Nilan VP 18 K EK9 vs. VP 18 K Compat vs. VP 18 Anaconda

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od fiala » 11 pro 2011, 11:19

Dobry den pane Sperl a ostatni, chtel bych vas poprosit o srovnani techto jednotek. Vim ze jsme to nakousli v jinem vlakne, ale chtel bych to otevrit do noveho vlakna.

Berme dum o TZ 3-4 kW - 196 m2

Vse centralni jednotky:
VP 18 K EK9 M2 - 186 000 Kc bez DPH - aktivni rekuperace, ohrev TUV, chlazeni, topeni pouze elektrokotlem
VP 18 K Compact K - 189 000 Kc bez DPH - aktivni i pasivni rekuperace, ohrev TUV, chlazeni, nema elektrokotel, ale moznost pripojit TC UVP 5
VP18 K ANACONDA - 331 000 Kc bez DPH - aktivni i pasivni rekuperace, ohrev TUV, chlazeni, ma integrovane TC 6 kW s venkovni jednotkou

Lze k VP 18 K EK9 integrovat TC vzduch/voda, aby meli stejnou regulaci? - predpokladam, ze by to zajistila spol. AC Heating? Lze napojit i jen TC nez od AC Heating, aby bylo napojeno na xCC. Ma VP 18 K EK9 moznost xCC? Nikde jsem se to nedocetl.

VP 18 K Compact K - musi se k nemu pripojit pouze TC UVP 5 nebo lze pripojit jakekoliv jine bud AC Heating ci jinou znacku, tak aby byli napojeny na stejnou regulaci xCC, take jsem se nedocetl jestli ma moznost regulace pres xCC?

VP 18 ANACONDA - tady mam jen dotaz do jake teploty je TC schopno topit bez bivalence?

Kamarad dostal nabidku od AC Heating na AW14 ze cca 260000 Kc jako komplet dodavku vcetne zasobniku a montaze. Me by stacilo asi AW6 mozna AW9 aby zvladalo ohrev TUV. Tak bych odecetl nejaky 15000 Kc v rozdilu ceny TC. Vysledna castka je 245000 Kc. Tak a ted mi chybi rekuperace + jeji montaz (rozvody nepocitam, ty budou pro vsechny jednotky cenove stejne).
Pokud bych chtel aktivni rekuperaci s centralni privodem, tak zacinam u Nilanu na 85000 Kc bez DPH + montaz a najednou jsem na cene Anacondy all in one.

Zajimava zkusenost je zde: http://forum.tzb-info.cz/120863-nilan-v ... dy#text175
Kde pise pan Krejzar sve zkusenosti s VP 18 K EK9.

Tak a ted babo rad :-)

Pane Sperl muzete mi poradit a dat nejidealnejsi reseni? Zaujala me prave zkusenost pana Krejzara, kterymu zatim VP 18 K EK9 topila za tuto sezonu 2x pres elektrokotel.

Slo by treba k VP 18 K EK9 ci Compactu napojit TC od Panasonicu za cenu 120000 Kc? Ktere splnuje stjne parametry jako od AC Heating, ale je levnejsi.
http://www.klimarapid.cz/tepelna-cerpadla-panasonic

Diky.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Martin Šperl » 11 pro 2011, 12:41

fiala píše:Berme dum o TZ 3-4 kW - 196 m2

Při výběru výkonu TČ musíte zohlednit typ zařízení. Zcela elementární rozdělení, zda se jedná o typ s provozem (ON/OFF, česky: VYP/ZAP, laicky řečeno: zda jede jen na plný výkon nebo stojí), druhý typ je s proměnlivým výkonem. Proměnlivý výkon lze vyrobit více technologiemi, to pro teď není podstatné.
U typu ON/OFF se obvykle nemůže nadimenzovat výkon na 100% tepelných ztrát. Uvědomte si, že tepelné ztráty se udávají při teplotách -12°C a nižších. Průměrná teplota venku u nás v zimě je kolem 2°C,tepelné ztráty domu za takových teplot jsou zhruba o třetinu nižší, než udávané v PENB. Při teplotách kolem 5-6°C už bude stačit krýt polovinu udávaných tepelných ztrát. Čerpadlo typu ON/OFF však umí jet jenom na maximum nebo nic. Při potřebě jen polovičního nebo dokonce nižšího výkonu tak neustále zapíná a vypíná. Zkuste si nějaký spotřebič neustále vypínat/zapínat a uvidíte, jak se to podepíše na jeho životnosti. Proto se musí použít vyrovnávací nádrž a ještě dimenzovat výkon TČ na krytí jen asi 80% tepelných ztrát, o to dříve se následně spíná záložní a drahý zdroj.
U vzduchových tepelných čerpadel je výkon při teplotách kolem -10°C a nižších jen kolem 50-60% výkonu a následně by spínal záložní zdroj. Vy však máte možnost dimenzovat TČ tak, aby i při -10°C pokrýval celé nebo skoro tepelné ztráty levně bez spínání zálohy. Když teploty stoupnou, ubere si výkon.
fiala píše:Lze k VP 18 K EK9 integrovat TC vzduch/voda, aby meli stejnou regulaci? - predpokladam, ze by to zajistila spol. AC Heating? Lze napojit i jen TC nez od AC Heating, aby bylo napojeno na xCC. Ma VP 18 K EK9 moznost xCC? Nikde jsem se to nedocetl.

Ano, taková možnost je, jen to nebudete mít v jedné bedně a neznám současné obchodní podmínky (nechci něco doporučit, aby se Vám to ve výsledku neprodražilo), technicky to možné je.VP18K EK9 lze řídit topnou část pomocí xCC.
fiala píše:VP 18 K Compact K - musi se k nemu pripojit pouze TC UVP 5 nebo lze pripojit jakekoliv jine bud AC Heating ci jinou znacku, tak aby byli napojeny na stejnou regulaci xCC, take jsem se nedocetl jestli ma moznost regulace pres xCC?
To byste si musel prověřit přímo v centrále Nilanu a nechat posoudit jednotlivý typ, regulovat pomocí xCC to ale standardně nepůjde.
fiala píše:VP 18 ANACONDA - tady mam jen dotaz do jake teploty je TC schopno topit bez bivalence?
To už jsem odpověděl, záleží, jak nadimenzujete TČ, třeba nesepne vůbec.
fiala píše:Kamarad dostal nabidku od AC Heating na AW14 ze cca 260000 Kc jako komplet dodavku vcetne zasobniku a montaze. Me by stacilo asi AW6 mozna AW9 aby zvladalo ohrev TUV. Tak bych odecetl nejaky 15000 Kc v rozdilu ceny TC. Vysledna castka je 245000 Kc. Tak a ted mi chybi rekuperace + jeji montaz (rozvody nepocitam, ty budou pro vsechny jednotky cenove stejne).
Pokud bych chtel aktivni rekuperaci s centralni privodem, tak zacinam u Nilanu na 85000 Kc bez DPH + montaz a najednou jsem na cene Anacondy all in one.
Jste na stejné ceně za mnohem horší sestavu. Za 85.000 Kč máte na mysli zřejmě model VPL15. Tam není pasivní část a hlavně nemá levné letní chlazení. Při chlazení vypouští teplo ven, Anaconda jej ukládá do vody. Topné TČ může přes léto stát, šetříte tak na jeho amortizaci, neubývají Vám motohodiny. Skládání sestav není věc jednoduchá a je potřeba se dívat, jaké komponenty se skládají. Má to jednu výhodu, že se nákup rozloží do položek a na první pohled to nevypadá tak draze.
fiala píše:Zajimava zkusenost je zde: http://forum.tzb-info.cz/120863-nilan-v ... dy#text175
Kde pise pan Krejzar sve zkusenosti s VP 18 K EK9.
Četl jsem, ale na TZB se mi už nechce odepisovat, je velká škoda, že moderátoři nechali fórum na TZB tolik klesnout. Nemám na mysli příspěvky pana Krejzara, ale spočítejte si sám, kolik příspěvků je v odkazované diskuzi vulgárních, hloupých a zbytečných.
fiala píše: Zaujala me prave zkusenost pana Krejzara, kterymu zatim VP 18 K EK9 topila za tuto sezonu 2x pres elektrokotel.

To nemusí nic říkat, já bych se toho až tak nedržel. Znám výroky, topím elektřinou a jen občas přitopím v krbu. Pro někoho to znamená, že za zimu spálil dotyčný 2 nůže dřeva, pro jiného 5 kubíků. Držte se raději čísel a pokud možno ověřitelných čísel. Spotřeby rodin se velmi liší i při nainstalování identických zařízení.
fiala píše:Slo by treba k VP 18 K EK9 ci Compactu napojit TC od Panasonicu za cenu 120000 Kc? Ktere splnuje stejne parametry jako od AC Heating, ale je levnejsi.
http://www.klimarapid.cz/tepelna-cerpadla-panasonic

Napojit přímo do skříně asi ne (musely by se porovnat rozměry vnitřní jednotky), v principu by to propojit šlo. Nejsem specialista na TČ, možná Vám někdo udělá podrobnou recenzi a srovná dané typy. Já vidím rozdíly oněch 29.000 Kč v o 2 roky delší záruce, v regulaci xCC (to je zásadní rozdíl) a mezi ty velké rozdíly patří i způsob regulace výkonu.
Martin Šperl
 

od fiala » 11 pro 2011, 13:30

K systemu ON/OFF s vami naprosto souhlasim, proto s emi libi invertorova cerpadla od AC Heating, kde si prave cerpadlo reguluje vykon a muze jet stale.
Ale proste ta cena cca 250000 Kc + rekuperace (aktivni) cca 80-100000 Kc s DPH, tak sem na cene skoro Anacondy. Predpokladam, ze kdyz bych s epro ni rozhodnul, tak bych mohl dostal nejakou zajimavou slevu. Je vubec v CR nejaka instalace Anacondy?

Pisete, ze u Anacondy si muzu rici jak velke TC chci, ovlivnuje to cenu, jestli tam bude TC 6 kW nebo 14 kW? Je to prave TC od AC Heating? Najak jsem ze stranek nilan.cz a ac-heating.cz nepochopil jeslti je to vnitrni cerpadlo, ktere je soucasti bedny nebo je to venkovni cast.
Na nilan.cz je: integrované tepelné čerpadlo pro vytápění Convert 6kW vzduch-voda včetně venkovní jednotky (mozno az 28 kW). Takze jestli to dobre chapu tak vnitrni cast je soucasti bedny, ale vyparnik je klasicky venku. Vyparnik tedy dodava spol. AC Heating? Jejich TC se mi libi, reference maji bez problemu a zkusenosti lidi jsou taky v poradku, nic negativniho jsem na ne nenasel.

A co byste volil Vy z vaseho pohledu, kdybyste mel dum o plose 196 m2, 3-4 kW TZ , teplovodni podlahovku? A chtel topit, ohrivat TUV, vetrat s rekuperaci, chladit?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Martin Šperl » 11 pro 2011, 14:07

fiala píše:Predpokladam, ze kdyz bych s epro ni rozhodnul, tak bych mohl dostal nejakou zajimavou slevu.
To by Vám řekl obchodník, já se obávám, že na slevu nevypadá, sleva je dána tím kompletem. Spočítejte si to sólo. Sám jste říkal, že kamarád dostal cenu na 14kW za 245.000 Kč, k tomu si dejte Compact K za 189.000 a jste na 434.000 Kč. Rozdíl mezi 6 a 14 kW je asi 30.000 Kč, to znamená, že při Anacondě už máte slevu cca 70.000 Kč. Zkusit to můžete, ale pochybuji.
fiala píše:Je vubec v CR nejaka instalace Anacondy?
To víte, že ano. Jako obvykle jedna z prvních byla v Berouně, pomáhal jsem klientovi při výběru. Obracejí se na mě zájemci ze všech koutů ČR a jen já jsem v kontaktu s asi 20 zájemci. Dokonce ze Slovenska zde vystupuje paní Jarka, která Anacondu bude mít (možná už má).
fiala píše:Pisete, ze u Anacondy si muzu rici jak velke TC chci, ovlivnuje to cenu, jestli tam bude TC 6 kW nebo 14 kW? Je to prave TC od AC Heating?

Rozdíl je, ale ne velký. Mezi 6 a 9kW je asi 15.000 Kč a mezi 9 a 14kW také. Nemám už k dispozici aktuální ceníky, to se obracejte přímo na prodejce. Já poradím rád technicky, budu-li vědět.
fiala píše:Nějak jsem ze stranek nilan.cz a ac-heating.cz nepochopil jestli je to vnitrni cerpadlo, ktere je soucasti bedny nebo je to venkovni cast.
venkovní jednotka je samostatná a vnitřní je integrovaná přímo do Anacondy. To je ten efekt. Uvnitř domu máte zabraný jen 0,54m2 podlahové plochy a je tam kompletní technologie domu. Žádné další nádrže, čerpadla, expanzní nádrže. Kompletní TČ (vnitřní i vekovní část) dodává AC-Heating, Vy to však kupujete jako komplet vše od jedné firmy.
fiala píše:A co byste volil Vy z vaseho pohledu, kdybyste mel dum o plose 196 m2, 3-4 kW TZ , teplovodni podlahovku? A chtel topit, ohrivat TUV, vetrat s rekuperaci, chladit?
Diskuzi na tohle téma se tu už vedla. Já jsem poněkud skeptický ke krásně vycházejícím tepelným ztrátám. Moje žena by při 21°C u televize sedět nechtěla, když si přitopíte na 22-23°C, tepelné ztráty mohou vylézt (velmi často nelineárně) o 20 a více % ze 3-4kW je rázem 3,6 - 4,8kW, dům nemusí ideálně padnout do průměrných výpočtových tabulek z hlediska teplot a výsledná realita je kolem 6kW. To už bych s podlahovkou a TČ vůbec neváhal.
Martin Šperl
 

od fiala » 11 pro 2011, 19:03

Je mozne ze byste mi dal kontakt na nejake klienty co maji Anacondu v provozu, ci mi to sdeli treba na centrale Nilanu?

Vim ze prave na Aqua-thermu byl AC Heating a propagoval tam Anacondu od Nilanu, takze pak ve finale je to jedno koho poptam, jestli primo Nilan nebo AC Heating, mozna nekdo z nich da slevu :-).

Dela Nilan predbezny vypocet nakladu na jednotku a jestli mi udelaji srovnani
VP 18 K EK9 vs VP 18 Anaconda a porovnaji mi vstupni investici a pak naklady na celkovy provoz (vytapeni, ohrev TUV, vetrani, chlazeni) pokud jim dodam podklady vcetne PENB?
Tak abych se mohl rozhodnout co se mi vyplati a co ne.

To je prave ta otazka, jestli dat vstupni investici ve vyssi osobniho vozu (Anaconda = Octavia :-)) anebo dat mene a pripadne pokud bych elektrinou vice protopil, tak pak dokoupil TC, ktere uz bude muset mit svoje dalsi misto, bude se hure regulovat s jednotkou Nilan a investice bude stejna, mozna vetsi, ale bude rozlozena a mozna pocitove to tak nebude bolet :-). Jedine pak v ramci AC HEating dodat pouze TC, protoze zasobnik TUV bude v Nilanu a xCC ovladani by melo fungovat.

Mam z toho teda pekne zamotanou hlavu.

Takze pokud bych mel ztraty pri -12 3-4 kW, tak byste volil VP 18 K EK9. taky nemam moc rad 21 stupnu, spise 23, ale kdyz by se topilo do podlahovky, tak bude pocitove lepsi teplota od nohou a v mistnosti pak muze byt 21. nevim nemam zkusenosti v podlahovkou.

Kdyz bych mel ztraty 6 a vice kW tak urcite TC.
Poradite mi jak prepocitam TZ 4 kW na kWh/m2/rok pri plose 196 m2? Mozna si rikate, ze se ptam na kravinu a nejdeto, mozna to jde a jen to proste nevim a nekde jsem to ani nedohledal a snazil jsem se projit diskuse, pozadal jsme i pana Googla :-) a nic.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od mirek » 11 pro 2011, 20:32

fiala píše:Poradite mi jak prepocitam TZ 4 kW na kWh/m2/rok pri plose 196 m2?

Ciste orientacne cca 42kW/m2/rok. Hodne zalezi odkud jste a na jakou teplotu budete vytapet.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 11 pro 2011, 20:34

jsem Praha, takze -12 a predstava je 22-23 stupnu. S podlahovkou mozna 21 bude stacit, kdyz bude teploucko od nohou nevim, nemam zkusenost.
To jste odhadnul nebo se k tomu da nejak realne dopocitat?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od mirek » 11 pro 2011, 21:02

fiala píše:To jste odhadnul nebo se k tomu da nejak realne dopocitat?

TZ se znasobi konstantou 2100 a vyjde celkova spotreba za vytapeni v kW. Ta se pak podeli plochou co vytapite. Ale jak jsem psal, je to ciste orientacne a zalezi na mnoha dalsich faktorech.
Nicmene doporucuji tuto tabulku http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... teple-vody tam to take vychazi neco pres 40kW/m2. Teplou vodu z toho vynechejte.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 11 pro 2011, 21:16

ano vychazi to cca kolem tech 40 kWh/m2/rok. O kolik je to schopna snizit aktivni rekuperace z Nilan VP 18 K?

Diky.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od mirek » 11 pro 2011, 23:20

Tech 40kW/m2 je enegie tepla, ktera je zapotrebi dodat na vytapeni a je uplne jedno, cim to teplo dodavate.
Tepelnym cerpadlem ci aktivni rekuperaci jste schopen snizit spotrebu EE, ale "parametr" 40kW/m2 se tim nezmeni.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 11 pro 2011, 23:31

Aha, tak to je zvlastni.
Zkousel jsem tuto kalkulacku, do ktere jsem nabouchal U pro slozeni sten, stropu, podlahy, krovu, oken a dveri. Vyhodilo mi to nejake cislo a pak jsem zadal vetrani s rekuperaci a nejakou ucinnost a prave merna potreba energie kWh/m2/rok klesla. Akorat nevimn v jake umere :-).
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od fiala » 11 pro 2011, 23:37

Zkusil jsem tam zadat cca muj dum a vyhodi mi to 61 kWh/m2/rok, pokud zvolim rekuperci s 90% ucinnosti, tak mi to da 30 kWh/m2/rok.
Nilan se dokonce chlubi 114% zpetny ziskavanim tepla, coz asi neni mozny, ale to ja si neoverim :-(
http://www.nilan.cz/index.php?option=co ... 3&Itemid=1
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od mirek » 11 pro 2011, 23:39

Aha, myslel jsem, ze TZ 4kW je vc vetrani a ze porovnavate spotrebu mezi pasivni a aktivni rekuperaci. Nicmene kolik usetrite s aktivni rekuperaci nevim - snad odpovi nekdo jiny.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od lexin » 11 pro 2011, 23:56

fiala píše:114% zpetny ziskavanim tepla, coz asi neni mozny

Možné to je, přečtěte si, co na váš dotaz odpověděl Martin Šperl viewtopic.php?f=20&p=3508#p3508 . Koupíte si 1kg třešní. Všechny sníte. Na otázku snědl jste 100% třešní, možná odpovíte ano. Skutečně? Co pecky? Chutnaly? :lol: Běžně se pecky nejí a předpokládá se, že dotaz směřoval na 100% obvykle stravitelné části třešní. Kdo pecky spolykal, může v tomto kontextu prohlásit, že snědl 114% třešní. Jde o to, co se vezme jako základ pro výpočet procent. U rekuperace může být základem jen teplota vzduchu a další kondenzační teplo z pecek, pardon, ze vzdušné vlhkosti jsou procenta navíc. Některá zařízení umějí teplo z pecek využít a jiná neumějí. Kdyby základem byla zpět vrácená energie odpadního vzduchu, nikdo přes 100% nedá. Neřeklo se ale a nestanovila se pravidla, jak se bude účinnost měřit, není stanoven základ, ke kterému se % vztahují. To je voda na hokynářův mlýn, pane. Když ti s pasivní rekuperací vykřikují, že umí až 99%, musí ti s lepší aktivní kontrovat 130%. Když je ti s pasivní začnou před lidmi shazovat, že to přes 100% nejde, kontrují ti s aktivní, že to po přepočtu na celkové zpětné vracení energie stáhnou na 90%, ale pak jsou ti pasiváři sotva na 50%. Člověk pár let ze školy venku z toho má leda tak zamotanou hlavu a já vám tedy radím, zapomeňte na %. Spokojte se s tím, že pasivní rekuperace má v normálně obývaném bytě o dost menší účinnost, protože nebaští ty pecky a aktivní větší účinnost, protože to přechroupá všechno. Až se zase někde budou hokynáři hádat o %, vzpomeňte si na sladké chrupky a usmívejte se. ;)
lexin
 

od Marfi » 12 pro 2011, 15:11

lexin píše: Spokojte se s tím, že pasivní rekuperace má v normálně obývaném bytě o dost menší účinnost, protože nebaští ty pecky a aktivní větší účinnost, protože to přechroupá všechno.

Dalo by se nějak vyjádřit, kolik energie se dá získat z kondenzačního tepla ze 100m3/h z toho normálně obývanýho domu? Teplota uvnitř 22°C a relativní vlhkost 50%. Prosím údaj v kWh, ten si umím představit.
Marfi
 

od fiala » 18 pro 2011, 23:41

Pane Sperle mohu vas poprosit o vas nazor.
Komunikuji s panem Korandou z Nilanu ohledne VP 18 K EK9 a Compactu K.

Dle jeho nazoru mi doporucuje VP 18 K EK9 nez Compacta
p.Koranda - Nilan - Vyjadreni ke Compactu
Toto tepelné čerpadlo není pro naše podmínky ideální. Konstrukčně je uděláno tak, že venkovní a vnitřní jednotka je propojená topnou vodu nikoliv chladivem, jako je tomu u ANACONDY. Systém se musí tak napustit nemrznoucí směsí a to snižuje účinnost. V Evropě není běžné, že by se pomocí HDO odpojovala jednotka z chodu, běžnější je celodenní speciální sazba pro TČ.

Dle p.Korandy jsou naklady na provoz u Compactu o 1000 Kc/rok mensi nez u VP 18 K EK9. Dokonce mi nabidnul moznost zabudovat elektrokotel 4 kW do Compactu, sice za 27000 Kc, ale bylo by to soucasti jedne skrine.

Na living.cz jsem nasel vas prispevek:
Odeslat od Martin Šperl v Úte 19. Led 2010 13:30:26
Abych se vrátil k původnímu dotazu. Když vyjdu z toho, že máte vybráno a uvažujete jen zda doplatit za TČ 73.000 Kč, doporučuji koupit i TČ. Ekonomicky na tom oproti elektrokotli moc nevyděláte, ale já znám celou koncepci Nilanu VP18 Compact a ve variantě kombinované rekuperace aktivní i pasivní je celkově o třídu lepší než VP18K EK9.

Pan Koranda taky psal, ze technologicky je to nejvyspelejsi jednotka z produkce Nilanu, ale pry neni pouzitelna pro nase podminky.

Myslel jsem, ze bych si poridil prave Compacta s chlazenim, nechal do nej zabudovat elektrokotel nebo koupit 4 kW kotel za 10-12000 Kc (mel bych mit TZ do 2.7 kW, jeste nemam oficialne potvrzeno). A pripadne v budoucnu k tomu pripojit TC vzduch/voda, ale to dle p. Korandy mohu i k VP 18 K EK9.

Takze ted mi vrta v hlave, proc se zde nabizi nejuspornejsi jednotka od Nilanu Compact a pritom neni idelani pro nase podminky?

Dekuji.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Martin Šperl » 19 pro 2011, 00:09

fiala píše:Dle jeho nazoru mi doporucuje VP 18 K EK9 nez Compacta

Zdá se mi to logické, malá tepelná ztráta, ekonomicky se TČ vrátí jen velmi pomalu, jestli vůbec. Proto pro 2kW TZ postačuje elektrokotel.

fiala píše:Toto tepelné čerpadlo není pro naše podmínky ideální. Konstrukčně je uděláno tak, že venkovní a vnitřní jednotka je propojená topnou vodu nikoliv chladivem, jako je tomu u ANACONDY.

To jste zřejmě spojil dvě věci dohromady. Compact je vnitřní část zařízení. Naprosto identická s Anacondou, je to jen jiný obchodní název stejného zařízení. Odlišnost je ve venkovní části. Compact nemá žádnou, protože netopí. Anaconda používá Toshibu, protože umožňuje vytápět. Porovnáváte tahač s návěsem a jen tahač od stejné firmy. Do Compactu lze nainstalovat více TČ a zřejmě jste mluvili o UVP.
fiala píše:Dle p.Korandy jsou naklady na provoz u Compactu o 1000 Kc/rok mensi nez u VP 18 K EK9.

To lze předpokládat, model kombinuje aktivní a pasivní rekuperaci. Má tedy nejnižší možnou spotřebu.
fiala píše:Dokonce mi nabidnul moznost zabudovat elektrokotel 4 kW do Compactu, sice za 27000 Kc, ale bylo by to soucasti jedne skrine.

To už je harakiri na míru, a dost drahé, nezdá se Vám?
fiala píše:Pan Koranda taky psal, ze technologicky je to nejvyspelejsi jednotka z produkce Nilanu.
Compact rozhodně ano, místo kombinace s UVP doporučuji Anacondu, proto ji také jako optimální model dělají.
fiala píše:Myslel jsem, ze bych si poridil prave Compacta s chlazenim, nechal do nej zabudovat elektrokotel nebo koupit 4 kW kotel za 10-12000 Kc (mel bych mit TZ do 2.7 kW, jeste nemam oficialne potvrzeno). A pripadne v budoucnu k tomu pripojit TC vzduch/voda, ale to dle p. Korandy mohu i k VP 18 K EK9.
Pokud chcete nejlepší jednotku, co na trhu v této technologii je, pořiďte si Compact a prozatím do něj nějaký levný elektrokotel. Pokud chcete ušetřit, zůstaňte u VP18K EK9.
Martin Šperl
 

od fiala » 19 pro 2011, 00:24

To jste zřejmě spojil dvě věci dohromady. Compact je vnitřní část zařízení. Naprosto identická s Anacondou, je to jen jiný obchodní název stejného zařízení. Odlišnost je ve venkovní části. Compact nemá žádnou, protože netopí. Anaconda používá Toshibu, protože umožňuje vytápět. Porovnáváte tahač s návěsem a jen tahač od stejné firmy. Do Compactu lze nainstalovat více TČ a zřejmě jste mluvili o UVP.


Tady jsem dal primo odpoved pana Korandy, jak mi to napsal, taky jsem to prave moc nepochopil, ze Compact neni urceny pro nase podminky?
Tak proc se tady vlastne vubec prodava?
Uvazoval jsem prave tak, ze bych poridil Compacta s chlazenim + elektrokotel.
S tim harakiri jste to myslel vuci te cene za elektrokotel 27000 Kc nebo vseobecne cpat do Compactu elektrokotel?
Do budoucna jsem myslel, ze bych poridil bud UVP5 nebo TC treba od dcerinky AC Heating. Ale zase investice cca 200000 Kc do TC, kde treba elektrokotlem protopim cca 15000 Kc, vzhledem k TZ 2.7 kW a jsem z Prahy kde pocitam na muj dum topne obdobi cca 150-180dni - takze se pohybuju nekde kolem 4000-5000 kWh. Kdyz bych poridil Compacta s TC, tak protopim mozna kolem 6-8000 Kc/rok a je tady uspora 7-9000 Kc/rok a navratnost mi vychazi cca 20 let a to mozna uz nebude fungovat Nilan ani TC a mozna uz ani ja :-).
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Martin Šperl » 19 pro 2011, 00:52

fiala píše:Tady jsem dal primo odpoved pana Korandy, jak mi to napsal, taky jsem to prave moc nepochopil

Odpověď se musela týkat tepelného čerpadla UVP, nikoliv Compactu. Compact se nevypíná pomocí HDO. Určitě se jednalo o UVP. Proč se to prodává? Protože to má snadnou montáž a nepotřebujete k tomu chlaďaře, tento systém TČ připojí každý instalatér. Propojení UVP a Compactu (vnitřní a venkovní jednotky) je topnou vodu. Je logické, že když Vám to na 2 hodiny vypnou při -20°C, tak může být problém. Jinde v Evropě se TČ nevypínají, třeba přejedou na jiný tarif, ale nikdo je nevypne. Každá věc má svého kupce. Proč se prodávají decentrální systémy? Protože jsou levnější (tedy jak od jaké firmy) a já bych je také nikomu nedoporučil, bez ohledu na to jestli jsou od Nilanu nebo od Sv.Petra.
..
Ostatní Vaše úvahy jsou v celku správné. Návratnost zařízení nad 15 let již považuji za prakticky nenávratnost.
..
Jako harakiri jsem myslel nechat si něco dělat na zakázku v Dánsku :-)
Martin Šperl
 

od fiala » 19 pro 2011, 17:42

a snizi se podstatne ucinnost Compactu, pokud se propoji s TC pouze vodou (nemrznouci smesi) jak mi psal pan Koranda?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

Další

Zpět na Ekonomika

cron