Sentinel Kinetic B

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Pepino_Honda » 23 lis 2011, 21:06

dnes jsem byl na Aquathermu, kdy jsem se chtěl podívat na rekuperační jednotky naživo. čekal jsem, že tam budou od Nilanu, ale bohužel. Nakonec jsem se zastavil u Regulusu, kde jsem se díval na rekuperační jednotku Sentinel Kinetic B. Jednotka vypadá velmi dobře zpracovaná, bypass, ovládaání atd.. jediné, co jsem se nedozvěděl je to, zda-li jsou montovány motory EC. Ale protože o tom nikde nic není ani psáno, tak nejspíše nebudou :( Jaký je váš názor na tuto jednotku ?

http://www.regulus.cz/cz/sentinel-kinetic-b

mám zpracovanou PD na větrání do patrové dřevostavby, nejprve byla psána jednotka Santos F 370 DC-L, nyní doporučují Ekonovent EHR 350 L. To jsou ale jednotky z výšší cenové... :( Díval jsem se i na jednotky Nilan Eco, i zde na foru ale v nich, respektive v ceníkách na Nilanu jsem nějakej zmatenej. Nejsem schopen se tam někde dočíst, jak je to s ovládáním... Právě kvůli nim jsem jel do Prahy a byl jsme překvapen, že zrovna Nilan zde nebyl...
Uživatelský avatar
Pepino_Honda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 kvě 2011, 18:25

od Mašát » 23 lis 2011, 23:01

Letos je Aquatherm je nějak menší, nenašel jsem ani jiný vzduchaře. S lidma od Nilanu jsem mluvil tak trochu náhodou u stánku AC-Heating. Vastavují tam model Nilan Anakonda. To je tepelný čerpadlo i s rekuperací. Jinak taky hledam nějakou rozumnou rekuperaci. Už jsem byl rozhodnutej pro pasivní, ale ted jsem si to rozmyslel kvůli zamrzání. Na dražší modely nemám, tak nakonec nedám asi nic. Paul je taky pasivní a i tady na foru jsem našel, že všichni mají stejný rekuperatory Nilan ECO, Paul i Ekonovent. Cenově je Paul mimo moje možnosti, to už by radši koupil nějakou aktivní. Do toho ale nejdu. Cenově srovnatelný Ekonovent je čína a ECO v základu má jenom obyčejnou regulaci.
Mašát
 

od Mašát » 23 lis 2011, 23:17

Díval jsem se na Sentinel a výměník je zase stejný jako u všech od jedný firmy (Ekonovent, Paul ,Eko). Ten typ motorů taky nemůžu nikde najít.
Mašát
 

od Leon » 24 lis 2011, 20:49

4 Mašát: Nedělat řízené větrání je krok zpět, asi jako nepoužít dvoj-troj skla do oken. Když nemáte na jednotku, alespoň rozvody vzduchu si připravte.
Leon
 

od jarda » 07 pro 2011, 14:38

Mašát píše:Díval jsem se na Sentinel a výměník je zase stejný jako u všech od jedný firmy (Ekonovent, Paul ,Eko). Ten typ motorů taky nemůžu nikde najít.

Výměníky vypadají stejné - ale jen rozměry
PAUL má svoji výrobu
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Pepino_Honda » 07 pro 2011, 14:49

myslíte ten Recair, který je i "všech" ostatních ? neřekl bych, že to je jejich výrobek.... v jiném vláknu tady na foru jsou fotky včetně Paul...
Uživatelský avatar
Pepino_Honda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 kvě 2011, 18:25

od Luděk » 18 lis 2013, 22:53

Uvažuji o této (resp. Kinetic B Plus) rekuperaci - máte někdo zkušenosti s touto jednotkou?
Ad otázka z dřívější diskuze - EC motory: z toho, co jsem našel, jde o rekuperace fy Vent-Axia - http://www.vent-axia.com/range/sentinel-kinetic.html a http://www.vent-axia.com/range/lo-carbon-sentinel-kinetic.html
kde píší, že mají EC motory ("Lowatt Energy Saving DC with ball bearings").
A podle popisu je rekuperace vyrobena v UK, což by mohlo znamenat slušnou kvalitu.
Co jsem si dělal soukromý průzkum, vychází mi tato rekuperace pro naše potřeby nejlépe - viz. tabulka.
Přílohy
reku.pdf
(27.41 KiB) 585 krát
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od KorDa » 19 lis 2013, 00:38

Luďku, takto srovnávat výkony jednotek nelze. Když pominu, že nemáte správné údaje (konkrétně u Nilan Comfort 300), první drobností je tlak okolního vzduchu. To dokáže značně rozhodit výsledky. Máte informace o podmínkách měření?
Druhá věc. Každá jednotka může jet na různé výkonové stupně.
Uvedu vám to na zmíněné Nilan Comfort 300.
1 stupeň
tlakový výkon:102,7 Pa
průtok vzduchu: 160,5 m3/h
celkový příkon: 52,7 W
2 stupeň
tlakový výkon:103,4 Pa
průtok vzduchu: 208,1 m3/h
celkový příkon: 71,3 W
3 stupeň
tlakový výkon:98,9 Pa
průtok vzduchu: 301,6 m3/h
celkový příkon: 80,3 W
Ani jeden z uvedených stupňů není nominální. Jednotka má 4 výkonové stupně. Při měření se stanoví kontrolní body, které charakterizují určitou zátěžovou charakteristiku. Správné měření se pak provádí pro každý ventilátor odlišně. Není přesné, pokud se vytvoří určitý průměrový graf a ten se zveřejní. To je dobré pro přibližnou orientaci nikoliv pro srovnání.
Třetí věc.
Je potřeba vědět, zda ve spotřebě jsou uvedeny oba ventilátory, zda je započten příkon regulace a také zda měření probíhá s filtry nebo bez filtrů a s jakým typem.
Hlediska srovnávání
výkon - hlavní problém vidím v nedostatku validních dat. Často se srovnávají hrušky s jablky. S daty se dá navíc velmi šikovně manipulovat. Pokud zde něco radit, srovnávejte podle údajů z certifikátů. Každý protokol má i popsané podmínky měření. U prodejců chtějte vidět protokol. Obvykle vám jej nepošlou mailem, ale měli by vám ho ukázat při prodeji. Nenechte se vést reklamními letáky.
těsnost - těsnost je velmi zásadní. Nesmí být vyšší než 3%. Těsnosti jsou 2 (vnitřní a vnější). Tento údaj udává míru míchání čerstvého a znehodnoceného vzduchu uvnitř / vně jednotky.
dílenské zpracování - obvykle chce jednotku vidět. Nejlépe někde u někoho, kdo ji má doma. Veletržní a předváděcí modely nemusí být to samé co model sériový.
materiál - materiál souvisí s dílenským zpracováním. Určitě je rozdíl mezi jednotkou s masivní kovové konstrukce a plastovým výliskem s pěnovou výplní. Lidové srovnání je jako poctivá kožená taška a igelitka (a to mohou mít stejný objem). ;) Proto jen výkonové hledisko není určující.
Existuje i mnoho dalších indikátorů kvality jednotky. Když zmiňujete zemi původu, nemusí být všechno zlato, co se třpytí. Jedna z možností je sestavení s dovezených komponent, také je možné jednotku celou vyrobit v jiném státě a evropskou firmu použít jen pro značku. Zde bych doporučil sledovat samotného výrobce - jeho webové stránky, zjistit , kde mají sídlo výrobní závody atd. Docela zajímavé je použít StreetView a často zjistíte, že na deklarované adrese nenajdete výrobní závod ale například rodinný domek. Hodně napoví tradice výroby, šířka produkce atd.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Luděk » 19 lis 2013, 11:39

Hm, vycházel jsem převážně z údajů z NZÚ - asi ode mě bylo hodně naivní myslet si, že tam budou data z jednotného certifikovaného měření.
...viděl někdo z vás certifikáty, podle kterých by se daly jednotky srovnat? Nebo je lepší tím neztrácet čas?
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od Luděk » 19 lis 2013, 12:23

SFO píše:Klidně Ztrácejte ;)

http://www.regulus.cz/?download=CZ/navo ... -a4-cz.pdf

Na str. 11-12 jsou Qh charakteristiky, postudujte.

pěvecký sbor Brutus


Z těchto dat jsem vycházel při srovnávání (stejně tak u Nilan Comfort 300 jsem vycházel z grafu http://registrace.nzu2013.cz/gallery/852/255727-graf_comfort_300_100__cb.pdf) - jenže KorDa mě docela znejistěl, jak je to s těmito grafy ve skutečnosti...
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od KorDa » 19 lis 2013, 18:02

Luděk píše:jenže KorDa mě docela znejistěl, jak je to s těmito grafy ve skutečnosti...
Doufám, že znejistění není nijak trestné.
Rád bych vás také uklidnil, snad by mi to mohli přičíst k dobru. Hledal jsem něco, co je podobné ventilátoru. Napadl mě ruční šlehač. Je to svým způsobem také vrtule poháněná motůrkem. Představte si, jak se změní parametry šlehače puštěného jen tak ve vzduchu, nebo pokud šlehač bude ponořen do mléka, smetany a jak při ponoření do husté krupicové kaše s málem. Myslím si, že si každý dovede představit, co způsobí zatížení "vrtule".
U ventilátorů, resp. u hustoty vzduchu nejsou rozdíly až tak markantní, ale jsou.
Příklad opět u mě známých dat změna tlaku z 961 mbar (hustota 1,129 kg/m3) na 966 (1,149 kg/m3) mbar udělá zvýšení příkonu o 3,7 W při poklesu výkonu 3,4 Pa a objemového průtoku o 7,6 m3/h.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Luděk » 19 lis 2013, 19:22

Tohle je mi jasné - já jen naivně předpokládal, že jednotky certifikované pro NZÚ budou pro měření používat stejnou metodiku. Jestliže to tak není, pak nechápu, na co NZÚ chtějí od výrobců vůbec nějaké zkoušky pro registraci...to v té zkušebně měřili jen "nějakou účinnost" ke které se člověk nedozví ani za jakých podmínek byla naměřena?
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od KorDa » 19 lis 2013, 20:23

Alespoň se shodli na účinnosti podle EN 308. Jen nevím, jestli skutečně všichni výrobci udávali účinnost právě podle této normy. Lepší než na NZU je hledání na http://www.passiv.de/komponentendatenba ... _lueftung/
Moje rada pro výběr RJ je především spoléhat na kvalitu zařízení. Kvalitní konstrukce, nízká hlučnost, životnost - to jsou nejdůležitější parametry. Když uvážíte rozdíl účinnosti 5% nebo spotřebu + - 10 W (den 240 W x 365 = 88 kWh ročně při nonstop provozu = 250 Kč / rok). Co je horší? Když se v jednotce rozsype ventilátor po 5 letech? A výměna přijde na 5-6 tisíc? Co je podstatnější, rámusící plastový výlisek nebo neslyšný, stabilní "dělník"? Jednotku bych doporučoval si prohlédnout. Vidět, slyšet je víc než popisky v propagačních letácích. Spoléhal bych se i na doporučení dobrých přátel, které bych upřednostnil před doporučením na prodeji zainteresovaných stranách.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Luděk » 20 lis 2013, 10:45

Předevčírem jsem poslal e-mail na všechny čtyři prodejce s dotazem, zda je možné ty jednotky někde vidět v provozu...zatím se nikdo neozval, tak uvidíme...
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od macabe » 04 bře 2017, 08:20

Jake máte zkušenosti se Sentinelem? Přemýšlím, že bych ho použil do pasivního domu. Škoda že jsem ho nenašel na PHI abych viděl měřené hodnoty a účinnosti.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od Miras » 05 bře 2017, 09:21

Jak jste vymyslel ostatní TZB pro váš pasivní dům?
Uživatelský avatar
Miras
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 bře 2017, 09:19

od macabe » 05 bře 2017, 16:37

Jsem projektant TZB a dlouhodobě se zabýváme pasivními domy v naší kanceláři, tak jsem si s tím vyhrál. A už jen vybírám jednotku. Uvažuji i o novém Zehnderu, případně Domeo (levnější varianta). Od vzduchotechniky očekávám aby větrala nic víc :D

V domě budu mít krbové kamna 3 solární kolektory a zbytek elektřina. Nechci TČ, je to hloupost do pasivního domu.
Budu mít centrální nádrž, kde budu ukládat vodu dle její teploty, buď do horní nebo spodní části nádrže. Chci mít co nejlevnější systém. Je zbytečné do toho valit prachy, potom ztrácí smysl pasivní dům. Když do něho vložím prachy, které mi ani neuspoří. Vyřídil jsem si na to i dotaci.

Není umění postavit drahý a úsporný dům, ale postavit levně a úsporně to už není tak snadné.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od Miras » 05 bře 2017, 19:12

Projektování pasivních domů se také věnuji již několik let. Považujete krb jako optimální řešení pro pasivní dům?
Vycházím-li z toho, že musím topit, ohřívat TUV, větrat.
Cena vašeho zařízení mi nepřijde příliš výhodná. Na topení krb, komín, sklad paliva, vše neautomatické a vyžadující obsluhu. Ohřev TUV nebude celoroční a také při současných cenách kolektorů a nádrže nic levného ani nic jednoduchého. Jednotky nechci rozebírat typově, ale cenově lítáte od Trabanta k Mercedesu, prestože chcete jen větrat. Zajímá mě ještě zabezpečení zimního provozu, předehřev nebo zemní výměník? Když vše posčítám, vychází mi vaše koncepce naprosto v rozporu s tvrzením o levném a rozumném řešení.
Uživatelský avatar
Miras
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 bře 2017, 09:19

od macabe » 05 bře 2017, 19:25

Jestli krb ano nebo ne je vždy na zvážení investora. Mě se to třeba líbí a chci ho už kvůli tomu, že je to interiérový prvek a chci sledovat jak oheň hoří, je to lepší než telka :-). Samozřejmě ne každému to vyhovuje. Dům se vždy musí přizpůsobit investorovi a ne naopak.
Akumulační nádrž 35 000Kč vč zásobníku TV, elektrické patrony 8000Kč. Solární kolektory 60 000Kč vč regulace. Krbové kamna beru, tak že bych si je dal i kdybych měl tepelné čerpadlo za 200 000Kč. Nechci mít hučící krabici vedle domu a čerpadlo země-voda je cenově mimo.
Jinak krbové kamna + komín 60 000Kč. Jít si udělat dřevo do lesa beru jako relax.

Proto se ptám vím, že Zehnder je kvalitní, ale proč dávat za 75 000Kč když stejnou funkci splní třeba Domeo za 35 000Kč. Rozdíl v účinnosti při celoroční bilanci 00nic. Jde hlavně o hluk a provozní náklady (elektřina + filtry) + zkušenosti z provozu.
Předehřev si budu řešit přes studnu, kterou kvůli kvalitě vody nebudu využívat. Mám velký vodní sloupec a dle měření v létě až v zimě je teplota vody víceméně konstantní.


Samozřejmě pro pasiv jsou nejlepší elektrické konvektory na celý dům za cca 30 000Kč, ale kdo se na to má koukat, a nesplní se požadavek na primární neobnovitelnou energii.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od Miras » 05 bře 2017, 23:10

Hlavní problém krbu ve skutečně pasivním domě je jeho výkon.
Pasivní domy běžné velikosti kolem 150 m2, mají tepelnou ztrátu kolem 3 kW a to pří teplotách -12°C. Kolik takových dní v topné sezóně je? Při průměrné zimní teplotě kolem 0°C jsou tepelné ztráty domu pod 2 kW. Na obývací pokoj připadá přibližně 30% plochy, poměrově by tedy stačil výkon 0,5-0,6 kW, cokoliv víc znamená neskutečné přetápění. Malé krby znamenají menší ohniště, menší kusy dřeva a častější přikládání. To já jako relax nevidím. Podstatnější však je, že se bavíme o domě, který má mít topný zdroj pro každodenní použití. To rozhodně není pro většinu zaměstnaných lidí krb. Souhlasím s tím, že ideální je elektrický přímotop (může být i skrytý), primární energie mohou vyjít při kompenzaci FV. Je však otázkou, jestli stavíme pro dotace nebo zdravým rozumem. Odborná veřejnost by měla tlačit na změnu dotačních systémů, měly by se stavět úsporné domy především.
Krb bych do pasivního domu nedoporučoval nikomu. Rozhodně ne jako hlavní topný zdroj.
Solární systém s nádrží také nevidím jako ideální. Zabírá poměrně dost místa, nejen samotná nádrž, ale celá hydraulická sestava. V zimě se stejně ohřívá voda elektřinou, takže celkové úspory se o toto období výrazně sníží. V létě je naopak teplé vody nadbytek. Dimenzování solárního systému tak, aby mohl ohřívat TUV i v zimě, způsobí naprostý nadbytek teplé vody v létě. Celé se to dá technicky řešit, ale není to levné a už vůbec ne jednoduché.
Uživatelský avatar
Miras
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 05 bře 2017, 09:19

Další

Zpět na Ekonomika

cron