Chlazení vodou ze studny

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od meem » 26 lis 2013, 12:17

jednoducho nie je teraz cas na "kutistvo" :)
Uživatelský avatar
meem
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 40
Registrován: 25 lis 2013, 17:18

od janosik » 13 čer 2014, 01:20

Dobrý den, také jsem udělal jeden experiment. Vzal jsem chladič z auta i s ventilátorem a připojil ho na 300w membránové čerpadlo ve studni, průtok 1400l/h. Z čerpadla mi teče voda kolem 10 stupňů. Chladič jsem natáhl do baráku pomocí hadic, přes střešní okno do podkroví, kde byla teplota 29c a venku 40c na slunci. Z chladiče proudil vzduch 17-18c. Místnost jsem ochladil na 21,5c.
janosik
 

od eiu » 13 čer 2014, 15:41

Kam pouštíte vyčerpanou vodu? Zpět do studně?
eiu
 

od janosik » 21 čer 2014, 19:24

Ano vodu jsem pouštěl zpátky do studně, ohřát se mi jí nepodařilo. Studnu mám přes 10 metrů hlubokou a minimálně 2 kubíky vody.
Podle mě plocha stěn studny je dostatečná aby stíhala udržovat teplotu vody.
janosik
 

od janosik » 21 čer 2014, 20:48

Už jsem koupil nový výměník s ventilátorem a udělal jsem mu nasávání a výfuk na 125mm rouru. Celé to bude na půdě kam přivedu vodu ze studny uzavřeným okruhem, celé vedení vody bude mít tak 60metrů a koloběh bude zajišťovat čerpadlo používané u kotlů.
Výměník bude umístěn maximálně 3metry od místnosti kam budu vhánět vzduch, nasávání vyvedu ven. Vzduchovody dám asi ohebné trubky. Na výfuk asi s izolací a nasávání je asi jedno jaký. Nevím čím to budu ovládat, ale líbilo by se mi jako je dálkové ovládání u klimatizace s displayem a termostatem v sobě. Abych mohl zapínat samostatně větrák nebo si nařídit tepotu a jelo by i chlazení. Uvítám každou radu.
janosik
 

od BobTheBuilder » 22 čer 2014, 21:40

Chcete prečerpávať 1400 l/hod ? To by malo stíhať čerpadlo používané pri kotloch ? :?
Aký bude prietok vzduchu ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od janosik » 24 čer 2014, 13:31

Nechci přečerpávat 1400l/h to má ta ponorka ve studni a kolovalo to dost rychle navíc to byl jenom takový experiment. Udělám koloběh jako u kotle to bude dostatečně stíhat. Voda bude kolovat přes chladič ponořený ve studni kde se zchladí a přes výměník kde se ohřeje. Průtok vzduchu nevím, průměr vrtule ventilátoru je 254mm který bude nasávat vzduch přes 150mm trubku a výfuk bude 125mm. To jsem zkoušel a fouká to dostatečně.
janosik
 

od BobTheBuilder » 24 čer 2014, 20:35

janosik píše:Udělám koloběh jako u kotle to bude dostatečně stíhat.

Už to máte odskúšané alebo si to myslíte ?
Priamy prietok vody veľkého objemu cez chladič, alebo podstatne menší prietok cez výmenník asi nebude to isté.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od macabe » 27 čer 2016, 06:31

Zdravím,
jak jste pokročili, funguje Vám chlazení studnou?
Stavím novostavbu pasivního domu a na pozemku mám studnu, kterou budu využívat jen na závlahu. Chtěl bych ji využít pro chlazení a současně i pro předehřev v zimním období.
Takže chladič bych chtěl umístit na sání před VZT jednotku.

Jak jste řešili výměník ve studni? Jsem přemýšlel, že bych jen smotal PE hadici a nechal ji ležet na dně studny. Do studny budu současně vpouštět i dešťové vody, takže to bude tak trochu i jako vsak.

Martin
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od mg1 » 27 čer 2016, 12:35

IJK píše:Ave,
sledujte rady tamních mudrlantů v tomto vlákně:


Jako nic ve zlem, ale z ceho usuzujete ze dotycny bere z ciziho? Krom toho, zadna diskuze jeste neprobehla.

Uvedomujete si, ze vasim vystrikem tady posilate airforum ke dnu, soudruhu?
A to neberu v potaz vase odpovedi bez ladu a skladu (kdybych mel v zile 2 promile tak budu psat srozumitelneji)?
mg1
 

od macabe » 28 čer 2016, 21:31

Vzhledem k tomu, že zkušenosti asi moc velké nejsou, tak to vyzkouším sám.
Pořídím teploměr, a budu cca 3x týdně teplotu vody ve studni a uvidím, kolik sez toho dá získat.

Měření budu provádět, tak že naberu kýbl s vodou a změřím teplotu, ještě musím vyzkoušet přítok vody jak rychle se napustí.

Jsem zvědavý jaké budou výsledky.
Venkovní teplotu nevím zda má smysl zaznamenávat, ta asi nebude mít příliš velký vliv na teplotu vody ve studni. Spíše to zobecním, na letní meření, bez ohledu na aktuální teplotu při měření.
Studna bude využívána výhradně jen k zavlažování zahrady.

Martin
Naposledy upravil macabe dne 28 čer 2016, 23:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od macabe » 28 čer 2016, 22:45

moje představa je použít (jedná se předběžný návrh z jakých typů výrobků by se to dalo poskládat):
http://www.multivac.cz/produkty/vok

http://www.srovnanicen.cz/q/napln%20do%20solarnich%20kolektoru/
( http://www.srovnanicen.cz/q/propylenglykol%20nemrznouci/ )

stočil bych cca 10m hadice a uložil bych ji na dno studny zatížil
http://www.az-shop.cz/potrubi-z-pe-hd-pe-100-sdr-17-pn-10-baleni-100-m-sid-az-1271-detail

http://www.pumpa.cz/cz/cerpadla-wilo-mokrobezna
Wilo Yonos PICO
+ samozřejmě nějaké kulové kohouty, odvzdušňovací armatury, regulace, teploměr na sání a výtlaku vzduchu a teploměry na chladícím okruhu před a za výměníkem.

Regulace by byla ovládána na základě 2 čidel na sání čerstvého vzduchu teploty studniční vody.

Přemýšlel jsem zda by to nešlo řídit jednoduchou regulací co řídí solární kolektory, jedno teplotní čidlo bych osadil do studny (výdálenost cca25m) a druhé čidlo by se osadilo do výstupu vzduchu.
např:
http://www.az4.cz/diferencni-regulator-tecnologic-tls35-hsrr-na-din-p1855/?utm_source=Google+n%C3%A1kupy&utm_medium=ppc&utm_campaign=Digit%C3%A1ln%C3%AD+diferen%C4%8Dn%C3%AD+regul%C3%A1tor+Tecnologic+TLS35+HSRR+na+DIN&gclid=Cj0KEQjwwMi7BRDGptbvwOCDj8oBEiQAIALyDIjmT6GqoJQ93bSF2lMSlXJdCOf-Ojgp89KSmHlnd5YaAqSF8P8HAQ
nastavil bych např min dT 8°C. příklad:

léto:
teplota vody ve studni 12°C
teplota přiváděného vzduchu 20 - 35°C (na straně sání)
čerpadlo by začalo pracovat od teploty přiváděného vzduchu 20°C

zima
teplota vody ve studni 5°C
teplota přiváděného vzduchu -5°C (na straně sání před rekuperátorem)
čerpadlo by se spustilo předehřev od -3°C

přechodné období:
teplota vody ve studni 7°C
teplota přiváděného vzduchu 10°C (na straně sání před rekuperátorem)
čerpadlo by nepracovalo

výpočet výstupního vzduchu za rekuperátorem:
http://www.atrea.cz/cz/co-je-to-rekuperace

Chtěl bych to využít jak pro předehřev v zimním období, tak pro chlazení v letním období.
Je to jen první nástřel. Musím ověřit u výrobce potrubí a výrobce výměníku, zda daná kapalina je možné použít, případně jakou jinou doporučují.

Jaký máte názor na osazení nerezového výměníku do studny nebo provést jednodušší variantu a výměnik bude tvořit jen potrubí HDPE?

Jak byste to řešili, rád si nechám poradit.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od BobTheBuilder » 29 čer 2016, 00:52

macabe píše:zima
teplota vody ve studni 5°C
teplota přiváděného vzduchu -5°C (na straně sání před rekuperátorem)
čerpadlo by se spustilo předehřev od -3°C

Sorry, len na rýchlo lebo nemám čas, ale toto mi udrelo do očí : na ten zimný režim veľký pozor, hrozia tam veľké prúsery :cry: Radšej použiť nemrznúce médium .
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od macabe » 29 čer 2016, 06:09

v 2. a 3. odkaze mám uvedeno nemrznoucí medium, zatim jen nevim zda je vhodné pro toto použití
pro měření bych chtěl použít teploměr
http://www.az4.cz/vpichovaci-teplomer-e ... 0-c-p3826/

Myslíte, že má smysl měřit i teplotu vzduchu, abych měl závislost teploty vody na teplotě venkovního prostředí?
aktuální teplota asi nebude vubec ovlivňovat teplotu studniční vody, tam by bylo asi lepší uvažovat nějakou dlouho dobou měřenou teplotu a udělat vyhodnocení třeba jednou za týden a porovnat to s průměrnou teplotou.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od macabe » 03 črc 2016, 18:46

Ták, mám první měření.
Měřil jsem studnu na starém domě a tam je teplota 13,5°C, voda byla odebírana z kohoutku za domácí vodárnou (řádně odpuštěno), ale i tak se dá počítat s drobným zkreslením, ale nic zásadního. Ale co mě překvapilo v místě uvažované stavby jsem naměřil ve studni teplotu 9,6°C. Měřeno kýblikovou metodou. Objem vody ve studni cca 3m3.

Q=1,163*3000*(30-9,6)=71176W = 71,2kW, to je dostatečný chladící výkon.
Denně při průměrném větrání 150m3/h (tj 3600m3) a střední teplotě venkovního vzduchu 30°(extrém) odebereme ze studny Q=(1010/3600)*(1,15*3600)*(30-9,6)=23732W = 23,73kW.

Toto je extrémní případ, neuvažoval jsem při výpočtu, že teplota vody ve studni se bude zvyšovat. Výpočet je proveden jen pro představu kolik energie je uloženo ve studni. Současně nedokážu vyhodnotit, jak velká bude regenerace teploty ve studni. To se bude muset zjistit až při provozu. Budu provádět měření teploty ve studni a tím zjistím jak moc se liší teplota během léte.
Během léte se bude voda ze studny čerpat pro závlahu, takže regeneraci studny trochu pomůžeme.

Zimní předehřev
Obrázek
http://www.imgup.cz/images/2016/07/03/predehrev.jpg

energie potřebná na dohřev na 20 °C
při extrému -10°C a větrání 150m3/h
Q=0,281*1,15*150*(20--10)= 1454W

při předehřevu studniční vodou
Q=0,281*1,15*150*(20-5)=727W

spotřeba energie na provoz čerpadla cca 20W


V domě se bude topit, elektrickými spirálami, krbovými kamny a solárními kolektory (přechodné období, jejich pomocnou ruku spíše neuvažuji).


Potrubí bude vedeno v zemi cca 1m (délky 20m) a bude neizolované. Tím se dá ještě taky něco málo energie získat. Přemýšlím, zda nudělat nějakou smyčku i pod základy.
Snad jsem se nikde neupsal.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od dist01 » 27 pro 2016, 22:42

Už nekdo chladi?
Uživatelský avatar
dist01
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 27 pro 2016, 12:24

od macabe » 05 bře 2017, 20:19

Budu to letos instalovat budu to dávat před jednotku. Takže v zimním období to bude jako předehřev a letním období jednotka pojede přes bypass a budu dochlazovat vzduch. Musím jestě řešit odvod kondenzátu. Bude ho v létě docela dost.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od anonym » 05 bře 2017, 22:15

Možná už bylo řečeno (nečetl jsem všechny reakce). Jsou dva parametry, měrné teplo vody a teplota náběhové vody. Takže jednak voda musí být dostatečně studená a jednak jí musí být dostatečné množství. Čím je voda teplejší, tím víc jí je k chlazení potřeba. Strojně vyráběná chladná voda má 6°C a spád je obvykle 6°C (zpátečka má tedy 12°C). Pokud máte ve studni vodu 6°C, máte napůl vyhráno, ta druhá půlka je, že taky potřebujete dostatečné množství vody.
anonym
 

od macabe » 05 bře 2017, 22:24

Vy se bavíte o strojním chlazení, ale dá se chladit i vodou 12°C pokud teplota přiváděného vzduchu bude třeba 30°C. Tepelná kapacita vzduchu je malá, takže stačí malé množství energie na chlazení, a navíc u RD se bavíme o průtoku vzduchu cca 150m3/h, takže potřebujeme pro ochlazení vzduchu o teplotě 30°C na 20°C cca 500W což je 00nic, pokud mám vodní sloupec cca 7m a počítám s určitou regenerací, tak mám slušnou zásobu energie pro chlazení.
Uživatelský avatar
macabe
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27 čer 2016, 06:27

od nemo » 06 bře 2017, 14:38

Ano, na ochlazení vzduchu z 30°C na 20°C potřebujete cca těch 500W a pokud si navrhnete výměník pro spád třeba 12/15°C, tak průtok vody bude 143 l/h. pokud studna má průměr metr a máte v ní 7m vody, tak tam máte 5,5m3 vody, tedy teoreticky studnu vyčerpáte za 38hod. Lepší řešení by bylo mít studny dvě a čerpat vodu z jedné do druhé (jako se to dělá u tepelných čerpadel), nic méně i pokud budete brát vodu u dna a vypouštět ji na hladinu, tak máte šanci, že se bude stačit ochlazovat.
Správně jste ale napsal, že 500W je 00nic a totéž je to pro chlazení domu. Navíc, pokud chcete mít v domě např. max.26°C, tak z těch 500W cca 200W padne na pokrytí zátěže větráním (tedy ochlazení vzduchu z 30°C na 26°C). Při náběhové vodě 12°C už nebude ke kondenzaci na výměníku docházet (nebo výjimečně od cca 30°C/40%RH), ale i tak máte na chalzení k dispozici 300W, což pro RD nemůže stačit (záleží zejména na prosklení a orientaci, ale odhaduji, že by nestačil ani desetinásobek).
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

PředchozíDalší

Zpět na Vzduchotechnika

cron