Chcem len vyvetrat - byvame na rusnej ulici

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od 33andrej » 25 led 2013, 12:27

Zdravim,

byvame v byte na rusnej ulici a otvorenim okna do bytu pustim hluk a spinu z cesty.

Rad by som do bytu nainstaloval vetracie jednotky, ktore by problem riesili.

System ma fungovat celorocne, nesmie mat nejaku vlastnu neakceptovatelnu hlucnost, idealne by mohol aj rekuperovat teplo aby v zime neprudil do bytu uplne studeny vzduch.

Nejde mi o setrenie energie - len o to aby sme bez otvorenych okien mohli dychat vyvetrany vzduch.

Samostatne miestnosti -
Obyvacka 24m2
Spalna 20m2
Detska 15m2

Vie mi niekto prakticky poradit?

Riesil niekto podobny problem ?

Dakujem za vase rady.

Andrej
Uživatelský avatar
33andrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25 led 2013, 12:09

od vinitor » 18 úno 2013, 00:24

Přeji dobrý večer, podobný požadavek jsem už řešil, podle Vašich požadavků je vhodná pokojová rekuperační jednotka, montáž přes zeď, výkon 58 m3/hod, příkon 3 W, hlučnost při nízkých otáčkách 22 dB, při vysokých 29 dB, jednotka odsává vydýchaný vzduch, dodává čerstvý vzduch při zachování pokojové teploty, obsahuje filtr a chrání před venkovním hlukem.
Cena do 10 000,- Kč, tři místnosti do 30 000,- Kč, za tu cenu se dá koupit pasivní centrální jednotka pro celý byt, ale musíte počítat s rozvodama vzduchotechniky, ty taky něco stojí a zaberou místo v bytě. Výběr je jen na Vás, snad jsem Vám trochu poradil.
Uživatelský avatar
vinitor
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17 úno 2013, 23:14

od Leon » 18 úno 2013, 18:21

vinitor píše:pokojová rekuperační jednotka

Skutečně se jedná o rekuperační jednotku? Jaký má typ výměníku a jakou má tlakovou ztrátu má výměník včetně filtru?

vinitor píše:výkon 58 m3/hod, příkon 3 W.
Můžete uvést typ motoru?
Leon
 

od 33andrej » 18 úno 2013, 19:02

Vinitor prosim mozes uviest typ zariadenia ?
Uživatelský avatar
33andrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25 led 2013, 12:09


od Leon » 19 úno 2013, 00:51

To není žádná rekuperační jednotka. Nemá rekuperační výměník, je to regenerační jednotka. Jsou tu stránky a stránky popsané tím, jaká je to blamáž. Už jenom s větracím výkonem je problém, půl času to fouká dovnitř a půl ven => hodinový průtok udávaný v m3/h je jen poloviční.
V každém případě je na tomto ukrajinském švindlstrojku pozitivní to, že hlupáky nebere nahůl tolik jako inVENTer.

PS: Jak moc je VENTS seriózní (nebo spíše český zástupce), je patrné z českých webových stránek, kde jsem nic o ukrajinském původu nenašel - naopak
cituji:
Společnost "Ventilační systémy" byla založena v 90.letech. Dynamické rozvíjení firmy,neustálé studie a zdokonalování produktů,vedlo k tomu,že jsme špička v oboru.
Dnes je „ Vents“ firma, ležící v centru Evropy,pro kterou pracují více než 2000 pracovníků.


Od kdy je Kyjev centrem Evropy?
Leon
 

od da.ko » 08 črc 2013, 09:21

Zdravim, jsem tu novy, nezakladam nove tema, tak obnovim jiz stavajici. Resim resp. teprve budu resit podobny problem a to vetrani do bytu kvuli hluku z ulice. Pocetl jsem si neco o tom, a dosel jsem zatim k temto poznatkum.
Rozvod vzduchu pravdepodobne jedine spiro potrubim alespon se svetlosti 125 v podhledu v chodbe s vyusteni na stenach pod stropem v jednotlivych mistnostech. Rekuperaci bych pro zacatek asi neresil, ale presto bych s ni hned od zacatku radeji pocital a prizpusobil bych tim rozvody. Resil bych to tak, nasavani a vyduch na strese (k tomu se jeste vratim) pres deskovy filtr, jako jedinou aktivni jednotku bych pouzil kruhovy ventilator za filtrem z nasavani prip. pokud by to bylo nutne, stejny ventilator tesne pres vyduchem. MaR si poresim sam vlastni (naprogramuji si Arduino). Rekuperaci bych se spis chtel vyhnout a v zime bych vetrani resil pouze narazove, prip. bych zvolil tak maly trvaly prutok, aby teplota v mistnostech nebyla prilis ovlivnena. Trochu mam ovsem obavy s tim nasavanim a vyduchem na strese. V lete je strecha celkem dost rozpalena (i pres noc) a tak bych si nerad vhanel do bytu horky vzduch ze strechy. Do plaste panelaku bych zas nerad vrtal, ikdyz mam jednu stranu bytu ze severni strany, kde by to bylo idealni pro nasavani. Vyduch uz by klidne mohl byt na strese. Zajimalo by me jestli je vhodne to takto realizovat a jestli se ubiram spravnym smerem. Vsude zatim pouze ctu o rekuperacnich jednotkach, ovsem o klasicke ventilaci rozvodem pouze filtrovaneho vzduchu toho moc popsane neni. Budu vdecen za jakykoliv podnet. Diky
Uživatelský avatar
da.ko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2013, 08:36

od MIRAS » 08 črc 2013, 10:14

Takový panelákový byt odvětrat je často větší problém než RD. Nejdřív si zjistěte, co vám povolí. Jde taky o posouzení požárních úseků. Čistě technicky větrání jen vzduchem s/bez rekuperace není žádný rozdíl. Sání bych raději udělal ze severní strany (pokud bude povolen). U potrubí na střechu pozor na odtok kondenzátu.
MIRAS
 

od da.ko » 08 črc 2013, 12:17

MIRAS píše:zjistěte, co vám povolí.


No prave, to je na tom to nejtezsi.:)
Umistit cokoliv na strechu neni problem. Z te severni strany mam kuchyn a tam svehocasu existoval vetraci otvor s mrizkou do spajzky. Samozrejme, se zateplenim je, pro jistotu, vsechny zadelali, bo na co, ze? Pokud se nevetra, tak se na oknech srazi voda prip. to vlhne kolem parapetu nebo ramu oken. Jsou to vyborna hermeticky utesnena okna, co naplat, kdyz na 99,9% je potreba mit min. mikroventilaci. Proto me napada tohle, jako reseni. Okna mohu mit tedy porad uplne zavrena, timpadem se zbavim hluku a byt presto bude vetrat.
Co se tyce toho kondenzatu, predpokladam ze ten odtok bude stacit v miste kolena, kde bude prechazet horizontalni potrubi do vertikalniho. Myslim si, ze ta vertikalni trubka ani nebude potreba, ve stupacce je totiz svetlik cca 1x1m, takze si myslim, ze vydechujici vzduch bude stacit odvezt do nej.
Uživatelský avatar
da.ko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2013, 08:36

od Laďa Jaskva » 08 črc 2013, 12:58

Dobrý den. Průšvih je ta vysoká teplota vzduchu nad střechou. Průšvih je to zateplení a těsná okna. Průšvih je zaslepení původních otvorů ve špajzce. Čili, ať to uděláte jakkoliv, bude to špatně. Jedině nasávat ze severní fasády. Pokusit se obnovit původní větrací otvory. Možná by stačil jeden. V potrubí vyvedeném nad střechu bude v zimě v každém případě kondenzovat voda. Tam musíte vložit odvod kondenzátu a napojit hadici do odpadu. Jinak, já nevidím žádný rozdíl kromě úspory tepla ve vzduchotechnice s rekuperací, nebo bez ní. Prostě rozvody a celé řešení okruhů musí být na základě stejných principů.
PS. Netuším, jak to chcete dostat na tu střechu, když tam vedou společné stupačky. Nebo ne ?
S pozdravem Laďa
Přílohy
vp_odtok_kondenzatu.jpg
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od da.ko » 08 črc 2013, 15:02

Diky za odpoved. Ano, to nasavani bych rad realizoval z kuchyne ze severni strany plaste, ale musim si to jeste ujasnit, tak to vyresim s kuchynskou linkou, prece jen 125 rouru budu muset nejak vest nad linkou.
Co se tyce odvodu, ve svetliku nic nevede, v kazdem patre se tam vyvadeji roury z WC a kuchyni, nahoru nic nevede a vse se odvadi spolecnym svetlikem obdelnikoveho prurezu. Podle vseho se voda kondenzuje nekde v tom svetliku tesne pred ustim ven, kde uz pusobi venkovni nizka teplota. Na strese je svetlik bezden cihlami s plechovou striskou pod kterou jsou ze vsech ctyrech stran ocelove vyduchy. Tim svetlikem uz vyvedeny koax kabely pro anteny, takze uz jsem do toho svetliku ve svem patre vyvrtal ctvercovy otvor (je to z 0,8 pozink plechu) ktery jsem pak preplatoval plechem a vytesnil silikonem. V tom patu mam 4 elektropruchodky ve kterych jsou kabely. Vse dokonale vytesnene, aby mi z toho svetliku neslo nic do bytu. Stejnym zpusobem bych realizoval i ten vyduch.
Uživatelský avatar
da.ko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2013, 08:36

od Laďa Jaskva » 08 črc 2013, 16:17

Dobrý den. Když to vyvedete přímo do té šachty ( světlíku ) tak zřejmě v potrubí ve Vašem bytě nic kondenzovat nebude, protože je umístěno v teplém prostředí a teplota potrubí = teplotě odcházejícího vzduchu. Čili, akorát vyřešte to sání, a jste na " Hradské ", neboli bez problémů.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od Leon » 08 črc 2013, 18:59

Laďa Jaskva píše:Dobrý den. Když to vyvedete přímo do té šachty ( světlíku ) tak...

Porušíte stavební vyhlášku. Společné světlíky se nesmějí takto používat. Není košer ani společné vedení světlíkem až na střechu, obzvlášť kdy projdete různými požárními úseky. Na tohle bacha, až někde u sousedů bude hořet vánoční stromek a přijde se na to, že jim tam pouštíte trubkou vzduch, budete mít horké chvilky nejen s pojišťovnou.
Leon
 

od Laďa Jaskva » 08 črc 2013, 20:35

Leon píše:
Laďa Jaskva píše:Dobrý den. Když to vyvedete přímo do té šachty ( světlíku ) tak...

Porušíte stavební vyhlášku. Společné světlíky se nesmějí takto používat. Není košer ani společné vedení světlíkem až na střechu, obzvlášť kdy projdete různými požárními úseky. Na tohle bacha, až někde u sousedů bude hořet vánoční stromek a přijde se na to, že jim tam pouštíte trubkou vzduch, budete mít horké chvilky nejen s pojišťovnou.

Dobrý den. Mě je naprosto putna, jestli se něco bude porušovat, neboť to bude naprosto totožné s původním provedením. Čili, jestli to vyhovovalo v době stavby nějakým předpisům, tak tyto předpisy pro ten stávající stav platí pořád. Jinak by to napojení všech vývodů ze všech WC,koupelen a pod. museli všichni zrušit. Takže já vycházím ze stavu který byl, je a zřejmě bude pořád stejný.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od da.ko » 09 črc 2013, 08:00

Tak jsem zjistil, ze ty vetraci otvory v baraku stale mame, jsou snad i funkcni a z venku jsou videt i kulate mrizky, jenze ten otvor ma prumer sotva 90mm, takze 125 ani nahodou, stejne je to i v blbem miste. Mate nekdo zkusenosti s vrtanim takhle velkych otvoru? Mam moznost si pujcit 17kg Hilti kango s SDS max, s korunkou 135mm to uz bude horsi. Diky moc.
Uživatelský avatar
da.ko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2013, 08:36

od Laďa Jaskva » 09 črc 2013, 08:51

da.ko píše:Tak jsem zjistil, ze ty vetraci otvory v baraku stale mame, jsou snad i funkcni a z venku jsou videt i kulate mrizky, jenze ten otvor ma prumer sotva 90mm, takze 125 ani nahodou, stejne je to i v blbem miste. Mate nekdo zkusenosti s vrtanim takhle velkych otvoru? Mam moznost si pujcit 17kg Hilti kango s SDS max, s korunkou 135mm to uz bude horsi. Diky moc.

Dobrý den. Vždyť Vy tam všechno máte 2 ks díry 90 mm mají průřez 127 cm2, trouba 125 mm má průřez 122 cm2. Čili nechápu vrtání a ostatní zbytečné práce. Čili, pouze tomu přizpůsobíte
rozvody a větráte. Nebo je tam ještě nějaký zakopaný pes ?
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od da.ko » 09 črc 2013, 11:44

Mate pravdu...ja si nebyl jist jestli ty otvory jsou dva (nahore a dole) ale je to tak z kazde bytove jednotky vyvadeji dve mrizky.
Jeste zeptam, to nasavani muze vest i svisle po stene a pak navazovat na vodorovne potrubi v podhledu? Dale pak jestli je vhodne, kdyz nasavaci potrubi ma delku cca 4m na zacatku s klasickou protidestovou mrizkou k prvnimu filtru? Nebude se tento usek nadmerne zanaset prachem z venku?
Diky
Uživatelský avatar
da.ko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2013, 08:36

od Pedro » 09 črc 2013, 12:24

da.ko píše:Jeste zeptam, to nasavani muze vest i svisle po stene a pak navazovat na vodorovne potrubi v podhledu?
Může.
da.ko píše:...je vhodne, kdyz nasavaci potrubi ma delku cca 4m na zacatku s klasickou protidestovou mrizkou k prvnimu filtru? Nebude se tento usek nadmerne zanaset prachem z venku?
Nebude. Pokud použijete klasické hladké potrubí. Upozorňuji však na nutnost silné izolace (cca 100 mm). To udělá přidá k průměru sacího potrubí 200 mm, tak jen abyste měl dost prostoru.
Pedro
 

od Laďa Jaskva » 09 črc 2013, 15:23

Pedro píše:
da.ko píše:Upozorňuji však na nutnost silné izolace (cca 100 mm). To udělá přidá k průměru sacího potrubí 200 mm, tak jen abyste měl dost prostoru.


Dobrý den. K čemu tam ta izolace jako má sloužit ? Díky.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od Pedro » 09 črc 2013, 15:38

Laďa Jaskva píše:K čemu tam ta izolace jako má sloužit ?

Pokud jsem dobře četl, tak
da.ko píše:...to nasavani bych rad realizoval z kuchyne ze severni strany plaste, ale musim si to jeste ujasnit, tak to vyresim s kuchynskou linkou, prece jen 125 rouru budu muset nejak vest nad linkou...

Jestliže si někdo v zimě přivede trubkou do teplé kuchyně studený vzduch, nutně vnitřní vzduch na neizolovaném potrubí zkondenzuje. Pokud se neuvažuje s rekuperační jednotkou, tak se sání = přívodu a trubka bude kondenzovat prakticky v celé délce, než se v ní vzduch ohřeje.
Pedro
 

Další

Zpět na Ekonomika

cron