešíme řízení týhle jednotky. EC ventilátor je z hlediska plynulý regulace ideální. Potřebuju jen typ, pak už někde vygoglim parametry a možná schéma zapojení. Účinost rekuperace stojíá a padá s výměníkem, když to mají všichni stejný zvažujeme ještě ECO a nějak doladit regulaci. Původně jsem chtěl PAUL, ale je to uplně stejná bedna z poliše jako EHR280, stejný výměník a EHR je za polovinu. Prosim tě shampoo koukni na ten štítek, jestli tam nenajdeš výrobce a typ. Někdy je dobrý tam strčit mobil a vyfotit štítek přímo na ventilátoru. Dík.
MIRAS
 

od shampoo » 02 bře 2011, 11:51

Neviem ako sa sem vkladajú fotky :?:
Ked som naposledy čistil výmenník tak som si spravil foto ,ale bohužial ta sklamem.
Dnes ráno som si to znovu overil.
Je tam vidiet iba čierne lopatky bez označenia ....žiadne čísla nič.

Mna skor láka ten COM port RJ45.
Pátram googlim po tom už skoro rok viem že sa tam pripája
-ovládanie a teda aj riadenie ventilátorov
-zrejme sa dá cez to natiahnut upgrade ovládacieho softvéru jednotky
-možno to má aj výstup signálov na PC a dá sa to riadit cez software v PC /sledovanie teplot ,otáčky ,podtlaky,momentálne stavy ,otváranie bypassu atd atd.

Zatial čo viem S&P mal vydat upgrade obslužného softu riadenia hlavne sa tam jednalo o
otváranie bypassu v lete ale ako to skončilo neviem....
shampoo
 

od Martin Šperl » 02 bře 2011, 12:51

shampoo píše:Neviem ako sa sem vkladajú fotky :?:

Možný problém budete mít v tom, že nejste registrovaný uživatel. Stačí jednoduchá registrace a objeví se Vám dole příloha a tam lze velmi intuitivně vkládat fotky.[/quote]

shampoo píše:Mna skor láka ten COM port RJ45. Pátram googlim po tom už skoro rok viem že sa tam pripája..

Je docela dost uživatelů, kteří právě chtějí komunikaci s jednotkou. U těchto pasivních to je jednoduché, protože tam není skoro co řídit. Právě skupina kutilů ani žádné regulační řízení v jednotce ani nechce platit, protože si to odladí vlastním nadřazeným systémem.
Martin Šperl
 

Další

Zpět na Ekonomika

cron