Rekuperace v difúzně otevřené dřevostavbě

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Pritchard » 18 zář 2019, 18:47

Zdravím,
jsem v tomto oboru laik a potřeboval bych poradit.
Plánujeme stavbu nízkoenergetické dřevostavby s difúzně otevřenou skladbou stěny a zvažujeme, zda investovat do rekuperace, či nikoli. Bude to jednopodlažní bungalov o užitné ploše cca 110m2.
Pročetl jsem zdejší fórum a vyřadil rekuperaci decentrální. Co se ale týče té centrální, nevím, nakolik se vyplatí ať už z pohledu ceny, ale spíše z pohledu komfortu.
Dále úplně nevím, zda stačí rekuperace pasivní, či aktivní.
A v poslední řadě se kterou firmou. Dodavatel domu má v nabídce rekuperace Nilan VPL15k TOP a Zehnder ComfoAir Q 350 TR. Díval jsem se ale i na rekuperace Jablotron Futura (od Jablotronu bych chtěl i zabezpečovací systém) a dále na rekuperaci Paul Novus, kterou si chválí znamý.
Můžete mi prosím poradit jaké řešení by bylo vhodné či zda má vůbec v tomto případě rekuperace smysl?
Děkuji moc za rady.
Pritchard

od Rix » 18 zář 2019, 22:28

Nemyslíte si, že difuzně otevřená konstrukce znamená dům bez potřeby větrání? Nechcete snad tvrdit, že jste uvěřil nesmyslu „o dýchání domu“? Jestli ano, napište si názvy všech těch jednotek na papírky, dejte do klobouku a jednu vylosujte. Je to stejně jedno, absolutně nemáte ponětí o stavbě a jakýkoli dealer si vás omotá kolem prstu. Difuzně otevřená vs uzavřená nemá nic společného s průnikem vzduchu nebo s větráním.
Jelikož jste na fóru, přeci jen asi o stavě přemýšlíte, a to je pozitivní. Jestli rekuperaci aktivní nebo pasivní nechte zatím stranou. Správná cesta je centrální řízené větrání. Zbytek trochu zkrátím.
Fu---a je totální krok vedle, naprosto, zapomeňte. Zeh---r a P—l nyní patří pod jednoho majitele a platíte hlavně za značku, jsou to ale dobré pasivní jednotky obě. Ni—n je jednotka aktivní o kategorii jinde, těžko srovnat s pasivníma. Máte i ceny jednotlivých jednotek?
Rix

od Pritchard » 19 zář 2019, 13:37

Díky za odpověď. O jednotlivých typech konstrukcí jsem si samozřejmě zjistil, co se dalo...Možná jsem jen můj předchozí dotaz napsal trochu hloupě. Je mi jasné, že v každém nízkoenergetickém či pasivním domě se musí vlivem dostatečného zateplení a utěsnění častěji větrat...u pasivu v podstatě jen za použití rekuperace. Pro difúzně otevřenou dřevostavbu jsem se rozhodl z více důvodů, o kterých zde psát nebudu, ale myslím, že v domě s difúzně otevřenou skladbou stěny i stropu nebude takový problém s vlhkostí a se vznikem plísní, jako ve stavbách dif. uzavřených. Vyvětrání CO2, pachů, škodlivin vč. radonu řešit budu muset, ale šlo mi o to, jestli se investice do rekuperace ve stovkách tisích u takto koncipované dřevostavby opravdu vyplatí. Nemám problém s větráním okny a jde mi v podstatě především o komfort a zdraví. Z tohoto pohledu je centrální rekuperace pro nízkoenergetickou novostavbu rozumná volba. Když ale vezmu velké vstupní náklady... vyšší konstrukce domu, rozvody, umístění cetrální jednotky...a to, že se o rekuperaci budu muset pravidelně starat a vždycky se může něco pokazit a dále vize, že vzduch proudí v plastových / kovových trubkách, kde ztrácí negativní ionty a potrubí může být časem ne úplně zdravé prostředí mi zase mluví proti. Proto mi jde především o to, jestli vůbec a popřípadě jaký typ se pro difúzně otevřenou dřevostavbu vyplatí.
Výrobce (fa Atrium) nabízí decentrální Inventer, který určitě nechci, a pak 2 zmíněné jednotky, jednu od Nilanu a jednu Zehnder. O orientační ceny pro námi vybraný dům jsem požádal, ale informaci zatím nemám. Chci se jen v dané problematice lépe zorientovat.
Pritchard

od kolemjdoucí » 20 zář 2019, 11:05

V domě s rekuperací bez nějakého způsobu dovlhčování budete dříve či později řešit problém s nízkou vlhkostí v zimě. Nakonec zjistíte, že větrací výkon 25m3/osobu je zbytečně moc, takže si to hned navrhněte (nechte navrhnout) na cca 15. Projektant bude prskat, že to není dle normy, ale neposlouchejte ho. Většinou to doma nemají a zákon jim to nedovoluje. Nebo si to snížíte po montáži na jednotce.
Pokud postavíte dům z moderních materiálu a ohlídáte si detaily, tak plísní se rozhodně nebojte.
add starost o rekuperaci - výměna filtrů 2x ročně cca 30minut mi nepřipadá jako moc. Dům a jeho okolí vás bude stát mnohem více času a peněz.
Pokud bych vybíral reku teď, tak jeden z faktorů by byl, abych si mohl filtry stříhat a dělat sám z metrážové tkaniny. Některé reku mají rámečky. Pak vás ročně filtry výjdou na nízké jednotky stovek kč a né na jednoky tisíc v případě speciálních, mnohdy atypických, filtračních kazet.
Pokud to u vás je možné, zkuste se podívat na kombinaci: zemní registr, větrák,filtry, luft bojler na odtahu a el, dohřev na přívodu... nevýhody: budete muset přiložit ruku k dílu, budete potřebovat více místa na zahradě, více místa v TM a dále si to vyžádá nějakou hodinu ročně na čištění registru.
kolemjdoucí

od Pritchard » 23 zář 2019, 17:43

Díky za rady. Četl jsem, že je u rekuperace někdy problém s vysoušením vzduchu v zimě. Právě proto mi přijde jako lepší varianta ten Zehnder. Je to sice pasivní rekuperace, ale ten entalpickej výměník prej nezbavuje přiváděnej vzduch přirozený vlhkosti. Stejně zatím úplně nevím, co by mi rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací přinesl. Jestli jsem to správně pochopil, tak u aktivní jsou vyšší pořizovací, ale dá se s ní v přechodnejch obdobích i přitápět popřípadě v létě chladit. Jak jsem psal, nejde mi ani tak o provozní náklady, ale hlavně o komfort a zdraví. Vstupní investici trochu řešit budu muset kvůli hypotéce. Bylo mi řečeno, že průměrná cena těch dvou rekuperací je kolem 400 000,- za jednotku, rozvody, zapojení a hlavně kvůli i vyšší konstrukcí stěn aby se ty rozvody schovaly. To je docela dost a tak řeším, jestli je rekuperace u nízkoenergetický difúzně otevřený dřevostavby fakt tak potřeba, nebo jestli budem větrat okny. Vím, že to není úplně ideální stav, ale asi nebudu první ani poslední. Jen si říkám, abych pak nelitoval.

Btw proč je ta futura od jablotronu blbost?
Pritchard

od Brix » 23 zář 2019, 17:53

Velmi obecně je vracení vlhkosti velký problém a proto bych od žádných uvedených značek nechtěl jednotku s vracením vlhkosti. Zamyslete se nad tím, co je ta vracená vlhkost, kde a z čeho se bere. Proč větrám? Proč nedýchám dokola ten samý vzduch? Asi každý si uvědomuje, že vydýchaný vzduch zásadně mění svoje složení, roste koncentrace CO2, ale zároveň i dalších škodlivin. Přijde vám logické, že byste část těchto škodlivin vracel zpět? Proč by se jednotky vnitřně utěsňovaly, aby nemíchaly odtah s přívodem? Vy teď navrhujete, že tu vydýchanou páru, se vším, co obsahuje, ještě jednou budeme dýchat? To vám vážně nepřijde na hlavu postavený?
To je přesně ukázka marketingu – nezbavuje přirozené vlhkosti. Stačí to nepsat takhle – nechává opakovaně dýchat odpadní páru se vším sajrajtem, co obsahuje. Jestli vám jde skutečně o komfort a zdraví, tak entalpický výměník obejděte obloukem. Když zvlhčovat, tak jedině párou, kterou vyrobíte z čisté vody a ne odpařením zkondenzovaného humusu.

Jestli vám někdo nabízí pasivní jednotku za 400 000 pro rodinný domek a vy nad tím uvažujete, narazil jste na zloděje a nebo na chytráka, který si z vás dělá dobrý den a je schopen vám nakukat nesmysly. Hodně drahé rozvody pro RD jsou do 200 000 Kč a už tak nakupujete u firmy Zloděj a syn. Běžně by cena rozvodů pro RD měla být přibližně kolem poloviny. Cena předražené pasivní jednotky je kolem 80 000 Kč a buďte si jist, že nakupujete u firmy Drbejkdyžjehloupej s.r.o. Opět běžná cena pasivní jednotky je kolem 50-60 000 Kč, ale s nějakou nepotřebnou blbinou navíc, OK, 70-75 000 Kč. Když už vás někdo solidně natáhne, počítejte s pasivkou včetně rozvodů do 250 000 Kč bez DPH. Všechno nad je vážně nebetyčná zlodějna.
proč ne F…a? Protože je to natažená pasivka, kterou „vylepšili“ motůrkem na přesouvání klapek. Z jednoduchého a bezporuchového udělali složité a náchylné na poruchy a proč? Aby to odpařovalo ten zkondenzovaný humus. Těžko budou tihle prodejci oběd zapíjet kondenzátem z jednotek, ideálně někde kondenzátem ze společných prostor. Takže proto. Entalpické výměníky s polopropustnou membránou se alespoň o určitou filtraci humusu z kondenzátu snaží, F..a vám to pouští zpátky bez jakékoliv filtrace.
Brix

od Pritchard » 23 zář 2019, 20:07

Brix: Chci se zde především poradit a shromáždit typy a připomínky jakou rekuperaci ano či ne do zmíněné dif.otevřené dřevostavby ještě dávno předtím, než budeme dům stavět...Bude to aktuální až cca za 2 roky.
Sice tomu úplně nerozumím, ale leckteré informace jsem si již načetl a právě proto se radím i tady na fóru a u známých, kteří rekuperaci mají (někteří jsou spokojeni-většina, někteří ne). Nepřipadám si jako hloupý a nelogicky uvažující člověk, za kterého mě označujete, člověk, který bez většího rozmyslu koupí první, co mu nabídnou.
Ta cena mi přijde taky skoro 2x přemrštěná, ale řekl mi ji při schůzce obchodní zástupce firmy, se kterou uvažujeme dům postavit. Zatím jsem ale nic nepodespali a jen plánujeme. Nevím tedy, nakolik je ta cena relevantní, jelikož říkal, že cena výše zmíněné aktivní jednotky Nilan i pasivní jednotky Zehnder se pohybuje stejně 350-450tis komplet. Spíš si myslím, že to pustil jen tak do vzduchu. Samozřejmě se plánuji poptat u více firem, ale jak říkam, zatím sháním jen informace a typy, abych se mohl lépe rozhodnout.
V prvním příspěvku píšete, že je jednotka Zehnder dobrá pasivní jednotka a v posledním, ať se jí vyhnu obloukem kvůli entalpickému výměníku. Tak nevím, jak mám vaše rady chápat.
Pritchard

od Brix » 24 zář 2019, 21:51

To musí být šílená marže. Určitě by mně zablikala kontrolka a asi bych ani od takového obchodníka nechtěl stavět dům. Představte si, že by vám u benzinové stanice nabídli litr Naturalu za takových 80-90 Kč? Co si o nich pomyslet? Dělají si legraci? Jsou to zloději? Nebo ten prodejce neví, o čem mluví? Něco zkoušejí?
Co se týče jednotek, netvrdil jsem, že se máte Z..eru vyhnout obloukem, ale variantě s ethalpickým výměníkem. Většina typů má na výběr standardní pasivní výměník nebo ethalpický. F..ra ani takovou možnost nenabízí, jejich systém je úplně mimo. Je to přímé odpařování naprosto bez filtrace a ještě s mícháním vzduchu během přesunu klapek, v mezipolohách se promíchá čerstvý a odpadní vzduch. Ze..er má alespoň sofistikovanější verzi výměníku, kde se používá polopropustná membrána. Ta alespoň něco zachytí, negativum je, že vše zůstane ve výměníku. Zkrátka vynechte enthalpický výměník a máte klid.
Brix

od Pritchard » 25 zář 2019, 09:37

Ta firma je ověřená a znám několik lidí včetně stavebního dozoru, kteří s ní stavěli a byli velmi spokojení. Co jsme s nimi zatím jednali, tak vše v pohodě. Co se týče ceny té rekuperace, tak fakt nevím, nakolik byla ta informace od obchodního zástupce relevantní. Poptám se na to znovu s konkrétním naceněním a uvidím. Těch 350-450tis je fakt moc, ale určitě se potám i jinde.
S tím entalpickým výměníkem to dává logiku, ale soudil jsem, že se tam ta zpětná vlhkost nějak filtruje, ale pravda moc jsem to nestudoval, takže díky za podnět, určitě na to mrknu a promyslím.
Je nějaká zásadní výhoda/nevýhoda pasivní/aktivní rekuperace respektive důvod proč dát tu nebo tu? Chápu to tak, že s aktivní lze i přitápět ev. v létě chladit a nepotřebuje předehřev aby nezamrzla...
Pokud je orientační cena realizace rekuperace pro jednopodlažní RD o ploše cca 110m2 kolem 200 000,-, tak bych do toho asi šel.
Dík
Pritchard

Zpět na Vzduchotechnika