Rozumíte někdo štítku Inventeru?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Kameník » 24 úno 2017, 22:56

Prosím o radu. Našel jsem na stránkách Inventeru u výrobku iV14R v technických datech, že při provozu zpětného zisku tepla je větrací výkon 12m3/h až 27,5 m3/h. Energetický štítek přitom udává výkon 54m3/h. Podle technického listu, ale tento výkon odpovídá čistě větracímu výkonu bez zpětného zisku tepla. Na co je tedy tento energetický štítek? Je to jen na obyčejný větrák? Mám tomu rozumět tak, že když si v Baumaxu koupím koupelnový větrák za 500 Kč, bude mít také energetický štítek?
Přílohy
stránka IVR.png
štítek IVR.png
Kameník
 

od Návštěvník » 25 úno 2017, 00:51

Já se vám divím, že se tímhle vůbec zabýváte.
Návštěvník
 

od Kameník » 25 úno 2017, 02:03

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1254/2014 ze dne 11. července 2014 definuje dva základní typy jednotek.
Jednosměrné - „jednosměrnou větrací jednotkou“ je větrací jednotka, která vytváří proud vzduchu pouze v jednom směru, a to buď z vnitřního do vnějšího prostoru (odvádění) nebo z vnějšího do vnitřního prostoru (přivádění), kde je mechanicky vytvářený proud vzduchu vyrovnáván opatřeními pro přirozené přivádění nebo odvádění vzduchu;

Obousměrné - „obousměrnou větrací jednotkou“ je větrací jednotka, která vytváří proud vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostorem a je vybavena ventilátory odvádějícími i přivádějícími vzduch;

KAM PATŘÍ INVENTER ? Když vždy pracuje jen v jednom směru a není vybaven ventilátory ale jen ventilátorem? Inverter nevytváří proud mezi vnitřním a vnějším prostorem, vždy je to proud jen v jednom směru.
Kameník
 

od Atnarf » 05 dub 2017, 08:45

Mám pocit, že Německu nepodvádí jenom Volkswagen. Podle mého názoru to není obousměrná jednotka a označení je chybné! Žádná rekuperační jednotka nemůže foukat jen jedním směrem ve smyslu zvenčí dovnitř nebo jen obráceně. To by po chvíli nefungovala jako rekuperace, regenerace ale jako větrák. Jádro by se vybilo a už by nebylo schopno zachytit nebo předat žádnou energii. Jednosměrnost spočívá ve střídání provozu vždy jedním směrem, proto je takové označení chybou. Kdyby to chyba nebyla, tak by to museli mít špatně všichni výrobci skutečných rekuperačních jednotek se dvěma ventilátory. Toto je však jen prominutelný omyl, nebral bych to jako záměr.
Daleko horší je nesprávné uvádění účinnosti. Právě tato chyba velmi názorně ukazuje na celý princip kolísající účinnosti v závislosti na střídání směrů větrání. Jak jsem řekl v úvodu, nechte jednotku s keramickým výměníkem větrat jedním směrem a nebude mít účinnost žádnou. Nebude malá nebo menší, nebude žádná. Zkrátka výměník musí nejprve energii sbírat až se nabije a pak předávat až se vybije. Nahoru, dolů. To je ta kolísající účinnost v letácích označovaná „AŽ“. Problém je ve štítku, hodnota určující spotřebu A platí pouze pro poloviční větrací výkon, tedy přibližně 27 m3/h. Pro objektivnost nutno dodat, že se informace na stránkách českého prodejce výrazně zlepšily, sami už udávají, že větrací objem při rekuperačním provozu je poloviční. To je první férový krok. Jen by také měli doladit štítek a upustit od udávání účinnosti „AŽ“. Správnější by byla nějaká průměrná hodnota za celý cyklus. Hodnota „AŽ“ je silně zavádějící, protože reálná účinnost je přibližně poloviční.
Atnarf
 

od Mathilda » 06 dub 2017, 15:09

Podle nařízení EU 1253/2014 je na štítku chybně označen typ jednotky, neboť:
Definition
BVU = bi-directional ventilation unit (with supply and return flows) with fresh air treatment .
Reference configuration of a BVU: product whose configuration comprises a casing, at least two
fans
with variable speed or multiple speed drives, a heat recovery (HRS), a filter on fresh air the
side and a filter medium on the expulsion side;
UVU: unidirectional ventilation units ( supply or extract air flows)
Reference configuration of a UVU: product whose configuration comprises a casing, and at
least one fan with a variable speed or multiple speed drive

V překladu obousměrná jednotka musí mít alespoň dva nebo více ventilátorů. To tyto sem-tam větrací jednotky nesplňují.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39


Zpět na Vzduchotechnika

cron