Stránka 11

Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 06 úno 2018, 13:47
od petrz
Ahoj,

plánuji rozvody vzt v domě a dostal jsem prvotní pracovní návrh. Hlavní vstup do domu je na sever a tedy i nasávání. Výfuk pak nad střechu. Užitná plocha 130m2 bungalov. Umístění okr. Znojmo.
Vzhledem k financím jdu do pasivní jednotky. Nilan i s investičním vouchrem je mimo mé možnosti. Jedině, že by mi ji někdo nabídnul do 65kč s DPH :) . V domě je již podlahové vytápění pomocí Tč a ohřevem tuv. Potřebuji tedy jen větrat.
Hodně firem mě láme na plastové trubky. Vzhledem ke komplikovanější dispozici (hodně ohybů), by to možná bylo výhodnější něž spiro, ale rád bych u něj zůstal. Jejich častý argument je číštění a odstranění přeslechů, cena vychází +- stejně.
Byla mi nabídnuta i jednotka https://www.rekuvent.cz/domekt-r-450-v-0158.html s rotačním výměníkem, ale ona má minimální výkon 167m3/h pro dům o objemu cca 480m3 se mi to zdá docela hodně a je i docela hlučna.
V podhledech mám dostatek místa 20 až 28cm na vedení čehokoliv.
Chtěl bych vás poprosit o rychlé zhodnocení. Co byste udělali jinak a proč. Děkuji.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 06 úno 2018, 23:52
od technik
Zdravím, když vyházíte ty nesmyslný tlumiče a zjednodušíte celý rozvod, ušetříte si na jednotku podle libosti. Výfuk na střechu nedělejte, je to drahý. Každá díra do střechy je problém hned nebo později. Uvnitř to bude kondenzovat a budete řešit odvod kondenzátu z vedení a zbytečně. Odbočky a pak úhlový 90°, asi někdo nepřemýšlí. Dneska už dělá projekt každý, kdo má díru do zadele. Taky to tak vypadá. Zjednodušit.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 09:03
od FilipH
Dle mého názoru naddimenzovaná jednotka i celkové průtoky, nevýhody rotačních jednotek se zde už řešily. Teoreticky by na Váš dům mělo stačit 180m3/h. V obýváku 2x60m3/h na výustce, mně příjde opravdu hodně. Zkuste si nechat naprojektovat rozvody hvezdicovitě, ušetříte na tlumičích (připlatíte na rozvodech), bude ale snažší případná údržba.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 09:50
od Zohan
Souhlasím s technikem, rozvod není navržený dobře. Akustické zlomy fungují spolehlivě při souběhu alespoň 2 m, tlumiče nejsou vůbec třeba. 5 tlumičů ven a uspoříte minimálně 6-7 000 Kč. Pravoúhlé zlomy za odbočkami v případě, že se ničemu nevyhýbají, jsou chybou. Hvězdicovitý rozvod je také alternativou, ale není to o čištění. Rozvody v RD se prakticky nezanášejí a čistit lze oba systémy. Diskuze spiro vs. plastové hadice je tu také rozepsaná. Každá má své výhody a nevýhody.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 07 úno 2018, 11:09
od petrz
Pánové, děkuji za připomínky.
Zkusím to sesumírovat.
TM je šíroká 2,5m, bude stačit tato vzdálenost mezi sáním a výfukem, pokud je obě umístíme na fasádu?
Trochu komplikace je, a nejde to z toho projektu poznat, že ta dlouhá zeď co dům rozděluje (tm/obyvák, koupelna,zádveří/chodba, ložnice/šatna) je nosná a má tedy i věnec.
Navrhujete tedy odstranit tlumiče a narovnat trochu vedení, zlomy udělat pod menším větším úhlem. Nebudou problémy s přeslechy? Nechat tlumiče jen u jednotky?
Má smysl to dvou zónové větrání?
Někteří mi navrhovali i větší objem větrání. Například v pokojích více jak 25m3/h.
Jaké byste navrhovali praktické průtoky?

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 08 úno 2018, 01:05
od technik
Norma mezi sáním a výfukem je 1,5 m.
Zlomy musí mít souběh >2 m. U akustického zlomu je důležitý právě ten souběh.
Úhly naopak větší než 90° ve směru proti proudu vzduchu.Jako je to mezi šatnou a koupelnou,přeslech je vyloučený, zvuk se neobrátí o 180°nazpět.
Tlumiče jenom u jednotky.
Dvě zóny pro tento dům jsou zbytečné.
Průtok co nejpomaleji a objemově podle typu místnosti, nelze paušalizovat.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 08 úno 2018, 12:17
od Ferin
Zírám, jak se tu na fóru během relativně velmi krátké doby zcela změnil postoj k hvězdicovitým rozvodům: od freneticko-hysterickýho naprostýho odsuzování ve jménu svatého džihádu za spiro, přes opatrnou partizánskou shovívavost až po chválu a doporučování, chtělo by se až říci opatrnou adoraci! :mrgreen:

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 08 úno 2018, 23:38
od technik
Já jsem zastánce kvalitně navrženého potrubí ze spira. Trvám na tom, že je to neoptimálnější řešení. Ovšem použití spira neznamená generální pardón na blbě vypracované projekty. Předložený projekt je špatně bez ohledu na použitý materiál.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 09 úno 2018, 09:44
od petrz
Pánové, děkuji za podněty.
Dám projekt přepracovat a pak se vrátím. Eventuálně, pokud by měl někdo zájem můžeme přes PM dojednat spolupráci, může se ozvat.

Re: Posouzení návrh rozvodů rekuperace

PříspěvekNapsal: 09 úno 2018, 12:33
od Ferin
technik píše:Já jsem zastánce kvalitně navrženého potrubí ze spira. Trvám na tom, že je to neoptimálnější řešení. Ovšem použití spira neznamená generální pardón na blbě vypracované projekty. Předložený projekt je špatně bez ohledu na použitý materiál.


Já to myslel obecně, v různých vláknech.