pasivna rekuperacia pre bungalov cca 200m2

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Martin Šperl » 22 črc 2011, 09:01

LuboH píše:Dobry den, po dlhsom case sa opat vraciam k zistovaniu informacii o vhodnej rekuperacii. Aktualne mam postavenu hrubu stavbu domu so strechou a vela veci sa posunulo vpred a tak by som Vas este raz chcel poziadat o radu.
Aktualne uz je rozhodnute, ze kurenie v dome bude zabezpecovat kondenzacny kotol GEMINOX THRi 1-10 B 120 http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=thrib s podlahovym kurenim, okna budu Rehau GENEO s trojsklom, obvodovy mur je HELUZ Family 38, zateplenie domu bude 12cm Nobasil FKD-S a na nepochodznom podkrovi bude 30cm izolacie nad paronepriepustnou reflexnou foliou JUTAFOL REFLEX N 150 A.P.(s aplikační páskou).
Dom ma 196m2 uzitkovej plochy, je to bungalov v Bratislave. Potrubie planujem viest v strope.

Ziadam odbornikovo radu, aku by ste mi poradili pasivnu rekuperaciu do domu a preco je pre mna vhodna ?

Rozmyslam nad:
1. HELIOS KWL EC 500 Pro s FlexiPipe potrubim priemeru 75mm http://www.centrum-rekuperacie.sk
2. NILAN Comfort 450 (mozno s regulací xCC) http://www.nilan.cz/images/logo2/comfort450.pdf
3. Vallox 150 SE http://www.vallox.com/vallox-150-effect-seen

Dakujem za odbodne informacie.

LuboH

Já bych Vám nedoporučil ani jednu z navrhovaných. Pořád jsou to pasivní jednotky a budou mít problém v zimním režimu, budete si muset k ceně jednotky přidat ještě opatření pro zabezpečení chodu v teplotách pod 0°C. Do úvahy připadá zemní registr, el. předehřev..
ceny:
1. HELIOS KWL EC 500 Pro 4086€ 100.107 Kč
2. NILAN Comfort 450 2571€ 63.000 Kč
2a.NILAN Comfort 450 s regulací xCC 3183€ 78.000 Kč
3. Vallox 150 SE 2720€ 66.640 Kč

Teď k ceně připočtěte výše uvedená opatření pro chod v zimě:
1. zemní registr (realizovaný firmou) cca + 2.000 až 3.000 € 49.000 - 73.500 Kč
2. el. předehřev s montáží a regulací cca 612 € 15.000 Kč
(u varianty NILAN Comfort 450 s xCC umí už regulace řídit předehřev, takže cena bude o cca 3.000 Kč nižší).

Z toho mi jednoznačně vychází doporučení jednotky NILAN VPL 15, která stojí 3.469 € 85.000 Kč a má celkově výhodnější provoz, vyšší účinnost a možnost chlazení. Jinak řečeno, za stejné peníze více muziky. Trochu cenový úlet je HELIOS KWL EC 500, za tuhle cenu + zemní registr opatříte jednotku s chlazením i ohřevem vody typu NILAN VP18 K.
..
Bungalov 200m2 (cca 500m3) dle EN 15665 stačí větrat intenzitou 150 m3/h. Myslím, že by Vám stačily i jednotky menších výkonů.
..
Hadice o průměru 75 mm jsou zde v několikero diskuzích intenzivně probírané, doporučil bych si přečíst a zvážit.
Martin Šperl
 

od Pavel Šulc » 27 črc 2011, 22:29

Předpokládám, že diskuze se týká stejného tématu na několika dalších fórech:
http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=119576&parent=7&a=4#form

matej kastner píše:Dobrý den pane Šulci,
jsem laik, nejsem odborník a ani jím nebudu. I kdybych postavil domů deset. Nic z oboru stavebnictví jsem nestudoval a to zde také otevřeně a jasně deklaruji - a to téměř v každé své odpovědi.

Jako laik také srovnávám (tedy neodborně) a dávám dál informace, které jsem sám získal (od svých dodavatelských firem - předpokládám odborníků, diskusí, dostupných článků a materiálu).

Budu sám rád když zjistím, že jsem se mýlil, ostatně sám jsem k věcem, které mám na stavbě dost kritický a co se týče volby vzduchotechnického / vytápěcího systému jsem zpětně na vážkách zda jsem udělal dobře (tedy volba teplovzchuch vs. výměna vzduchu a klasické vytápění) zejména z finančního hlediska a některých věcí ohledně fungování. Teď to však již u sebe nezměním. A myslím, že to má také své výhody.

Samozřejmě se mohu ve svých soudech a domněnkách mýlit a je možné, že "věřím" špatným lidem. To se stává. Mohu však říci to, že s panem Vaněm se mi vždy velmi dobře jednalo (to se mi jednalo dobře i s panem Morávkem z Atrey), vždy byl velmi v obraze, s jeho jednotkou jsem spokojen a mohu jej pro jeho osobní přístup doporučit dále. Cena za jednotku byla také někde jinde než u Atrey.

Ostatní informace ohledně kvality a srovnání mám od své vzduchotechnické firmy, která prováděla montáž. A na tu si rozhodně stěžovat nemohu.

Pokud bych se měl zastavit u srovnání Atrey a Vaňa, tak se jedná z pozice firmy o téměř nesrovnatelné - Atrea je zavedená velká firma s dominantním postavením na trhu v ČR, Vaňo je malá, téměř rodinná firma v SR s montážemi převážně v Rakousku a na Slovensku.

Nechtěl bych však tuto diskusi rozbíhat úplně jiným směrem. Jak již napsal pán nahoře - každá z firem nabízí u svých výrobků nějaké výhody a nevýhody oproti jiným a každý se musí rozhodnout pro to, co mu bude nejvíce vyhovovat.

Když už jsme u těch firem - je jich mnohem více. Stačí prohledat diskuse zde na TZB nebo na pasivnidomy.cz (např http://www.pasivnidomy.cz/forum/viewtop ... f=14&t=614) a najdete odkazy na další (např. Lufta, Ochsner) a lidé jsou s nimi také spokojeni..

Podstatný je podle mne zejména správný návrh provedený odborným projektantem (tedy volba systému, výkonu a parametrů jednotky, rozvodů). Ostatní je už volba firmy na trhu. Pokud budou jednotky splňovat parametry návrhu, zbytek je již srovnávání menších či větších výhod, použitých materiálů, ceny..


Přidávám svoji odpověď:
Také nechci rozbíhat diskuzi jiným směrem, ono v tomto segmentu jde o velký byznys a každá diskuze (negativní nebo pozitivní) je reklamou pro každou zmíněnou firmu,na tom se nechci podílet. Jde o jiné věci, jde o technické rady o systémy, které doporučujete jako laik (velmi sympaticky jste se tak označil). Jednotky musejí splňovat určitá kritéria, musejí procházet náročnými testy a to stojí nemalé prostředky. Když někdo napíše, že je spokojen s jednotkou, co tím říká? Máte doma anemometr? Měřil jste účinnost, víte jak vypadá testovací laboratoř? Víte, jaké má jednotky vnitřní a vnější těsnosti, jak je testovaná, jestli výrobce má ISO atd? Ne. To jen těžko doma jako laik zjistíte. Výrok " jsem spokojen" je velmi zavádějící a má úroveň " fouká to". Neberte to prosím jako kritiku osobní, to je obecný přístup diskutujících. Mám Fábii a jsem spokojen. Co jsem tím řekl? Rozumíte mi? Nechci vůbec posuzovat nějaké jednotky, jestli to chcete udělat Vy, předložte fakta. Výsledky renomovaných zkušeben, vnitřní a externí těsnost, akustické zkoušky, termodynamické zkoušky, spotřeby na m3, případně nějakou certifikaci PHI nebo jinou. Takové porovnání a takové informace jsou potřebné, dobře se jedná i lichvářem od Providentu a jak dobře a kolik lidí se dostane do dluhové pasti.
Pavel Šulc
 

od matvjej » 28 črc 2011, 10:05

Pokud máte pane Šulci takové srování či testy, či nějaké vodítko jak se k nim dostat,
prosím, uveřejněte je.. Rád se poučím.. Třeba zjistím, že mám něco, co vůbec není tak dobré jak se zdá, nebo právě naopak.

Pokud budou na veřejně přístupných fórech radit kvalitně odborníci na slovo vzatí, budeme my, amatéři a zákazníci, jen s radostí číst a učit se co a jak udělat :)

Problém je najít právě to, čeho se chytit. Aspoň pro mne to byl vždy velký problém. Nezbývá než se rozhodnout, že budu věřit nějakému odborníku. Ale jak poznám, že zrovna tento odborník tomu opravdu rozumí a že má víc zkušeností než schopností prodejce? A do toho vstupuje také cenová hladina. Každý má nějak omezený rozpočet a dokonce ani to dražší není vždy lepší.

Je to těžké se pro zákazníka laika vyznat ve věcech, které mu mnoho lidí nabízí.. A to je zřejmě důvod založení mnoha fór.

Prosím, poraďte těm, kteří se ptají. Tak aby jim to pomohlo. A určitě tím mnoho dotazujících potěšíte a mnohým pomůžete.
matvjej
 

od lexin » 29 črc 2011, 12:45

matvjej píše:Pokud máte pane Šulci takové srování či testy, či nějaké vodítko jak se k nim dostat,
prosím, uveřejněte je..
Zveřejňovat data z měření by měli distributoři, ale to ne, to oni si raději zaplatí na nějakém veletrhu zlatou plaketu. Světlou výjimku udělal pan Martin Šperl, který takový protokol od Nilanu zveřejnil, jen nevím, jestli ho za takovou partyzánštinu mají rádi :-)

matvjej píše:Třeba zjistím, že mám něco, co vůbec není tak dobré jak se zdá, nebo právě naopak.
Není trochu pozdě na takové zjišťování? Korektní obchod si představuji jinak. Když něco kupuji, chci mít všechny informace o produktu. Souhlasím, že je to nákladné. V takovém případě bych viděl jako férové, prodávat jednotku za sníženou cenu jako netestoVANOu.

matvjej píše:Pokud budou na veřejně přístupných fórech radit kvalitně odborníci na slovo vzatí, budeme my, amatéři a zákazníci, jen s radostí číst a učit se co a jak udělat :)
Já mám takovou paradoxní zkušenost, že odborníkům se moc naslouchat nechce. Mnohem raději dáme na zaručené "babské" rady.
lexin
 

od FlashBoy » 01 srp 2011, 22:13

Po dlhom vyberani som vybral ATREA DUPLEX 380 ECV
http://www.atrea.sk/sk/teplovzdusne-vyt ... ty#dplxecv
http://www.atrea.sk/?download=cz/obytne ... 011_06.pdf

Dufam, ze budem spokojny ...
Ma niekto skusenosti s touto rekuperaciou ?
Uživatelský avatar
FlashBoy
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 21 úno 2011, 23:33

od FlashBoy » 01 srp 2011, 22:34

Aku odporucate izolaciu na krov ?
Zatial rozmyslam o fukanej izolacii cca 35 cm :
- Climatizer Plus http://www.vuno.sk/24/o-climatizer-plus/
- Supafil Loft http://www.knaufinsulation.cz/products/supafil-loft045

Ake mate skusenosti s fukanou izolaciou ?
Uživatelský avatar
FlashBoy
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 21 úno 2011, 23:33

od assig » 02 srp 2011, 10:50

FlashBoy píše:Po dlhom vyberani som vybral ATREA DUPLEX 380 ECV
...

Bratr ji má a není to špatný. Já se rozhoduju mezi Nilanem s xCC a Valloxem. To vychází lepší, lepší funkce, lepší cena.
assig
 

od Pavel Šulc » 02 srp 2011, 20:07

Srovnání rekuperačních jednotek zde poměrně obsáhle provedl Martin Šperl, stačí dohledat diskuzi, jsou tam i ceny.
Pavel Šulc
 

od FlashBoy » 04 srp 2011, 15:38

Mozem Vas poziadat o pripomienky k navrhu rekuperacie ?
(rekuperator je ATREA DUPLEX 380 ECV)
Přílohy
navrh_rekuperacie2.JPG
Uživatelský avatar
FlashBoy
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 21 úno 2011, 23:33

od Martin Šperl » 06 srp 2011, 23:38

Chtělo by to ještě výpis materiálu.
1) zaměřil bych se na izolaci potrubí,
2) odhlučnění (konce větví není špatné opatřit sonoflexem),
3) nevidím regulační prvky,
4) nevidím tlumiče,
5) projekt by měl mít řez,
6) projekt by měl řešit detaily prostupů (zejména je to důležité u prostupů stropem, a obvodovými zdmi, parozábanou),
7) určitě bych požadoval výpočet tlakových ztrát a stanovení rychlostí.
..
Obecně se velmi často porovnává projekt realizační s projektem pro stavební povolení nebo jen elementární skicou. Velmi často se jen tak střílí výkony od boku a rychlosti nikdy neřeší. Někdy jsou projekty "zdarma", chtěl bych vidět takový projekt a chtěl bych znát filantropa, který by to zdarma dělal.
..
Otázka je i volba jednotky, její zabezpečení pro zimní chod, schéma předehřevu nebo napojení zemního registru..je toho mnohem více, co byste měl mít v projektu pořešeno. Pozor na fabrikové kresliče, co dostanou návrhová schémata od výrobce a už to mastí! Nebojte se položit otázky a požadujte od realizačních firem dodržení projektu a až budou dělat regulaci, podívejte se jim pod ruce, podívejte se na měřáky. Samozřejmě, že vím, jak se dá při měření švindlovat, ale když v projektu nemáte udané rychlosti při daném objemu, očůrá Vás každý mnohem snadněji ;) .
Martin Šperl
 

od Toyefuk » 07 srp 2011, 11:28

Martin Šperl píše: Samozřejmě, že vím, jak se dá při měření švindlovat...

Jak?
Toyefuk
 

od MIRAS » 07 srp 2011, 12:32

Pane Šperl nevim, jestli je nutný otevírat diskuzi timhle směrem.
MIRAS
 

od Toyefuk » 08 srp 2011, 13:07

Chápu cosi jako stavovskou solidaritu, ale měli byste taky myslet na zákazníky.
Toyefuk
 


Zpět na Ekonomika