od Martin Šperl » 06 dub 2011, 19:43
Záleží z jakého hlediska se na věc díváte. Absolutně se nemusí nic, jen zemřít. Tím chci říci, že někomu vyhovuje 26-28°C vnitřní teploty a chladit nemusí. Komu takové teploty vadí, chladit musí.
..
Obecně se vychází z toho, že dobře izolovaný a zastíněný dům dovnitř teplo nepustí. To je sice pravda, ale nesmí se zapomenout na vnitřní zisky. Dejme tomu, že požadovaná vnitřní teplota v domě je 21°C. Když budeme počítat tepelnou ztrátu takového domu, vyjdeme z výpočtové teploty pro danou lokalitu a budeme počítat potřebné množství tepla pro dosažení 21°C při dané zimní teplotě (př. -15°C). Z toho lze usoudit, že při 21°C v létě je tepelná ztráta domu nulová. Jenže my v domě máme několik lidí, kteří uvolňují teplo (dokud není jejich teplota nižší než pokojová), vaříme, žehlíme, svítíme, pouštíme televizi, zesilovače domácího kina, PC..všechny tyto spotřebiče jsou už vlastně topením, které zvyšuje teplo v domě.
..
Představte si 5 pokojový PD, kde bude celková tepelná ztráta při rozdílu 21°C/-15°C jen 3kW, vyjde Vám na jeden pokoj kolem 600W (každý dům má i příslušenství a chodby, takže to v reálu bude na pokoj ještě méně). Těchto 600W dokáže překonat v zimě rozdíl 36°C, představte si, co udělá plazma 300W + zesilovač 100W + 3 osoby u televize 210W s teplotou v obýváku. Pozor, jsme u teploty 21°C venku, to je od půlky jara do půlky podzimu běžná teplota.
..
Velmi bude záležet i na materiálech, ze kterých dům postavíte. Jak velká bude akumulace. To je hmota, kterou bude právě ten tepelný přebytek ohřívat.