tepelné ztráty se vzduchotechnikou a bez

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Leon » 20 črc 2012, 13:16

Pedro píše: Vidina pasivního domu se stala obrovským byznysem, který zatemnil lidem mozky. Výpočet se dá upravit, sebelepší pravidlo obejít a v tom jsou Češi mistři bez zábran...
Pedro, mluvíte mi z duše! Dá se začít u výpočtové pokojové teploty, obvyklých 21°C je málo. Když se v pasivním domě zvedne teplota o 1-2°C, může lehce spadnout do kategorie NED. Stejně jako se těžko normují teploty pro interiéry, každý má rád rozdílné teplo a rozdílně jej vnímá, stejný problém nastane i teplou vodou. Stanovíme normu na průměrného člověka, ale průměr v této oblasti je nesmysl. Jinou spotřebu má sportovec, horník, důchodce, žena..muž. Průměry a zase jen průměry. Stejně je to s výpočty meteo vycházejících ze statistik. Klidně můžete díky horším zimám mít několik sezón NED střídavě s PD. Změnu může udělat, když soused pokácí vzrostlé stromy nebo přistaví garáž. Dokola a dokola se hraje jen s nepřesnými údaji a předpoklady.
Máte pravdu i se švidnlováním! Dá se manipulovat nejenom s účinnostmi zařízení, kde není jednotná metodika, dá se také manipulovat se započítáním různé podlahové plochy. Samozřejmě se dá i různě fixlovat s poměrem různých topných zdrojů na celkové spotřebě. Přidáním většího poměru krbu oproti elektrokotli nebo přímotopu a zase jsou čísílka šikovně přihnutá.
Těžko hledat metodiku, pro mě je pasivní dům takový, kde se dosahuje skutečně nízké spotřeby a lidé také dokáží hospodárně žít. Ušetřit 500 Kč na topení a 5000 Kč projezdit po zbytečných cestách,kdy každý z rodiny jezdí autem a ani neví, kolik stojí lístek na metro.
Nevím, co se dá dělat, ale pasivní aktivity počesku jsou opravdu k hořkému smíchu.
Leon
 

od jarka » 21 srp 2012, 23:19

Pedro, aj Leon, obom píšem - hovoríte mi z duše ;)

Leon, aj keď "len" montážnik - to, čo Ste tu napísal, by som kľudne vzala ako základ pre článoček, ktorý by si kládol za cieľ zorientovať Homo (no)sapiens propasiv zaslepenzis :lol:

Odkedy som dostala do ruky prvé "projektové energetické " hodnotenie k nášmu domu, tak sa smejem , mračím, hlavou krútim a nožík vo vrecku sa mi otvára, vidiac tú bájnu hodnotu XkW/m2, resp. X kWh/m2 a rok .... a pritom p. Ing., čo to robila, hodnotila len niektoré zložky spotreby (na kúrenie a teplú vodu), vetranie, klimatizácia, osvetlenie sa nehodnotilo...a ešte ani do vzorcov nemala dobre dosadené.... ale hlavne, že vyprodukovala papier....
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od František Klocnar » 22 srp 2012, 00:17

Paní Jarko, vždyť je to jenom a jenom byznys. Trochu pokřivená pohádka o Slepičce a kohoutkovi. Kohoutek se slepičkou dostanou účet od ČEZu a s kohoutkem to sekne. Slepička běží do elektrárny, aby zlevnili. Nezlevníme, ale běž do stavebnin nakup izolaci a zatepli si kurník. Slepička peláší do stavebnin pro izolaci. Ve stavebninách jí řeknou, že ještě to chce lepší okna. Slepice ze stavebnin zamíří rovnou k oknařům,..když kurník takhle vytuníš, udusíš se tam, špitne oknař. Chce to nutně rekuperačku. Hotovo, nakoupeno a už si to hrne do elektrárny, že všechno je v richtiku a že by nižší zálohy, to postaví kohoutka na nohy. To není jen tak, ještě to chce oštítkovat. Slepice letí k auditorovi a ten zrovna nemá čas, protože připravuje TNI, aby byla Zelená dotace. Ono to totiž švihlo jen s kohoutkem a to je pro roztočení byznysu málo, chce to dotaci. Když je něco zadarmo, jdou po tom lidi jako slepice po flusu (ehm, pardon, slepičko). Než to auditor dopíše, pospíchá slepice k rádcům. Rádcové dali dohromady Pasivní kroužek a pasovali se na ty lepší a znalejší. Budeme dávat taková razítka, jako dostáváš na vajíčka a ta naše razítka budou pečetí kvality. Kvality? Slepice už z toho má zamotanou hlavu, vrací se pro štítek na kurník a hned zas do elektrárny. Dá si žádost a čeká. Kohoutek už sotva klepe pařátkama, když pošťák donese lejstro z elektrárny. Všechny slepice si z kurníku udělaly pasivkurník a nám klesla spotřeba, to se píše v úvodu, proto musíme zdražit. Kohoutek...
František Klocnar
 

od jarka » 22 srp 2012, 01:18

:P :lol: :D
Pán Klocnar, vďaka za rozprávku na dobrú noc.

Aby nebola mýlka - projektant dostal zadanie - nepožadujeme EPD, ale bude dobre, keď nebude dom veľa "žrať" ,teda NED. To hodnotenie vytiahol k projektu sám, ani som nevedela (vtedy ešte nie), že niečo také bude dávať robiť... Takým elaborátom ja hovorím "presný súčet nepresných čísel"... jasné, že je to biznis (u nás sa to píše takto ;) , samé mäkké "i", tak v Čechách je to asi tvrdšie - teda fakt BYZNYS ), u nás žiadna Zelená... nešarapatila a aj to málo dotácií, čo bolo, zoškrtali, tak k tomu sme hodnotenie nepotrebovali,ani na stavebnom úrade to pri povoľovaní stavby nechceli, ale budú chcieť ku kolaudácii, tak aj tak sa bude robiť znova podľa skutočného vyhotovenia stavby, oproti pôvodnému projektu je pol domu inak a aj materiálové zmeny sa udiali.
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od František Klocnar » 01 zář 2012, 23:29

Pane Křížáku, ve vaší dlouhé odpovědi včetně původních dotazů mě zaujaly tyto fragmenty
a podle projektu se počítá jenom s krytím ztrát konstrukcemi a odhadem 10% ventilací. Projektant mi argumentuje vysokou účinností rekuperace. ...

Jestliže se celkové tepelné ztráty počítají jako součet dílčích TZ prostupem a větráním. předpokládám, že se myslí větrání bez rekuperace včetně neřízené infiltrace. Jestliže pán eliminoval neřízenou infiltraci na minimum (dokládá to kvalitním výsledkem testu neprůvzdušnosti), zbývá jen větrání ovlivnitelné. Když stejně intenzivně dle mé vůle vyvětrám s rekuperací a nebo bez ní, mělo by dojít v případě rekuperace k určité úspoře tepla. Podle mého úsudku se tazatel ptá, zda se dá věřit 90, 80 ..50% účinnosti rekuperace a dimenzovat topný zdroj jen na zbytek.

Mám dům, který má tepelné ztráty prostupem a větráním.
Je to dům bez rekuperace.
Jak ovlivní účinnost rekuperace TZ při -18°C... zajímá mě,
jak to započítávají auditoři.
Toto už jen doplňuje první otázku, zda je možné vůbec započítávat nějakou účinnost rekuperace při -18°C (pasivní by zcela jistě s takovou teplotou na vstupu zamrzla). Jde o to, zda auditoři a koumáci z pasivních Institutů reflektují skutečnost zamrzání nebo ji ignorují.

jak ovlivní nainstalování pasivní rekuperace tepelné ztráty domu...musím cynicky zdůraznit slovo NEGATIVNĚ
Opět se točíme kol toho samého. Souhlasím s vámi, že negativně, pakliže budeme větrat normově /normovaně/ bez použití vlastního nosu. Při stejné intenzitě by ovlivnění mělo být pozitivní? Samozřejmě záleží na tom, co s čím porovnáváme.

..pasivní rekuperaci nepořizujte...A u aktivní se nejdříve seznamte s tisíci drobničkami
Jaký je váš argument, proč si nepořizovat pasivní rekuperaci? Nehodlám v brzké době koupit ani jednu verzi a se synem jsem se dost nepohodl, když se právě rozhodl koupit aktivní rekuperaci i s těma tepelným trubicema.

PS: Ještě doplním, že jsem silně alergický na koumáky z centra pasivních domů. Někdy mi přijdou jako bývalí politruci u útvaru, kteří v využívali situace a blbli mladým klukům hlavu. Totéž se mi připadá, že se děje teď. Lidé jsou ve stresu z neustálého zdražování a rostoucích cen všeho kolem nás a této frustrace využívají pasiváci k vytváření své pozice inkvizitora a normovače v jednom. Rád bych jim v systému našel díru a lidem otevřel oči. Nemám však tolik vědomostí pro argumentaci, jen cítím v kostech, že se tu hraje levá. Děkuji Vám pane Křížáku, že lidem otevíráte oči za mě.
František Klocnar
 

od František Klocnar » 02 zář 2012, 00:46

SFO píše:Na jakou fyzikální veličinu počítáme Topný Zdroj?...Nikde žádná PerCent, tak už pls NEZLOBTE :twisted:

Běžně se tepelná ztráta udává v kW. Příklad celkem 10kW (6 kW prostup + 4kW větrání). Je korektní říci, že 4kW ztrát větráním poníží užití rekuperační jednotky s účinností 50% na 2kW a tedy celková ztráta klesne na 8kW? Když nemáte rád ta %.
SFO píše:Nekorektnost při výpočtu poměru Výkon / Cena.
Jak to myslíte?

František Klocnar píše:Pane Křížáku...
Omlouvám se, pane Křižáku, pilote balonu...http://www.balon.cz/nasi-piloti
František Klocnar
 

od Leon » 02 zář 2012, 20:37

František Klocnar píše:..zda je možné vůbec započítávat nějakou účinnost rekuperace při -18°C (pasivní by zcela jistě s takovou teplotou na vstupu zamrzla). Jde o to, zda auditoři a koumáci z pasivních Institutů reflektují skutečnost zamrzání nebo ji ignorují.
Neznám celý kontext výpočtu, ale v tomto podání se vstupem vzduch -18°C (častěji -15°C nebo -12°C) není možné počítat s tím, že by pasivní rekuperace fungovala. Ptejte se jich.
Trochu mimo výpočty, jestli nechcete doma zmrznout, dejte na topenářské výpočty a pro výkon topného zdroje nepočítejte s rekuperací vůbec. Dimenzujte topný zdroj s rezervou, jinak budete týden až dva v zimě chodit doma v kožichu.
Leon
 

od František Klocnar » 02 zář 2012, 22:44

Leon píše:Dimenzujte topný zdroj s rezervou, jinak budete týden až dva v zimě chodit doma v kožichu.

Mně ale nejde o dimenzování zdroje. Ten v definici pasivního domu nehraje roli, rozhodující je potřeba domu na udržení pokojové teploty při udávaných TZ dané oblasti. Ta by měla být do 15kW/m2/rok. Mně jde o to, že se operuje s účinnosti rekuperace a ponižuje potřeba a to i v případě, že technicky již rekuperace nefunguje, protože je zamrzlá.
František Klocnar
 

od Leon » 03 zář 2012, 09:01

František Klocnar píše:.. že se operuje s účinnosti rekuperace a ponižuje potřeba a to i v případě, že technicky již rekuperace nefunguje, protože je zamrzlá.
Už jsem vám napsal, že neznám celý postup výpočtu. Pokud někdo počítá s -15°C na vstupu do pasivní jednotky s deskovým výměníkem, dělá chybu. Ta zamrzne a nefunguje.
Leon
 

od Racochejl » 03 zář 2012, 17:01

Leon píše:Pokud někdo počítá s -15°C na vstupu do pasivní jednotky s deskovým výměníkem, dělá chybu. Ta zamrzne a nefunguje.
To jste mi teda zamotali hlavu. Je tam nějaká vazba mezi potřebou tepla na m2 /resp. tepelnou ztrátou domu/ a účinností rekuperace?
Racochejl
 

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika