VPL15 vs. GOTT 2600

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od ivolacina » 08 říj 2017, 16:36

Dobrý den,
rozhoduji se o větrání s aktivní rekuperací (bez nutnosti ohřevu vody).
Výběr se mně zúžil na jednotku vpl15 a PKOM4 od rakouské firmy Pichlerluft. U PKOM4 zatím
neznám cenu. Má někdo zkušenosti s těmito jednotkami. Kromě toho, že již vím, že PKOM 4 trend
má oproti VPL i pasivní výměník. Jaký je rozdíl v kvalitě, zpracování...spolehlivosti.
Uživatelský avatar
ivolacina
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 08 říj 2017, 16:28

od Luen » 08 říj 2017, 23:22

Cena PKOM 4 je hodně přes 200.000 Kč bez DPH. Nesrovnáváte funkčně stejné typy. To byste musel srovnávat s Nilan Compact nebo Nilan Eso. Ten má k aktivní rekuperaci stejný výměník dokonce od stejného výrobce a také ohřívá vodu.
Luen
 

od ivolacina » 09 říj 2017, 17:14

Děkuji za reakci. Trochu jsem byl nepřesný. Dle mých informací PKOM4 se dělí na SLASSIC s
ohřevem TUV a TREND bez ohřevu. Mým úmyslem bylo srovnat PKOM4 TREND s VPL 15
Děkuji
Uživatelský avatar
ivolacina
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 08 říj 2017, 16:28

od Luen » 09 říj 2017, 20:52

Podívejte se na věc z hlediska uživatele. Potřebujete vyvětrat a dohřát přívodní vzduch s minimálními náklady. To zajistí spolehlivě VPL 15 a je z nich zdaleka nejlevnější. Co a není uvnitř uživatele až tak trápit nemusí. Podstatná je funkce, spolehlivost a cena.

Technicky stejné, kombinace aktivní a pasivní rekuperace je u modelů Gott. Osobně tuhle jednotku nemám, nemůžu radit. VPL15 je nejrozšířenější a co vím, má jí tu hodně diskutujích.
Luen
 

od netko » 15 říj 2017, 22:59

Kupil som VPL15plus HFPU a mam ju v prevadzke cca 3 tyždne ale osobne mi vadi že tam chyba pasivny vymennik Rad by som ju vymenil za Gott2600.
Ak ma niekto seriozny zaujem predam VPL15.
Uživatelský avatar
netko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 bře 2015, 01:19

od Luen » 16 říj 2017, 09:14

V čem chybí výměník? Nemáte to jen špatně nastavené? Už jsem odpovídal několika lidem a většinou neví, co všechno jim jednotka umožňuje. Kombinace VPL s tepelnými trubicemi je podle mě lepší varianta a hlavně v zimě to oceníte. Po 3 týdnech a ještě v relativně teplém období nepoznáte všechny výhody. Nevím, odkud jste, ale v Čechách máme za poslední 3 týdny poměrně pěkné počasí s teplotami mezi 16-20°C, když se proti tomu pustí cca 22°C z místnosti, tak se efekt pasivního výměníku prakticky vůbec neprojeví. Já VPL mám a navečer, když už slunce nesvítí, VPL udrží v domě velmi příjemnou teplotu po celou noc. Každý dům je jiný, ale mně VPL dokáže dům vytopit do venkovních teplot kolem 0-5°C.
Luen
 

od netko » 16 říj 2017, 22:26

V principe nie som nespokojny ona je super a šlape ale nie podľa predstav :). Vadi mi že ked nejde kompresor tak chladi čo nie je celkom prijemne tlačiť chladny vzduch (3-15st teraz) dnu a tam by som si vedel predstaviť pasivny vymennik a nie kompresorom ohrievať vzduch(spotreba cca 600W/h). Je možne, že z nastaveniami sa musim troška pohrať a bude to OK? Ale ked je vonku 5 tak dnu tlači 5 ked nejde kompresor a to ma štve! Ono severna Orava nie je celkom tepla časť :). Zle je to, že musim časť domu(je to dvojdom) vykurovať radiatormy a podlahovkou a to mi vyfukuje von a zas dokurovať. Rozvody VZT nie su všade(skoro vsade) a jedna časť domu je stara aj ked zateplena a druha nova a chovaju sa uplne inak. VZT som dorabal a to nie je celkom štastne riešenie. Pri kupe VPL som si celkom neuvedomil , že nema pasivny vymennik ako GOTT. Inak ked šlape čerpadlo tak vykuruje super aj vykuri. Chladenie som neskušal zatiaľ :) .Budem ale vdačny za akukolvek radu. Chystam sa dokončiť vizualizaciu teplot, vlhkosti,CO2 externymi čidlami a potom zobrazim trendy, zatial to len sledujem chce to troska viac casu?? :)

Luen píše:V čem chybí výměník? Nemáte to jen špatně nastavené? Už jsem odpovídal několika lidem a většinou neví, co všechno jim jednotka umožňuje. Kombinace VPL s tepelnými trubicemi je podle mě lepší varianta a hlavně v zimě to oceníte. Po 3 týdnech a ještě v relativně teplém období nepoznáte všechny výhody. Nevím, odkud jste, ale v Čechách máme za poslední 3 týdny poměrně pěkné počasí s teplotami mezi 16-20°C, když se proti tomu pustí cca 22°C z místnosti, tak se efekt pasivního výměníku prakticky vůbec neprojeví. Já VPL mám a navečer, když už slunce nesvítí, VPL udrží v domě velmi příjemnou teplotu po celou noc. Každý dům je jiný, ale mně VPL dokáže dům vytopit do venkovních teplot kolem 0-5°C.
Uživatelský avatar
netko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 bře 2015, 01:19

od netko » 16 říj 2017, 22:44

konkretne teraz externe cidla v potrubiach
vzduch z vonku 9,3st, rel vlhkost 89,3z
z izby 22,3 rv 52,4
do izby 16,5 rv 55,5
vyfuk von 17,1 rv 70,3

na vpl pžadovana t=20, ventilatory 2
privod 16, teplota dno 0, venkovni 15,8 , vyparnik 16,7, kondenzator 15,9, sani z venku 15,8 teplota hladina 0, vnutorna 23,1
odber 68W

skuste mrknut pripadne poslat info co si myslite aj na PM
Dik
Uživatelský avatar
netko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 bře 2015, 01:19

od Luen » 16 říj 2017, 23:33

Tohle už tu bylo popsané několikrát. Jste spokojený, když jednotka dělá, co má. Rekuperuje s maximem možného vracení energie obsažené v odpadním vzduchu. Před pár dny jsem tu četl podobnou diskuzi, zkuste si to najít.
Problém vidím v tom, že byste se spokojil i s jen poloviční účinností zařízení a nemáte problém v tom, druhou polovici tepla pustit pasivní rekuperací ven. Topit Pánu Bohu do oken. Mně se na to těžko hledá odpověď, já naopak chci všechno zpět a udělám maximum, abych tolik netopil jinde. Máte pod okapem sud, který zachytí všechnu vodu a protože ji neumíte využít, stačil by sud s dírami, který by zachytil jen něco. To něco vám stačí na zalití záhonu a zbytek ať si uteče. Přitom ale splachujete WC pitnou vodou. Namísto opatření, která by řešila efektivnější zpracování odpadní vody, raději si připlatíte za kombinaci dvou sudů. Jeden jako řešeto a druhý stejný, co máte teď. Podle vydatnosti deště pak volíte typ sudu na zachytávání tepla. Já vám rozumím, já se jen snažím popsat můj pohled na věc. Až přijde zima a severní Orava zimu umí. Mimochodem nádherný kraj, jeden z nejhezčích na Slovensku vůbec. Byl jsem tam v letech 86-87 na vojně. Tak až přijde zima, dostane se pasivní výměník do problémů s namrzáním. Proto musí pasivní jednotky řešit předehřev. To u vás s tepelnými trubicemi nehrozí. Proto si myslím,že obzvlášť v horských oblastech je kombinace VPL15 + HP mnohem lepší než GOTT 2600. Samozřejmě, že GOTT je špička, ale já na svoji VPLku nedám dopustit. Zdravím všechny bývalé kamarády z VÚ 1540 Dolný Kubín.
Luen
 

od Škarda » 17 říj 2017, 20:15

Přesně vím co netko myslí, mám Compacta a v tomhle období jak píše Luen když je 10°C+ jednotka nejede 24h, mám nastaveno 22,5, dům se nahřeje na 23,5 a jednotka vypne, když se opře slunce do oken vyšplhá se to klidně na 24. Je to o komfortu, mám dům, ne pec, abych za každou cenu dohříval, nehledě na to že 600W/h není zrovna málo, oproti 60W/h při pasivní rekuperaci. Mám pravda na oknech žaluzie, takže bych mohl stínit, ale proč energii zdarma ze slunce blokovat abych si udržel v chodu zařízení které mě sežere 600W/h aby nepouštělo do domu 15°C, když můžu v klidu vypnout kompresor, ušetřit 540W/h a pouštět si do domu 22°C kdy tu drobou ztrátu větráním pokryje provoz domácnosti a pasivní solární zisky. Když jede kompresor celý den spotřebuje jednotka na dohřev 12kWh, když je tepleji a kompresor vypíná(zapne 2x za den) spotřebuje kolem 4-6kWh.Vycházím z reálných hodnot odměřených za poslední měsíc. Je pravdou že při poklesu pod 0°C se pasivní výměník bypasuje, ale to už zase pravděpodobně nebude jednotka dům přehřívat. Pasivní výměník v kombinované jednotce má největší efekt v přechodných obdobích, kdy ještě stačí pro pokrytí ztrát pasivní rekuperace provoz domu atd. a toto období se samozřejmě prodlužuje kvalitou zateplení. Je jasné že dům se ztrátou 20kW nebude mít problém s přehříváním a VPL15 bude ideální, zato dům se ztrátou 2kW bude přehřívat i při 10°C. Vím že návratnost rozdílu ceny aktivní a aktivní+pasivní není nic moc, ale zase je to o komfortu, i když jednotka nevytváří průvan, pocitově je ta nízká teplota přívodu nepříjemná.
Uživatelský avatar
Škarda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 22 pro 2015, 13:43

od Luen » 17 říj 2017, 21:32

Přátelé, já také vím, jak to netko myslí. Beru i to, že Gott a halvně pak Compact je úplně jinde. Pro mě hráli roli i peníze. Stál jsem před výběrem jestli pasivní nebo aktivní. Když jse srovnával nabídky, tak některý pasivky od Zehnderu a další byly dokonce dražší než aktivní VPL 15. V tomhle kroku byla volba jasná. Jít do Gotta za dalších asi 25 tis. navíc, to už jsem nedal.
Samozřejmě souhlas v přechodných období. Já to řeším tak, že si větrání časuju. Jasná je noc. Venkovní teploty jsou dole, odpadají solární zisky, všichni jsme doma. Větrání je nejvíc potřebné a žádné přehřívání neregistruji, jede jen jednotka, všechno odstatní je vypnuté. Přes den nevětrám vůbec. Nejsme doma, takže to nikomu nevadí. Nikdo neprodukuje CO2 a vše ostatní se vyvětrá bohatě během noci.Odpolední provoz mám puštěný jen na hodinu nebo na dvě. Záleží na venkovních teplotách. To si různě upravuji podle potřeb. Když se vezme větraný objem kontinuálně nebo rozdělený do úseků, vychází mi to stejně a bez problémů to uřídím.

Mám kolem sebe několik domů a převládají VP18 nebo Compacty, protože si tím řeší i vodu. Já měl TZB vymyšlené od projektanta, co zpočátku ani nechtěl dát rekuperaci. To sem nechci rozepisovat. Chtěl bych říct, že už jsem u známých okoukal řízení přes Loxone a tam bych si dovedl představit vychytání spouštění jednotky ještě efektněji a to v závislosti na venkovní teplotě.

Jinak bych doporučil netkovi, aby se zeptal přímo u výrobce na možnou výměnu za vyšší řadu.
Luen
 

od Škarda » 17 říj 2017, 22:00

Chápu, chtěl jsem jen říct, že pokud někdo váhám mezi aktivní a aktivní + pasivní rekuperací, tak z komfortního hlediska je kombinace lepší. Samozřejmě pořizovací cena je velký argument při rozhodování. Taky jsem původně chtěl VP18 ( kvůli TUV ) a o Compactu jsem ani neuvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl pro Compact a nelituji, ona VP18 údajně neumí ohřívat vodu bez přitápění nebo chlazení - neumí odpojit výměník přívodu, Compact ano, ale to teď není důležité. Samozřejmě že si s tím můžete vyhrát vymyslet nějaké nastavení které bude abseci pasivu eliminovat, já mám ženu na mateřské, takže je celý den někdo doma. Takže mám nastaveno větrání 24h na 1 stupeň, zvýšené provětrání z WC podle světla (časovač) a předpokládám že VPL15 to má taky - když zaregistruje na odtahu z domu nárůst vlhkosti tak přepne na 3 stupeň. Když už jste to zmínil, mám to řízené přes Loxon kde se dá dělat ledas-cos.

Samozřejmě je konečný výběr na každém a každá jednotka má své uplatnění, jen je potřeba vše zvářži.
Uživatelský avatar
Škarda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 22 pro 2015, 13:43

od Ferin » 18 říj 2017, 11:42

Tak zrovna v noci je podle mě aktivka potřebná ze všeho nejmíň (tuplem v dobře zatepleným domě; odhlížím teď od těch s možností chlazení). Nám nestíhá ložnici a děcák "chladit" ani pasivka (a to i, z tohoto důvodu často, pouštěná přes by-pass). A to se v těch místnostech vůbec netopí.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Zohan » 18 říj 2017, 12:21

Co se vlastně řeší? Rekuperace při větrání je o využití tepla, ketrý se jinak vyvětrá bez užitku ven. Ferin produkuje v domě tolik tepla, že i v noci při současných cca 10°C ho přetápí. Co s tím? Automaticky vyvětrat zvládne i větrák za 500 Kč úplně bez rekuperace. Ferinovi by to ani nevadilo, protože tepla je v domě nadbytek. Opravdu ho nejde využít? Nebylo by dobré použít ho na ohřev TUV? Vychladit si tak ložnice a ještě ohřívat TUV?
Když jednotka nemá nádrž, kam byšlo teplo uložit, je to horší. Na výběr jsou v principu ty levné větráky za 500 kč nebo pasivní rekuperace, které v principu zachytí jen určitou část odpadního tepla a nebo aktivní rekuperace, které ze současných technologií dokáží vrátit tepla nejvíc.
Lze využít nedokonalosti pasivky a řekněme 50 % tepla vyhodit, nebo ji ještě by-passovat a vyhodit prakticky všechno. To samé lze nastavením aktivky, kde pojedou jen ventilátory bez rekuperace. Pokud mi stačí zachytit jen část tepla, pak lze aktivku omezit časově, aby stihla vyvětrat a nepřehřát. Tady jde ale o to, že je snaha o regulaci účinnosti. Bohužel žádná z jednotek toto nenabízí. Opravdu bohužel? Zjednodušeně. Pasivka má účinnost poloviční než samotná aktivka. Kombinace aktivka + pasivka pak umožní jet na 100% nebo přepínat na horší 50%,kdy poběží jen pasivka.
Nejlépe je na tom ten, kdo může vlastní přebytky ukládat do nádrže. Nemusí vymýšlet a investovat do dalších technologií na ohřev vody. Prostě si vystačí s vlastní produkcí odpadního tepla.
Zohan
 

od Ferin » 18 říj 2017, 12:27

Samozřejmě jednotka s chlazením a ohřevem TUV by byla (v tomto případě) ideální. Ale o té tu, pokud jsem dobře pochopil, řeč není.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od netko » 22 říj 2017, 12:27

Môj nazor je že je vhodne rekuperacku mat zapnutu aj v noci a hlavne v miestnostiach kde sa spi lebo tam sa produkuje najviac CO2. Meral som to a meram, zasnem nad tym kolko CO2 clovek dokaze vyprodukovat. To je normalne celkom sranda odvetrat. Bol by som velmi rad na nazory ako kto prevadzkuje VPL15?
Ked sa mi to celkom podari dokončiť a doprogramovať a dorobiť do vizualizacie a trendy(merania CO2 a ostatne hodnoty z T6540,H6520) a niekto bude mať chuť poradiť tak môžeme z toho urobiť celkom zaujmavy vystup.
Dik za info

Ferin píše:Tak zrovna v noci je podle mě aktivka potřebná ze všeho nejmíň (tuplem v dobře zatepleným domě; odhlížím teď od těch s možností chlazení). Nám nestíhá ložnici a děcák "chladit" ani pasivka (a to i, z tohoto důvodu často, pouštěná přes by-pass). A to se v těch místnostech vůbec netopí.
Uživatelský avatar
netko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 bře 2015, 01:19

od zumik » 23 říj 2017, 09:58

Já jen doplním ohledně toho jak to funguje například u nás doma.
Pasivní dům aktuálně dva lidé v něm. Dnes ráno po tom co slunce přestalo pravděpodovně na delší dobu svítit, jsem spustil podlahovku v koupelně - jen aby nebyla studená podlaha, tedy nějakých 25 °C teplá voda na přívod. Jinde v místnostech je teplota rozložena dle vnitřních zisků (obývák/kuchyně 23 °C, pracovna, děcák 21 -22 °C - zavřené dveře).
No a ložnice (okno orientováno na čistý sever), večer tam je 21 °C a s pasivní rekuperací a zavřenými dveřmi tam je ráno 24-25 °C - takže i s letní dekou, se člověk probudí spocený :(. Když zapnu bypas, tak mi na hlavu fouká nepříjemně studený vzduch, ale je tam ráno celkem příjemně, ale zase se mi vychlazuje zbytek domu. Takže náš provoz je takový, že pasivka rekuperuje, a v ložnici otvíráme okno na noc (tolik k pasivnímu domu :D).
Představa že mám aktivní rekuperaci, která mi tam buďto fouká venkovní studený vzduch a nebo teplý vzduch je pro mě nepředstavitelná. A představa že aktivka žere nemálo elektřiny aby rekuperovala a já k tomu otevírám okna abych ochladil ložnici se mi taky moc nezdá rozumná. Takže za mě je "obyčejná" aktivka něco nepoužitelného, když už tak s ohřevem vody a nebo GOTT.
Jinak loňskou zimu, jsme v ložnici ani jednou nezapnuli podlahové topení. Dveře byly celý den zavřené a i při venkovních -10 °C nám teplota v ložnici neklesla pod 20 °C. (jinak jsme teplomilní, takže v obýcáku 24 °C). To jen pro představu.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Ferin » 23 říj 2017, 10:38

netko píše:Môj nazor je že je vhodne rekuperacku mat zapnutu aj v noci a hlavne v miestnostiach kde sa spi lebo tam sa produkuje najviac CO2.


Tvrdím snad opak??
Větrat je potřeba HLAVNĚ v noci. A nejen kvůli CO2. Jen zpochybňuji noční přínos nejjednodušších aktivních rekuperací.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od ussama » 23 říj 2017, 17:53

každému je asi jasný princip rekuperování - získat max. tepla z opdadního vzduchu, ale proč není možné u VPL 15 nastavit nižší výkov kompresoru, kdo chce max. nechal by max. kdo nechce max. (např. v noci), ale nechce aby do místností foukal ledový vzduch, by si nastavil dle potřeby....
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od zumik » 23 říj 2017, 21:20

Důvod proč VPL15 nejde regulovat je jednoduchý. A to cena kompresoru s plynulou regulací výkonu.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

Další

Zpět na Vzduchotechnika