Tepelné trubice s ventilátorem

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Homolka » 29 říj 2014, 17:11

Dobrý den všem technikům. Napadla mě taková věc, že bych použil k rekuperaci v menším objektu jenom samotný tepelný trubice a dva ventilátory. Ventilátory bych instaloval do potrubí za tepelný trubice. Vím že to nemá velkou účinnost, ale nezamrznou a i 50% je dobrých.
Homolka
 

od a1bert » 04 lis 2014, 20:37

taky jsem o tom uvazoval, ale asi se na to vykaslu, jednak na to nemam misto a udelat to kompaktni na to zase nemam manualni zrucnost, a druhak u cinana jsem zadne HP nenasel a ty co prodava nilan jsou pekne drahe..

realna ucinnost nebude zase az tak mala, jak tu nekdo pise ve vlakne o problemech s pasivni rekuperaci sprazenou s tepelnyma trubicema...
Uživatelský avatar
a1bert
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 21 zář 2012, 16:55

od Homolka » 05 lis 2014, 10:03

Prodávají je za 27.000 s daní, ale je to už komplet bedna. EC ventilátory tu mám, ale kdyby ne, tak se dají sehnat slušný EBM papst kolem 2.000 Kč. S regulací 0-10V se musim dostat celkem na 35.000 Kč. Neni to málo, ale mám jednotku bez zamrzání, naopak skvěle funguje i za mrazu. Bydlím v podhůří a rekuperaci chci hlavně na zimu. V létě stejně žádná pasivní rekuperace nemá cenu.
Homolka
 

od a1bert » 07 lis 2014, 11:06

HP je sice krabice ale nejsou v ni filtry neni kam osadit motory takze to chce jeste dalsi nejmin jednu krabici

za +-30k( bez dph) koupim nejakou zakladni atreu ktera bude kompaktnejsi, ucinnejsi ale bude zamrzat

jak jsem psal, ja jsem gramlavej a mam malo mista takze asi skoncim s nejakou pasivni konfekci, vy si ocividne uvedomujete vsechny klady a zapory takze smele do toho a prubezne nas informujte, fandim vam ;)
Uživatelský avatar
a1bert
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 21 zář 2012, 16:55

od Homolka » 07 lis 2014, 11:57

trubice.png
Vycházím z fotky, co je na netu. Filtry tam jsou a za výměníkem i dostatek prostoru pro ventilátory. Podle mýho je to jednoduchá montáž. Za 30 tisíc se dá koupit hotová jednotka od spousty firem, ale je tam ten problém se zamrzáním. Nechce se mi dávat předehřev, protože stojí kolem 10 tisíc a navíc bude mít spotřebu elektřiny. I kdyby to bralo průměrně jen 300 W x 24 hodin = 7,2 kWh (25 Kč). U nás mrzne nejmíň 3 měsíce v roce celkem fest, to by dělalo kolem 2250 Kč ročně. Nebudu počítat nějaké okrajové měsíce, kdy mrzne občas a během těch tří měsíců bude pár dní ,kdy nebude mrznout celodenně. Pořád odhaduju, že předehřev si vezme minimálně 1500 Kč za rok spíš to bude víc, protože sice uvažuju 24 hodin, ale zase jenom 300 W a to není na moc velký mrazy. Kupovat jednotku s variátorem viz http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/va ... perace.htm nebo rotačním výměníkem, co by nezamrzala nechci. Jednotku potřebuju na větrání a jakýkoliv promíchávání vzduchu je nesmysl. Díval jsem se i kolik stojí a to už bych si raděj koupil aktivní rekuperaci, ale prostě nechci dávat do větrání nad 50 tisíc Kč.
Homolka
 

od JakeS » 22 črc 2015, 15:02

Dobrý den,

jelikož řeším stejný problém - podhůří a navíc chladné údolí, takže zamrzání bude zřejmě zásadní problém - přijde mně to jako dobré řešení. Zajímalo by mě, jestli jste to Vy, nebo třeba mezitím i někdo jiný realizoval a jaké jsou zkušenosti ?
Díky za info
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od MRGS » 22 črc 2015, 15:25

Homolka píše: V létě stejně žádná pasivní rekuperace nemá cenu.


Prave proto ma Nilan v nabidce zkratovy dil pro NILAN ECO, aby jste mohl v lete vetrat bez rekuperovani.
Cena 2300Kc
http://www.nilan.cz/prislusenstvi/katalog/zkratovy-dil-pro-nilan-eco.htm
MRGS
 

od JakeS » 25 srp 2015, 12:14

- jak psal výše p.Homolka, větrání v létě není téma, použiju vhodně okna, ale trochu mě straší poznámka SFO "Strojní ventilaci, pokud ji chcete VYPÍNAT,musíte jó Kujebácky dobře zabezpečit proti aerostatickým silám ..." Co si tak představit pod kujebácky dobře ???

- jelikož nikdo nesdílí žádné praktické zkušenosti, požádám místní odborníky o názor, případně radu: když teda koupím výše zmíněnou bednu s HP od Nilanu, dám tam filtry a ventilátory, bude to fungovat, nebo někde ještě číhá možný problém ? Stačí pro začátek regulovat ventilátory třeba na 3 stupně výkonu ? (Časem by se třeba dobastlilo nějaké časové spínání, nebo CO2 čidlo, apod ...)
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od IVI I ( I-I /-\ I_ » 25 srp 2015, 13:43

JakeS píše:- jak psal výše p.Homolka, větrání v létě není téma, použiju vhodně okna, ale trochu mě straší poznámka SFO "Strojní ventilaci, pokud ji chcete VYPÍNAT,musíte jó Kujebácky dobře zabezpečit proti aerostatickým silám ..." Co si tak představit pod kujebácky dobře ???

- jelikož nikdo nesdílí žádné praktické zkušenosti, požádám místní odborníky o názor, případně radu: když teda koupím výše zmíněnou bednu s HP od Nilanu, dám tam filtry a ventilátory, bude to fungovat, nebo někde ještě číhá možný problém ? Stačí pro začátek regulovat ventilátory třeba na 3 stupně výkonu ? (Časem by se třeba dobastlilo nějaké časové spínání, nebo CO2 čidlo, apod ...)

HP filtry mají.
Nesdílím však názor, že v létě větrat strojně nemá smysl.
IVI I ( I-I /-\ I_
 

od JakeS » 25 srp 2015, 16:57

Proč ? Pokud se jedná o pasivní rekuperaci napadá mě jen výhoda filtrování prachu oproti třeba stále pootevřeným oknům, pokud je teda rozumná venkovní teplota. A když jsou nesnesitelný hicy, tak bych řekl, že větrání průvanem, nebo otevření okna na vhodné straně domu bude výrazně lepší, než si cpát horký vzduch do domu vzduchotechnikou, nebo ne ?
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od IVI I ( I-I /-\ I_ » 26 srp 2015, 09:25

V případě pasivní rekuperace jde o vyvětrání za stavu, kdy se vzduch samovolně ani nehne. To se dalo zažít právě při nedávných vedrech. Ještě v jedenáct večer se vzduch nehýbal a zdálo se, že ani teploty nespadnou.
Druhý případ je při automatizovaném větrání, kdy nechci nebo nemohu větrat okny. Důvodů může být hned několik - hluk, hmyz, bezpečnost, atd.

U aktivní rekuperace je to ještě jasnější. Vzduch lze ochladit a zároveň ohřát vodu. Teplá voda je potřeba bez ohledu na počasí. Když se jednotka doplní FV panelem, je systém to nejefektivnější, co trh nabízí.
IVI I ( I-I /-\ I_
 

od MRGS » 26 srp 2015, 12:54

souhlas s Michalem. Strojne vetram 365dnu x 24h v roce, z velke vecsiny uvedenych duvodu v jeho prispevku. Okna mam s klikama jenom z duvodu cisteni.
MRGS
 

od JakeS » 28 srp 2015, 14:46

U aktivní rekuperace není asi o čem debatovat,. Ale cena proti pasívní je taky někde jinde. A protože plánuju vytápění TČ (voda-vzduch), tak mám představu, že pokud vyberu některé, co umí chladit, tak můžu využít chlazení vodou do podlahy (lepší než nic) anebo přes výměník do vzduchu pro pasivní rekuperačku. Pak je pro mě vysoká cena ještě míň akceptovatelná. Navíc pocitově kupovat vlastně 2 TČ mně přijde nějak zbytečný.
Argumenty pro celoroční větrání s pasivní rekuperací beru, ale myslím, že v mém případě bych většinu jara a léta mohl pohodlně větrat okny. Možná to dopadne jinak, ale teď bych to docela rád udělal tak, abych ji mohl vypínat. Takže bych uvítal kdyby mně někdo znalý poradil (nejlépe třeba i sám autor citace slovutný SFO, ale trochu srozumitelněji než obvykle :? :) ) jak to udělat, aby to fungovalo (pokud možno dobře, ne nějak).
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od vejpuste » 28 srp 2015, 21:03

Zdravim.
Proc by nemelo mit smysl ve vedrech vetrat pasivni rekuperaci ?
Princip je uplne stejny jako v zime - pasivni rekuperace se snazi uvnitr domu udrzet puvodni teplotu.
Pokud tedy je v dome 25 stupnu a venku 35, ochladi pasivni rekuperace privadeny vzduch pod teplotu venkovniho vzduchu, takze z hlediska udrzeni vnitrni teploty je to efektivnejsi nez poustet dovnitr otevrenymi okny 35 stupnu.
Samozrejme existuje dalsi varianta a to rano dum/byt utesnit a otevrit az kdyz teplota klesne pod teplotu vnitrniho prostredi. Ovsem ne kazdy to dokaze, obzvlast pokud se uvnitr vzduch ani nehne.
Libor
Uživatelský avatar
vejpuste
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 37
Registrován: 07 zář 2013, 22:19

od Pawel » 30 srp 2015, 11:59

Pasivní rekuperace v zimě a v létě je dost podstatný rozdíl. Chlazení pasivní rekuperací nefunguje a fungovat dost dobře ani nemůže. Chybí totiž zdroj.
V zimě je věc jasná, uvnitř domu se topí a do rekuperační jednotky je neustále dodáváno teplo, které ohřívá přívodní vzduch. Kdybyste v zimě přestali v domě topit, pasivní rekuperace by záhy přestala fungovat. Neměla by zdroj tepla, a v místnosti by teplota klesala a klesala, až do vyrovnání s venkovní. Výsledkem by byla stejná zima uvnitř jako venku.
V létě pasivní rekuperace funguje stejně. Potřebuje zdroj, který by ji zásoboval studeným vzduchem. Když uvnitř nepoběží klimatizace, dopadne to podobně, jako když v zimě přestanete topit. Teplota vnitřního vzduchu bude stoupat a stoupat, až se vyrovná s venkovní. Proces ovlivní noc, kdy venkovní teplota klesne, ale to je lepší pasivní rekuperaci vypnout, pokud teplota klesne pod teplotu vnitřní.
Tyto procesy samozřejmě výrazně ovlivňuje akumulace domu. Akumulace domu může stejně pomáhat jako škodit. Masivní akumulace není nic jiného než obří zásobárna energie. Záleží na tom, kdo nebo co tu energii dodává a jak ji dokážeme využít pro svůj prospěch. Můžeme se pohybovat od chladných chalup, které nelze na víkend vytopit, ale zase které nemají v létě problém s udržením chladu až po lehké dřevostavby, kde v zimě zatopíme za hodinu, naproti tomu v létě jsme za hodinu ve vlastní šťávě a uchladit to nejde.
Chlazení pomocí pasivní rekuperace je reklamní a velmi zavádějící výraz.
Aktivní rekuperace je na tom lépe jen do výkonu chladícího zdroje. Proto dokáže ochladit přívodní vzduch a zajistit tak větrání kdykoliv. Nesmíme však zapomínat , co je účelem větracích jednotek. Hlavním účelem je vyvětrání místnosti. Kdo bude očekávat, že větrací jednotka se zdrojem dimenzovaným na ohřev nebo chlazení právě jen větracího vzduchu, může být zklamaný. V pasivním domě, kde jsou tepelné ztráty minimální a který je i zabezpečen i proti nadměrným slunečním ziskům v létě se výkony cca 2 kW topení/chlazení určitě projeví, u domů s 5x vyššími ztrátami i zisky bude dopad na teplotní klima uvnitř poměrně malý.
Pawel
 

od JakeS » 02 zář 2015, 14:04

A poradí někdo, co dodržet při návrhu rozvodů, aby vzduchotechniku bylo možné vypínat ? :( (obdobný případ by asi byl, kdybych udělal rozvody a jednotku zatím neosazoval). Jaké problémy vlastně může vypnutí jednotky způsobit ?
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od Návštěvník » 03 zář 2015, 10:12

JakeS píše:A poradí někdo, co dodržet při návrhu rozvodů.....


To je otazka....ja bych rekl, ze dojde k pomale smrti udusenim. :shock:
Návštěvník
 

od IVI I ( I-I /-\ I_ » 03 zář 2015, 14:44

Na smrt bych to neviděl, ale zkuste si udělat jednoduchý test. V autě si nastavte větrání na OFF, případně uzavřete ventilační mřížky a nechte uzavřená okna. Vydejte se na cestu a uvidíte. Pokus můžete vyzkoušet při plném obsazení, můžete přizvat i čtyři kuřáky.
Moderní dům, který úspěšně prošel BD testem bez ventilace nelze provozovat, projevy budou od zvýšené únavy až po bolesti hlavy.
S tím souvisí i odpověď na otázku stran vypnuté ventilace, budete muset vyvětrat okny.
IVI I ( I-I /-\ I_
 

od MRGS » 03 zář 2015, 15:39

IVI I ( I-I /-\ I_ píše:Na smrt bych to neviděl, ale zkuste.....


Neee...
Delal jsem si srandu, protoze na pitomou otazku pitoma odpoved.
MRGS
 

od JakeS » 03 zář 2015, 22:26

Pro Návštěvník/MRGS - vtip dobrý, ale možná by to chtělo lépe číst, nikde jsem nepsal, že nebudu větrat vůbec, ale že PŘÍPADNĚ chci třeba v létě větrat okny.

pro SFO díky za odkaz, zatím jsem ale stihnul jen krátce zkouknout
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

Další

Zpět na Ekonomika