Cena projektu?

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od ornet » 24 lis 2012, 05:13

Zdravím. Chtěl bych se zeptat na Vaši zkušenost s vypracováním projektové dokumentace.
Rekonstruujeme třípodlažní rodinný dům (asi 240m2) a po poradě s odborníkem jsme se rozhodli pro aktivní rekuperaci Atrea + solární ohřev. Za projekt požaduje 30 000 Kč. V ceně je i výpočet potřebného zateplení ale stejně mi to připadá hodně.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od lexin » 24 lis 2012, 11:08

To má být cena projektu kompletní rekonstrukce nebo jen vzduchotechniky? Úroveň projektu je pro stavební povolení nebo se jedná o prováděcí projekt?
lexin
 

od ornet » 24 lis 2012, 11:37

Jedná se pouze o projekt vzduchotechniky s vytápěním. Vychází z projektu pro stavební povolení který zpracovává jiná projekční kancelář. Horní dvě patra budou s aktivní rekuperací, spodní patro bude pasivní rekuperace v kombinaci s radiátory. Zdroj vytápění bude plynový kotel s akumulační nádrží. Dále v ceně bude solár na TUV + částečně vytápění a výpočty tepelných ztrát a zateplení.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od Leon » 24 lis 2012, 14:35

Něco se mi nezdá, aktivní rekuperaci totiž Atrea nedělá. Technicky nechápu, proč k plynovému kotli děláte akumulační nádrž? Proč solár na TUV, když počítáte s aktivní rekuperací? Proč každé patro má jiný systém rekuperace? Jste si jistý, že je to odborník? Běžná cena projektu vzduchotechniky pro 3 patrový dům je kolem 10-12.000 Kč, samozřejmě záleží na složitosti a propracovanosti projektu. Solár bych vynechal úplně, ale i tak se projektu vzduchotechniky nepočítá. Výpočet tepelných ztrát a návrh izolace nemůže být za víc jak 5.000 Kč. Ten odborník se mi moc nezdá.
Leon
 

od ussama666 » 24 lis 2012, 14:37

ja myslel, že ATREA aktivni rekupuraci nedělá?
ussama666
 

od ornet » 24 lis 2012, 15:34

Možná to říkám špatně. Myslel jsem to tak, že horní dvě patra budou s větráním i vytápěním (jednotka Duplex RK4). Spodní patro bude jenom s větráním kvůli ceně (musela by být další jednotka vytápěcí/větrací která je jednou tak dražší než jenom jednotka větrací což se pro jedno patro nevyplatí). Akumulační nádrž by byla kombinovaná i na ohřev TUV. V případě že by tam nebyl ten solar tak ta akumulační nádrž asi nemá takové opodstatnění, to je pravda. Ještě uvažuji udělat všude vytápění radiátory a k tomu samostatně větrání. Větrání s vytápěním mi přišlo že je výhodné protože když se budou vést rozvody pro větrání proč tím i nevytápět.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od jarda » 24 lis 2012, 16:56

cena projektu je daná rozsahem práce a dohodou účastníků. "Zadarmo" dnes nikdo nedělá.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 263
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od ornet » 24 lis 2012, 17:19

jarda píše:cena projektu je daná rozsahem práce a dohodou účastníků. "Zadarmo" dnes nikdo nedělá.


"Zadarmo" to určitě nechci. Aby k nějaké dohodě mohlo dojít, musím vědět jaká je obvyklá cena za tuto práci.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od Leon » 24 lis 2012, 18:08

ornet píše:Možná to říkám špatně. Myslel jsem to tak, že horní dvě patra budou s větráním i vytápěním (jednotka Duplex RK4). Spodní patro bude jenom s větráním kvůli ceně (musela by být další jednotka vytápěcí/větrací která je jednou tak dražší než jenom jednotka větrací což se pro jedno patro nevyplatí). Akumulační nádrž by byla kombinovaná i na ohřev TUV. V případě že by tam nebyl ten solar tak ta akumulační nádrž asi nemá takové opodstatnění, to je pravda. Ještě uvažuji udělat všude vytápění radiátory a k tomu samostatně větrání. Větrání s vytápěním mi přišlo že je výhodné protože když se budou vést rozvody pro větrání proč tím i nevytápět.
Koncepce teplovzdušného vytápění je již zastaralá a samotná Atrea ji již neprosazuje jako dřív. Začíná mi být jasno, co je to za odborníka, že vás neupozornil za základní nedostatky systému vytápění pomocí Atrea RK4. Už jenom to, že určitě navrhne přívody vzduchu od podlahy. V době mimo vytápění, je takový způsob přívodu vzduchu vůbec nejhorší možný. Studený vzduch se bude držet u podlahy a místnost bez pohybu se vyvětrá jen minimálně. Dokola se to na všech fórech opakuje a ještě se najdou projektanti, kteří ignorují nejen nové trendy, ale i fyzikální zákony. Přijde mi to jako kdysi ve školách po revoluci učili přeučené ruštinářky angličtinu. Chce zákazník rekuperaci, tak bez rozmyslu mu tam něco dáme. Ví o větrání jen o trochu víc (a nikdy ani to ne) než poučený zákazník a staví se do role odborníků. Přesně jako ty ruštinářky, co zvládaly o dvě kapitoly víc než studenti. Doporučil bych tenhle koncept úplně zahodit a začít znovu.
1) Topení rozhodně samostatné u takto velkého domu bych zvážil i tepelné čerpadlo.
2) Teplovodní rozvod - pokud půjde, tak podlahovku nebo alespoň radiátory.
3) Rekuperaci rozmyslet zda pasivní nebo aktivní (přečtěte si zdejší rubriky, je to tu popsané zleva zprava).
4) Soláry vynechat a řešit buď tím plynem, TČ nebo aktivní rekuperací.
5) Vyměňte odborníka na TZB nebo to alespoň konzultujte ještě s někým jiným.

PS: Pan Šalý jistě napíše, že mu teplovzduch funguje 10let a doporučí vám jeho neexistující Frigotech a protože nerad prezentuje své (ne)znalosti na internetu, nabídne vám (pravděpodobně soukromou zprávou) tajnou konzultaci ve dvou. :-)
Leon
 

od ornet » 24 lis 2012, 21:16

Děkuji Leone za vyčerpávající odpověď.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od Milan Dobiáš » 25 lis 2012, 02:07

Dobrý večer. Leone můžete mi říct, proč ne solární systém a teplovzdušné vytápění? Budeme stavět sice až z jara a jen bungalov, ale počítali jsme v projektu také s něčím podobným. Byl jsem včera na Aquathermu a tam mi taky rozmlouvali topení rekuperací. Uměl byste navrhnout systém sám?
Milan Dobiáš
 

od jarda » 25 lis 2012, 20:14

PS: Pan Šalý jistě napíše, že mu teplovzduch funguje 10let a doporučí vám jeho neexistující Frigotech a protože nerad prezentuje své (ne)znalosti na internetu, nabídne vám (pravděpodobně soukromou zprávou) tajnou konzultaci ve dvou. :-)

nejenom, že funguje u mně, ale již rok i u dalšího uživatele funguje Vámi opovrhovaný FRIGOtech. Další zařízení je k montáži příští týden a další dvě objednávky na výrobu po novém roce. (Bohužel se na zdržení podílela nemoc). V prosinci jde zařízení na zkušebnu. Já bych od odborníka Vašeho formátu spíše očekával, že se nejprve seznámíte a pak teprve vyslovíte názor, a ne, že bez znalostí šmahem odmítnete. Jaký k tomu máte důvod.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 263
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od VZTPraha » 25 lis 2012, 23:46

Jako obchodník musím říci, že projekt vzduchotechniky za 30 tisíc Kč pro rekonstrukci RD, je předražený. Neznám podrobnosti, dům má tři patra, ale ani prováděcí projekt by neměl v daném rozsahu přesáhnout poloviční částku.
Jako většinový klient bez potřebných znalostí z oboru vzduchotechniky bych k investicím do TZB zkusil podívat jako na investice do čehokoliv jiného.
Teplá voda.
Provozně nejdražší z běžných alternativ je ohřev elektřinou. Běžná životnost bojlerů je 10 let. Nákladově je ale tato varianta nejlevnější. Ročně utratí běžná rodina za tento způsob ohřevu vody průměrně 15 tisíc Kč. Není třeba kalkulačky, abychom spočítali provozní náklady za 10 let + pořizovací cena = 160 tisíc Kč. Když bych tedy vybíral alternativní technologii je jasný limit. Kdybych se tedy měl rozhodovat, zda solární systém ano nebo ne, nesmí provozní náklady za 10 let + pořizovací cena tento limit překročit. Kdyby dokázal solární systém pro ohřev vody snížit roční provozní náklad jen na 5 tisíc Kč, nesměla by jeho pořizovací cena 110 tisíc Kč. Přeci jen v sobě nemohu úplně potlačit obchodníka a tak si říkám, proč pořizovat něco složitějšího, něco většího (co bude zabírat drahé místo v domě), když bych dosáhl jen stejného finančního efektu. Abych já osobně byl ochoten okamžité investice a vyvázání svých peněz do solárního systému, muselo by se to vyplatit. Pro mě zajímavá cena je kolem 70 tisíc Kč, jestli je to dražší, nemám zájem.
Daleko lepší efekt vidím v použití bojleru s tepelným čerpadlem. Dnes se cena takových zařízení pohybuje kolem 60 tisíc Kč a provozně jsou ročně také na 5 tisících Kč.
Pokud bych měl hodnotit doporučovaný ohřev TUV aktivní rekuperací, opět mohu započítat navýšení části ventilační (případně chladící a dalších funkcí) o 60 tisíc Kč jen za ohřev TUV. Například:
Aktivní rekuperace 80 tisíc Kč + zmíněný ohřev TUV 60 tisíc Kč = kompaktní jednotka za 140 tisíc Kč. Dražší zařízení pro větrání a ohřev TUV pro mě nemají cenu.
Větrání.
Nechci se opakovat. Nechci vířit spory mezi táborem aktivních a pasivních. Pro mě je důležité, že nákupem pasivní jednotky investice nekončí a je potřeba zajistit zimní provoz a dohřev. Že je potřeba porovnávat srovnatelná zařízení, srovnatelné regulace, srovnatelné funkce. % účinnosti nejsou v celkové investici to zásadní.Slušná pasivní jednotka na našem trhu je v současnosti kolem 50 tisíc Kč. Zmiňované zajištění zimního provozu může stát 10, ale také 100 tisíc Kč. Slušná jednotka s aktivní rekuperací stojí kolem 80 tisíc Kč. Větrat to bude ve výsledku stejně. Co by mě tedy mělo nutit připlácet, budu vůbec připlácet?
______________________________________________________________
Nechci již víc natahovat svůj už tak dlouhý příspěvek. Můžeme ještě rozebrat topné systémy. V podstatě jde o to, že člověk ani tak nemusí rozumět všemu, jak to v těch bednách funguje. Utrácíte za to svoje peníze a tak stačí občas jenom počítat.
VZTPraha
 

od VZTPraha » 26 lis 2012, 00:00

jarda píše: funguje u mně, ale již rok i u dalšího uživatele funguje Vámi opovrhovaný FRIGOtech. Další zařízení je k montáži příští týden a další dvě objednávky na výrobu po novém roce. (Bohužel se na zdržení podílela nemoc). V prosinci jde zařízení na zkušebnu. Já bych od odborníka Vašeho formátu spíše očekával, že se nejprve seznámíte a pak teprve vyslovíte názor, a ne, že bez znalostí šmahem odmítnete. Jaký k tomu máte důvod.

Vážený pane Jardo, jestli dobře počítám, v provozu jsou 2 zařízení. Ostatní se připravují a navíc zařízení není ani testované. Výroba stojí a padá s vaší kondicí.
Zákazníci musí být velmi odvážní. Někdy jsem na vážkách, když vidím do jakých problémů se lidé dobrovolně pouštějí, jestli mám s nimi soucítit nebo to brát jako zaslouženou výchovnou lekci.
VZTPraha
 

od Mila » 26 lis 2012, 13:05

VZTPraha píše:Slušná jednotka s aktivní rekuperací stojí kolem 80 tisíc Kč. Větrat to bude ve výsledku stejně. Co by mě tedy mělo nutit připlácet, budu vůbec připlácet?
Jak to myslíte s připlácením? Nějaké nutné příslušenství?
Mila
 

od VZTPraha » 26 lis 2012, 21:39

Mila píše:
VZTPraha píše:Slušná jednotka s aktivní rekuperací stojí kolem 80 tisíc Kč. Větrat to bude ve výsledku stejně. Co by mě tedy mělo nutit připlácet, budu vůbec připlácet?
Jak to myslíte s připlácením? Nějaké nutné příslušenství?
Cenové rozpětí pasivních rekuperací pro rodinné domy je od 20tis. Kč (Venus Recover HRV-30) až po nejdražší (Paul Novus) 80tis. Kč nebo za 225tis. Kč (Atrea ALFA 3V). Pořád jsme jen u pasivních rekuperačních jednotek, ale samozřejmě se zcela nesrovnatelnými funkcemi. Pořád není zajištěn zimní provoz, pořád bude potřeba dalších investic. Aktivní rekuperace začíná na 80tis. Kč (Nilan VPL15) a některé i za 65tis. Kč (Elair 2,5). Sice jsou to opět nesrovnatelné jednotky, ale není potřeba nic doplácet pro zajištění zimního provozu, umějí chladit atd. To znamená, že nejde srovnávat aktivní /pasivní, musí se rozebrat jednotlivé funkce, jednotlivé konkrétní typy (případně sestavy, systémy).
VZTPraha
 

od Ing.Martin Novak » 04 pro 2012, 14:05

Zdravím, plný souhlas s uživatelem Leon. Nechat si vypracovat projekt od odborníka Vám rozhodně doporučuji. Projekt by měl obsahovat půdorysy s detailním rozkreslením vedením vzduchotechnického potrubí( ne jenom schémata), nezbytné detaily, výpis prvků a technickou zprávu. Autorizační razítko by mělo být samozřejmostí. Dnes mi volal jeden zákazník, kterému jsme jednotku pouze dodávali a projekt byl zpracován jinde. Bohužel „projektant“ navrhnul danou jednotku s dochlazování vzduchu jako jednotku klimatizační. V létě se zákazníci potily, protože prosklená fasáda tohoto obchodu byla orientovaná na západ. Jednoznačná chyba špatného návrhu projektanta. Nevím, jestli je tady dovoleno dávat odkazy na další stránky, jinak se předem omlouvám. Pokud byste máte zájem o vypracování projektové dokumentace za cenu cca 9 000 Kč dejte vědět případně koukněte na web www. Evora.cz jsou tam i referenční stavby. Děláme rekuperaci i tepelná čerpadla. Dodávka je kompletní s kompletní zárukou….. projekce, montáž, seřízení, proškolení, záruční a pozáruční servis.
Uživatelský avatar
Ing.Martin Novak
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 04 pro 2012, 12:50

od Matějíček » 09 pro 2012, 16:22

Pracujete v Evoře? Dostal jsem na typ, že máte vzorový dům s rekuperační jednotkou V18k napájenou slunečním fotopanelem?
Matějíček
 

od Návštěvník » 13 srp 2013, 21:20

jarda píše:
PS: Pan Šalý jistě napíše, že mu teplovzduch funguje 10let a doporučí vám jeho neexistující Frigotech a protože nerad prezentuje své (ne)znalosti na internetu, nabídne vám (pravděpodobně soukromou zprávou) tajnou konzultaci ve dvou. :-)

nejenom, že funguje u mně, ale již rok i u dalšího uživatele funguje Vámi opovrhovaný FRIGOtech. Další zařízení je k montáži příští týden a další dvě objednávky na výrobu po novém roce. (Bohužel se na zdržení podílela nemoc). V prosinci jde zařízení na zkušebnu. Já bych od odborníka Vašeho formátu spíše očekával, že se nejprve seznámíte a pak teprve vyslovíte názor, a ne, že bez znalostí šmahem odmítnete. Jaký k tomu máte důvod.
Návštěvník
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody