Větrání ložnice bez okna

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od dancernohorsky » 08 zář 2019, 14:11

Zdravím.

Přepažením obývacího pokoje v paneláku vznikla malá místnost (2,35x3,50 v.2,50 tj.cca 20m3) využívaná jako ložnice. Přestože má okno, vzhledem k rušnosti ulice je problém použít při spaní i jen mikroventilaci.
Příčka přepažení je sendvič (ytong 75mm + izolační předstěna v obýváku 2xpláštěná SDK+sádrovlákno s izolační vatou... neprůzvučnost cca 58-60dB)
Vzdal jsem úvahy nad celkovým rekuperačním řešením bytu. Po celkovém zateplení, rekonstrukcích balkonů a jejich zasklení je úroveň vnějšího hluku při běžném "okenním" větrání v místnostech s balkonem snesitelná. Proto řeším jen odvětrání ložnice.

Větrání chci vyřešit podtlakovou ventilací, kdy ventilátor pod stropem v podhledu na chodbě (3 na obrázku) bude odsávat pod stropem ložnice (2) vydýchaný vzduch a přisávat si čerstvý bude přes stěnu z obýváku (1) vzhledem k nábytku cca 1,2m nad zemí.
Ventilátor (3) bude potrubní TD160/100 N SILENT, spínat ho hodlám časovými hodinami, každých 15 minut zapne na 5 minut. Potrubí (kresleno modře) bude nejspíš SONOFLEX 100, délky cca 2m mezi ložnicí a ventilátorem a cca 1,5-2m od ventilátoru do vzduchotechnické roury vedoucí na střechu (6 pater nahoru).

A teď k dotazům...
1) Prostup z obýváku (1 na obrázku) chci kvůli hluku vyřešit VSC průchozím stěnovým ventilem (http://www.elektrodesign.cz/web/cs/product/vsc-100-pruchozi-stenovy-ventil-kruhovy). Aby stíhal přisávat vzduch při puštěném ventilátoru s potrubím 100mm, stačí tento ventil ve stejném průměru, nebo dát raději 125mm?

2) Předpokládám, že na potrubí mezi ventilátor a "komín" vzduchotechniky na střechu bych měl dát zpětnou klapku?

3) Při použití SONOFLEX potrubí k odtahu vzduchu z ložnice, jakou doporučujete použít nasávací mřížku/ventil? Ventilátor pravděpodobně při udávaných 21-24dB hluku nebude slyšet vůbec.

Dík za rady.

Obrázek
Uživatelský avatar
dancernohorsky
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 zář 2019, 12:28

od techniker » 11 zář 2019, 23:53

Fungovat to nebude. Žádný stěnový ventilátor, který by byl nehlučný a zároveň dostatečně výkonný, neexistuje. Musel by být pomalootáčkový o průměru cca 50 - 60 cm. Obývák by musel mít vlastní přísun vzduchu. Uvedený stěnový ventil je lepší než čistá díra, ale například televizi běžné hlasitosti neutlumí.
techniker
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody