Nilan VP 15/Compact + solární panely

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od hřib » 09 čer 2013, 20:17

Dobrý den, máte někdo tuto kombinaci? Větrání (chlazení, které by jinak nemuselo běžet) v teplých dnech kvůli ohřevu teplé vody mi připadne zbytečné. V chladných dnech navíc soláry pomohou k předehřevu vody, víc tepla může jít do vzduchu a omezí se tak i "vysušování" domu. Soláry mohu sehnat se slevou 30 % oproti ceníku. Pokud by řídící jednotka u Nilanu dokázala regulovat soláry, tak by to bylo o to více finančně zajímavé. Díky za reakce.
hřib
 

od Pedro » 09 čer 2013, 22:36

Chce se to rozhodnout, buď jedno nebo druhé, ale dohromady..zvažte sám.
V principu jsou Nilan Compact, VP18..a podobné jednotky tepelným čerpadlem. Každé tepelné čerpadlo s přípravou TUV musí běžet a to i v létě. Koupil byste si k tepelnému čerpadlu (například země -voda) ještě soláry jen proto, že se vám ho nechce v létě zapínat?
Solár je schopen využít u nás kolem 1000 hodin slunečního svitu v průměru za rok, jiné zdroje uvádějí v průměru 100 dní. Co ten zbytek? Když jej zajistíte elektřinou, dostanete se poměr 1: 2,65 (COP 2,65). To vám zajistí v rámci celého roku samotné TČ a solár vůbec kupovat nemusíte a nebo naopak - koupíte solár a vynecháte TČ.
Pokud uvažujete o aktivní rekuperaci, platí to samé. Máte však výhodu toho chlazení. Solárem si nepřichladíte.
Pedro
 

od MIRAS » 11 čer 2013, 09:45

Něco tu pro vás mám, abyste si nemyslel, že to nejde. Jinak ale souhlasím s tím, že Nilan Compact sám o sobě je technologicky nejlepší jednotka, kterou můžete v současnosti koupit a propojení s hydraulickými solárními kolektory je zbytečné. Pokud chcete úplnou špičku, zvažte raději napájení Compactu fotovoltaikou. V našich podmínkách ale s návratností solárních technologií bez dotace nepočítejte. To už jste ale slyšel vícekrát.
compact sol.png
MIRAS
 

od hřib » 11 čer 2013, 16:25

Pánové, děkuji všem za Váš čas, který jste mi obětovali. Nejspíše půjdu do VP 18 K a s přípravou rozvodů pro FV. Použití Compactu oproti VP 18 by byla nevratná investice (cenový rozdíl nepřinese žádnou výhodu).
hřib
 


od 4all » 22 úno 2017, 13:37

Solární systém k VP18 nebo Compactu je nesmysl. Už to bylo popsáno několikrát. V zimě je slunce málo a pokud nemáte půl domu zaplněný obřím tankem na vodu, celou střechu plnou panelů a ideálně někde v Alpách, je solární hydraulický systém k ničemu. V létě je zase tolik slunce, že dimenzovaný systém na zimní provoz vyrobí tolik teplé vody, že budete rozdávat sousedům. Problém je v tom, že hydraulický solární systém nechladí. Ohřejete si sluncem vodu a pak budete platit elektřinu za chlazení. Tenhle koncept je špatně. Pokud máte kompaktní jednotku a chcete využít slince, doplňte ji fotovoltaikou.
4all
 

od Joseph_Brno » 23 úno 2017, 07:02

kulisek: Solar bych nebral, to raději tu fotovoltaiku jak bylo řečeno. viz viewtopic.php?f=18&t=1591&start=20#p11915
Uživatelský avatar
Joseph_Brno
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 říj 2016, 11:06
Bydliště: Brno

od Bomber » 11 čer 2017, 01:00

Solarni system je obzvlast v nasich podminkach uplne k hovnu a je to mrtva technologie. Jak nekoho muze vubec napadnout, ze by solar pripojil k Nilanu?
Bomber
 

od Jan Suchánek » 03 led 2018, 10:01

Připojování fotovoltaiky ke kompaktním jednotkám je naprostá hloupost bez ohledu na typ jednotky a výrobce jen tehdy, když jednotky umí chladit. Nejvíc slunce, nejvíc fv energie je v čase, kdy jednotky jsou provozovány v režimu chlazení. Jednotky ohřívají vodu teplem uvolněným z chlazení mnohem efektivněji než přímým napojením na elektrospirálu v nádrži.
Shrnuto a podtrženo.
Nikdy nepřipojujte fotovoltaiku přímo na spirálu nádrže jednotek s chlazením.
Využijte fv pro napájení celé jednotky, získáte chlazení a ohřev vody zdarma.
Jan Suchánek
 


Zpět na Ekonomika

cron