Výměna jednotky

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 08:25

V původním návrhu vzduchotechniky jsem měl navrženou Atrea RK3, po dobrém zvážení a na doporučení známého architekta,který se zabývá pasivními domy jsem zvolil Nilan VP18K. Problém je v tom, že původní vzduchotechnika vedla v podlaze a všichni mi doporučují vést vzduchotechniku stropem. Mám celou koncepci předělat nebo jenom by stačilo ve stěnách pokračovat nahoru. Otázka je jak vysoko. Taky je možnost nechat to v podlaze. Děkuji za každý poznatek. Marek
Marek Řežáb
 

od jarka » 20 črc 2011, 09:19

Prerobiť koncepciu - p. Šperl tu už niekde (aj na TZB info) nevýhody rozvodu VZT v podlahe vysvetlil , pohľadať, prečítať....
S pozdravom Jarka
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 10:10

jarka píše:Prerobiť koncepciu - p. Šperl tu už niekde (aj na TZB info) nevýhody rozvodu VZT v podlahe vysvetlil , pohľadať, prečítať....
S pozdravom Jarka

Děkuji. Máte doma také rekuperaci?
Marek Řežáb
 

od jarka » 20 črc 2011, 10:44

Áno aj nie :)
Máme hrubú stavbu, tiež sme menili jednotku , ale nie tak radikálne systém. Od začiatku sa počítalo s VZT - pasívna rekuperácia Systemair. Menilo sa umiestnenie a typ jednotky (bude NIlan VP18 resp. VP18 +TČ AC-heating = Anaconda ), práve sa kreslí nový projekt VZT. Proces dlhého porovnávania rôznych riešení VZT + kúrenie bol dlhý a nie práve ľahký, to by bolo na dlhšie písanie... Na prvý pohľad ma tiež v jednej chvíli zaujala i možnosť Atrea, ale skôr, než som im zavolala - čítala som (aj TZB, o airfóre som ešte ani nevedela), pýtala som sa a aj keď som Ing. v inej oblasti techniky, vytriedila som si informácie natoľko, že už som im ani nevolala ;)
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 11:59

Paní Jarko a jak máte plánované rozvody vzduchu? Také ve stropech nebo v podlaze? Kolik místa to ve stropě zabere?
Marek Řežáb
 

od jarka » 20 črc 2011, 12:55

Rozvod bude pod stropom, v kuchyni , obývačke, spálni a chodbe sa už projekte počítalo s rozvodom VZT, takže sú na to pripravené výšky - cca 25cm podhľady, v miestnosti, kde bude vetracia jednotka dokonca 75cm. Hlavné nasávacie a odťahové potrubie d160mm+izolácie = cca 210-220mm, hlavné vetvy tiež (čerstvý vzduch). Len v jednej časti domu je problém s menšími výškami - jedna vetva prívod a odťah bude plochými kanálmi. Porovnanie kruhové vs. ploché potrubie tu na fóre tiež nájdete.
Váš dom sa už stavia alebo je to ešte v štádiu projektu?
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od jarka » 20 črc 2011, 13:02

Vlastne , ako som si všimla, píšete, že Ste zvolil VP18 K - takže ak chcete naozaj využiť to "K"- chladenie , je logický len rozvod pod stropom ;)
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 14:53

jarka píše:Vlastne , ako som si všimla, píšete, že Ste zvolil VP18 K - takže ak chcete naozaj využiť to "K"- chladenie , je logický len rozvod pod stropom ;)

Dnes už se mi to zdá také logické, jednotku Atrea RK3 jsem chtěl právě pro možnost chlazení. Jsem trochu na vážkách, že by výrobce ignoroval fyzikální zákonitosti, pro jistotu se znovu ptám na zkušenosti. Několik odborníků, které jsem oslovil, se shodli a tvrdí, že chlazení od podlahy je nesmysl. Dokonce mi říkají, že to není dobré ani pro větrání. Mně ale není jasný, proč by to někdo dodával a projektoval úplně špatně. Na internetu jsem si stáhnul vzduchotechnická skripta od Ing. Fleknové a několik dalších textů, nikde se přívod od podlahy a zároveň odtah pod dveřma neuvádí, přesto mi to Ing. Štefek takto naprojektoval. Dům bude od RD Rýmařov, zatím se připravuje výroba a proto musím doladit vzduchotechniku a navazující.
Marek Řežáb
 

od metball » 20 črc 2011, 15:16

Marek Řežáb píše:... ignoroval fyzikální zákonitosti, pro jistotu se znovu ptám na zkušenosti. ...


Ave P.T. diskutérstvo.
Zkušenostmi samozřejmě neposloužím, leč ...

Ad Absurdum:
CO2 je výrazně hustší, než jakýkoliv vzduch (i ten otrávený CO :twisted: ).
Proto nevidím nejmenší problém navrhovat odtah znečistěného vzduchu v nejnižším bodě vinného sklepa, kde právě probíhá bouřlivé kvašení ...

Ale to už jsem zde kdesi zmiňoval.
Tož tak.

iGoNY

P.S.:
Vážně,
je možné navrhnout přívody a odvody KDEKOLIV si zamanete.
Ale NEJDŘÍV musíte mít jasný cíl, jak má vypadat proudění vzduchu uvnitř cimry.
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 15:26

metball píše: CO2 je výrazně hustší, než jakýkoliv vzduch (i ten otrávený CO :twisted: ).
Proto nevidím nejmenší problém navrhovat odtah znečistěného vzduchu v nejnižším bodě vinného sklepa, kde právě probíhá bouřlivé kvašení ...

Pane ale když přivedu čerstvý a studený (těžší) vzduch k podlaze a u podlahy ho odvedu, jak mi pročistí místnost? U CO2 bych to pochopil, ale vydýchaný a teplý bude zůstávat u stropu v místě, kde mám hlavu a kde se nejintenzivněji nadechuji.
Marek Řežáb
 

od jarka » 20 črc 2011, 15:37

No veď práve to Vám chcel metball povedať...
Keď tu na tomto fóre pobudnete dlhšie, zistíte, že je veľmi dobrý teoretik a vtipkár tiež (fórum ---fór ---fórek ---- vtip (SK)), čím nechcem povedať, že sa tu ľudia nezaoberajú závažnými otázkami :lol:
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od metball » 20 črc 2011, 15:42

Jj, pán mne ještě nezná 8-) ...

Jen jsem naznačil absurditu jednoduchých soudů.
Vezmětež třeba podlahové (velmi nízkopotenciální) vytápění
a laminární přívod vzduchu "přes celou cimru od dveří " ...

Nebo přívod "pod radiátor" ....

Ale teď vážně.
Právě proto ve skriptech a učebnicích není ani zmínky o těchto OBSKURNÍCH KOMPOZICÍCH.
Takže uvažujete konformě a korektně.

Ale to víte, komponovat v kvintách a oktávách - a jak nám to Beatles "nabořili" ...

iGoNY

P.S.:
... a prokletí 3D+ = Jarka mne v čase předběhla. Ď.
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od jarka » 20 črc 2011, 15:56

Marek Řežáb píše:
jarka píše:Několik odborníků, které jsem oslovil, se shodli a tvrdí, že chlazení od podlahy je nesmysl. Dokonce mi říkají, že to není dobré ani pro větrání. Mně ale není jasný, proč by to někdo dodával a projektoval úplně špatně. Na internetu jsem si stáhnul vzduchotechnická skripta od Ing. Fleknové a několik dalších textů, nikde se přívod od podlahy a zároveň odtah pod dveřma neuvádí, přesto mi to Ing. Štefek takto naprojektoval. Dům bude od RD Rýmařov, zatím se připravuje výroba a proto musím doladit vzduchotechniku a navazující.


To by Ste sa čudoval, čo všetko dokážu projektanti ignorovať... A čo všetko obhajovať...
Toho p. Ing. nepoznám(e), nemôžeme posudzovať ani jeho odbornú zdatnosť (architekt? projektant-stavbár? projektant VZT?- ak áno, vie projektovať aj iné systémy? Na stránke RD Rýmařov majú foto z výstavby premiérového domu, tam je VZT rozvod v strope...
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 17:25

jarka píše: Na stránke RD Rýmařov majú foto z výstavby premiérového domu, tam je VZT rozvod v strope...

Já mám v katalogu u modelu Kubis obrázek přívodu vzduchu v kuchyni v podlaze před oknem. Našel jsem i na zdejším fóru obrázky zrezivělých mřížek a názory co všechno do toho může spadnout. V kuchyni si mřížku na podlaze nedovedu při aktivitě svých dětí něco takového dost dobře představit. Asi to nebude vidět, ale mřížka na vzduch je vpravo dole v rohu.
Kubis.jpg
Marek Řežáb
 

od metball » 20 črc 2011, 18:16

Inu,
geometrie je svinstvo :evil: .
A paralelní přenos informace pomocí grafiky jakbysmet :twisted: .

V této konstalaci mi nepřipadá návrh výústi až tak nesmyslný. Spíš jako rozumný kompromis.
Francouzské okno, ostrovní linka v kuchyni, ..., dveře asi vlevo?
Digestoř, lokální přetlak, ...

Co vy na to, spolubojovníci? 8-)

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od jarka » 20 črc 2011, 19:37

Vráťme sa k základnej otázke - výmena jednotky

AK to má byť pasívny dom, musí to mať koncepciu a pritom spĺňať viacero technických parametrov, v EPD všetko so všetkým súvisí ...
Tepelné straty = ? Kúrenie aké? Ak mala Atrea spĺňať aj túto funkciu (čo zrejme mala), tak sú výustky dole v poriadku - relatívne , lebo to má kopec iných "drobničiek" ako to nazýva priateľ metball a ako to niekoľkokrát zhrnul p. Šperl.
Treba si sám pre seba ujasniť čo všetko od domu očakávate a ktoré očakávanie má akú prioritu...
Vidí sa mi, že pri uvažovanej zmene ide práve o radikálnu zmenu koncepcie. Je Vám jasný rozdiel medzi týmito jednotkami?
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 21:33

jarka píše:Vráťme sa k základnej otázke - výmena jednotky

AK to má byť pasívny dom, musí to mať koncepciu a pritom spĺňať viacero technických parametrov, v EPD všetko so všetkým súvisí ...
Tepelné straty = ? Kúrenie aké? Ak mala Atrea spĺňať aj túto funkciu (čo zrejme mala), tak sú výustky dole v poriadku - relatívne , lebo to má kopec iných "drobničiek" ako to nazýva priateľ metball a ako to niekoľkokrát zhrnul p. Šperl.
Treba si sám pre seba ujasniť čo všetko od domu očakávate a ktoré očakávanie má akú prioritu...
Vidí sa mi, že pri uvažovanej zmene ide práve o radikálnu zmenu koncepcie. Je Vám jasný rozdiel medzi týmito jednotkami?

To je právě to, že jsem laik a dům stavím poprvé. Tepelné ztráty mám vypočtené od čtyřech subjektů (vzduchař, topenář, technická dokumentace domu a auditor) a pokaždé jinak. U technické dokumentace tomu asi rozumím, protože tepelnou ztrátu ovlivní lokalita, proč se ale rozhcázejí ostatní profese, to opravdu netuším. Také každý různě započítává účinnost rekuperace, topenář si dělá zátoponovou (nebo nějak podobně) rezervu. Zkusil jsem si zadat parametry do výpočtového programu na netu a to bylo úplně mimo. Ani jsem se nezapočítal do počtu subjektů. Když udělám aritmetický průměr, dostanu tepelné ztráty přibližně 5 kW. Koncepci jsem změnil na několikeré doporučení odděleně větrání a topení. Všechny argumenty jsou poměrně logické. Rozhoduji se jen mezi el. rohožemi Devi a teplovodním rozvodem. Protože se jedná o suchou podlahu, není podlahové topení optimální možností a možná odsouhlasím i radiátory. Větrací jednotka bude ohřívat i teplou vodu na mytí. Chlazení bude jen do vzduchu. Podle prodejců RD Rýmařov je dům kvalitně izolován a nepotřebuje chlazení vůbec, budu mít předokenní žaluzie, proto mi i výkon Nilan VP18K měl stačit.
Marek Řežáb
 

od jarka » 20 črc 2011, 22:04

Každému to vychádza inak, lebo je to (ja hovorím) presný súčet nepresných čísiel :lol:
Ale teraz vážne - áno ,kúrenár pripočítava rezervu...
Ostatní používajú svoju, ale každý inú metódu - jeden možno spočíta obvodové ochladzované plochy , prenásobí priemerným tep. odporom, iný počíta podrobnejšie (suma (každý typ konštrukciex plochax odpor) x koef vplyvu svetovej strany ) - to neberte ako návod , len ako náčrt, kde je zrada...
Aj my staviame prvý dom, a už sme sa poučili, že pravdu majú tí, čo nás "utešujú", že pri treťom to už bude O.K. Lenže v našom veku je to prvý a asi aj posledný .... Tak Vám môžem len poradiť - radšej sa stráááááášne veľa vypytujte teraz, meňte koncepcie teraz, je to lacnejšie než náš postup (veľa zmien počas výstavby).
Náš dom nemal cieľ byť EPD, ale je veľký a chceme to ukočírovať na čo najslušnejšiu spotrebu počas prevádzky. Nie je to ani drevostavba, ale drevoštiepka :o (tvárnice Durisol). Mať tak Vaše vypočítané tepelné straty, tak by sme boli išli do el.káblov. V prípade drevostavby možno fakt lepšie radiátory (zdroj?)alebo priamovýhrevné el. telesá, TČ vzduch-vzduch (aj kúri, aj chladí).
Teplú vodu dá VP18-tka, aj zrekuperuje, aj vyvetrá - len to chladenie dať do súladu s fyzikou... Ako správne podotkol metball - Ale NEJDŘÍV musíte mít jasný cíl, jak má vypadat proudění vzduchu uvnitř cimry.
A účinnosť - o tom sa tu veľa popísalo, čitajte...
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od jarka » 20 črc 2011, 23:12

popoludní som sa nepozrela, čo je Kubis zač... akú skladbu steny máte v projekte - U (resp. R =1/U)? Ktorý podtyp domu Kubis? Merná tepelná strata (W/m2) ? Pri výpočte celkovej hodinovej tep. straty boli ako započítané straty vetraním? Aké budú okná? Situovanie objektu voči svetovým stranám? Čo to znamená "dobre izolovaný" ? To je veľmi vágny pojem...
Pozor na narábanie pojmami - ak Vám ponúkajú dom ako pasívny - pýtať sa ...
základné info napr.
http://www.iepd.sk/pasivny-dom/pasivny-dom.html
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Marek Řežáb » 20 črc 2011, 23:19

Děkuji za odpovědi. Možná trochu odbočím, ale můžete mi vysvětlit jenu věc? Proč všichni dělají pravý opak toho, co se všude dočítám?
Příklad 1: Cihlovzduchové bloky. Všichni a všude píší, že je to nejméně dobré zdivo, že poztrácelo pevnost a akumulaci plné cihly a nezískalo tak dobré izolační vlastnosti jako má př. Ytong (nemyslím jeden blok ale celou zeď). A z čeho se nejvíc staví????
Příklad 2: Arkýře. Všichni říkají jaké jsou hnusné, jaké je to kýčovité a podnikatelsky barokní. Jdetě se podívat do nějakého satelitu, přilepený je ke každému domu. V RD Rýmařov mi to nabízeli jako estetický architektonický doplněk!??
Příklad 3: Všichni mi tvrdí, jak je špatný dát pro větrání a zejména chlazení přívody do podlah a v RD Rýmařov mi tvrdí, jak za tento koncept získala Atrea zlatou medaily na veletrhu v Brně!??
Divíte se mi, že si připadám jako poloviční blázen s takovými informacemi?
Marek Řežáb
 

Další

Zpět na Ekonomika